Мозку не видно, а поводяться розумніше за людей: п'ять супервмінь комах

Люди часто думають, що ми унікальні, що наші здібності та поведінка набагато складніші, ніж у комах

Мураха, бджола та тарган
Ці види комах демонструють дивовижно схожу на людську поведінку

Вчені з'ясували, що деякі комахи часто проявляють людські риси. А також вони можуть здивувати своїм розумом. Ось деякі з найбільш схожих на наші звички, продемонстрованих класом безхребетних членистоногих тварин.

Бабки

Як і люди, бабки можуть блокувати непотрібну інформацію, дозволяючи їм зосередитися на конкретному завданні, пише Live Science. Ця поведінкова риса спостерігається у приматів, які володіють обмеженим обсягом уваги і тому повинні вибирати між поглибленою концентрацією на одному завданні або багатозадачністю з меншою концентрацією.

У 2012 році вчені виявили докази того, що бабки володіють "людською" вибірковою увагою під час полювання на здобич. Використовуючи мікроскопічний датчик у мозку бабки, вони виявили, що ця мозкова активність, відома як нейронна фільтрація, дозволяє комасі успішно ловити здобич у 97% випадків.

Вчені виявили докази того, що бабки володіють "людською" вибірковою увагою під час полювання на здобич
Бабки володіють "людською" вибірковою увагою під час полювання на здобич

Медоносні бджоли

У дослідженні 2011 року бджолам пропонували цукор або хінін із сумішшю запахів, а потім струшували таким чином, щоб стимулювати напад хижаків. На думку дослідників, у приголомшених бджіл спостерігався нижчий рівень гормонів гарного самопочуття дофаміну і серотоніну, що дає змогу припустити, що вони можуть відчувати деякі негативні емоції, подібні до людських.

Вчені виявили, що, як і люди, медоносні бджоли почуваються більш песимістично після стресового досвіду
Вчені виявили, що, як і люди, медоносні бджоли почуваються більш песимістично після стресового досвіду

Таргани

Хоча таргани зазвичай не асоціюються з чистотою, вони надають перевагу самогігієні і постійно доглядають за собою. Згідно з дослідженням 2013 року, таргани (Periplaneta americana) роблять це, щоб забезпечити ефективну роботу своїх вусиків, оскільки накопичення забруднювачів довкілля та їхніх власних воскових виділень шкодять їхній здатності відчувати запах феромонів, щоб знайти партнера, джерело їжі та відчути небезпеку.

"Докази переконливі: догляд необхідний для того, щоб підтримувати ці чужорідні та місцеві речовини на певному рівні", - заявив Кобі Шал, ентомолог з Університету штату Північна Кароліна і співавтор дослідження. "Якщо залишити вусики брудними, комахи, по суті, засліплюються від оточуючого їх середовища".

Хоча таргани зазвичай не асоціюються з чистотою, вони віддають перевагу самогігієні та постійно доглядають за собою
Хоча таргани зазвичай не асоціюються з чистотою, вони віддають перевагу самогігієні та постійно доглядають за собою

Мурахи

Мурахи - високоінтелектуальні комахи, які живуть величезними колоніями і утворюють складні соціальні структури. Вчені спостерігали, як мурахи навчаються за принципом "тандемного бігу", коли одна мураха показує іншій шлях до джерела їжі.

На думку дослідників, це вказує на те, що навчання може розвиватися у тварин з маленьким мозком. Незважаючи на те, що тандемний лідер не отримує негайної вигоди, було виявлено, що тандемний послідовник швидко навчається і показує іншим, що в кінцевому підсумку приносить користь всій колонії.

Як показало дослідження 2006 року, мурахи, як і люди, навчають одна одну нових навичок
Як показало дослідження 2006 року, мурахи, як і люди, навчають одна одну нових навичок

Цвіркуни

Цвіркуни - ще одна комаха з вражаючими навичками пам'яті. Дослідження 2006 року показало, що цвіркуни виду Gryllus bimaculatus можуть запам'ятовувати сім запахів одночасно і, як і люди, мають довготривалу пам'ять. У дослідженні 2022 року вчені виявили, що цвіркуни можуть впізнавати і запам'ятовувати джерела їжі за допомогою запахів.

"Взаємовідносини між цвіркунами сильно відрізняються від того, що ми всі припускали", - заявив Роландо Родрігес-Муньософ, дослідник з Ексетерського університету у Великій Британії та співавтор дослідження. "Замість того, щоб піддаватися знущанням з боку своїх партнерів, жінки насправді перебувають під захистом. Ми могли б навіть назвати чоловіків "лицарськими"".

У 2011 році вчені виявили, що, як і турботливі люди, цвіркуни часто ставлять потреби свого партнера вище за свої власні
У 2011 році вчені виявили, що, як і турботливі люди, цвіркуни часто ставлять потреби свого партнера вище за свої власні

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube