Мрія домосіда: є шовкова фіранка, яка практично повністю гасить шум вулиці

Читать на русском

Нова тканина трохи товща за людську волосину

Читать на русском
Наука, вчені, дослідження, технології, звук, тканина, шовк
Тканина може пригнічувати звук двома способами

Нова тканина трохи товща за людську волосину

В звукоізоляції будинків та офісів незабаром змінюються правила гри. Науковці винайшли матеріал, тонший за бритву, що гасить шум на 75%. І це - тканина. Дослідники розробили шовкове полотно, здатне пригнічувати шум, генеруючи звукові хвилі й блокуючи вібрації, що передають звук, пише LiveScience. Ця тканина містить п'єзоелектричний матеріал, вплетений у шовк, що виробляє електричний сигнал, коли матеріал деформується. При цьому волокна реагують на рухи, настільки ж малі, як і вібрації, викликані звуковими хвилями.

Ця тканина трохи товща за товщину людської волосини і може пригнічувати звук двома способами. По-перше, електричні сигнали перетворюються на механічні рухи, які змушують шовк вібрувати і випромінювати власні звукові хвилі. Вони коливаються несинхронно з небажаними звуковими хвилями і, таким чином, гасять їх. Той самий принцип працює в навушниках з шумопоглинанням.

Щоб придушити звук на більшій площі, дослідники розробили окремий механізм, який знерухомлює вібрації, що зазвичай передають звук через тканину. Для цього вони розтягнули шовк і змусили волокна залишатися нерухомими, відбиваючи звукові хвилі назад до їхнього джерела, подібно до того, як світло відбивається від дзеркала. 

Тепер тканину можна використовувати в тому чи іншому режимі, залежно від джерела шуму.

В топчику шовк 

Дослідники протестували свою розробку на різних тканинах і виявили, що розмір пор є важливим фактором. Наприклад, хоча муслін - різновид бавовняної тканини - має механічні властивості, подібні до шовку, менші проміжки між шовковими волокнами робили його більш ефективним звукопоглиначем. 

З іншого боку, нова шовкова тканина може бути використана для виготовлення компактних, легких перегородок у робочих приміщеннях, квартирах і поїздах. Перший механізм придушення звукових хвиль значно зменшив гучність звуків до 65 децибел, що еквівалентно гучності живої розмови. Другий механізм придушення звуку послаблює його передачу аж на 75%.

Нова звукопоглинаюча шовкова тканина може бути використана для створення тихого простору в будинках, офісах та на інших локаціях. Втім, це тільки початок, зазначають науковці. Поточна конструкція працює для певних звукових частот, але для блокування ширшого діапазону шумів знадобиться додаткова електроніка та можливості обробки сигналів. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.