Моряки з'їли капітана: відкрилася жахлива доля зниклої наукової експедиції

Вчені переконані, що експедиція Франкліна була приречена

Океан, ескпедиція Франкліна, моряки, канібалізм, вчені, дослідження, Арктика
Серед моряків, які намагались врятуватись, мав місце канібалізм

Зникла експедиція Джона Франкліна Північно-Західним проходом – це момент історії, який сьогодні викликає великий інтерес і неабияк хвилює уяву. І це не дивно, адже вчені переконані, що експедиція Франкліна була приречена, а капітана одного з двох кораблів з'їла його власна команда. На ці трагічні факти вказує нове дослідження кісток, пише ScienceAlert.

Що сталося в Арктиці 

В 1846 році моряки цієї експедиції загинули, намагаючись втекти з Арктики після того, як їхні кораблі "Терор" і "Еребус" вмерзли в лід, немов у пастку. Нині вчені ідентифікували кістки капітана другого корабля – Джеймса Фіцджеймса, й вони розповідають жахливу історію. Серед моряків мав місце канібалізм, але про все за порядком. 

У 1848 році, коли решта 105 моряків покинули свої кораблі, вмерзлі в лід, капітан Фіцджеймс написав похмуру доповідь, яку пізніше знайшли в скелі на острові Кінг-Вільям.

"Кораблі "Терор" і "Еребус" були покинуті 22 квітня, у 5 лігах (15 милях - прим. ред.) на північний захід від цього місця, охопленого з 12 вересня 1846 року", – написав він.

Другими вчені ідентифікували кістки самого Франкліна. Джон Франклін помер 11 червня 1847 року, і загальна кількість загиблих в експедиції склала до цього часу 9 офіцерів і 15 солдатів. Ті 105, хто вижив, так і не повернулися додому і, ймовірно, ніколи не покинули острів. Відтоді багато кісток моряків знаходили на цій віддаленій ділянці землі. 

З'їли свого капітана

Ідентифікацію Джеймса Фіцджеймса провели шляхом відстеження родичів членів екіпажу та порівняння їхньої ДНК з ДНК, отриманою з кісток, знайдених на острові Короля Вільяма. Зразок, взятий нащадком Фітцджеймса, успішно збігся з ДНК із зуба однієї з понад 400 кісток, знайдених на сьогодні. 

Щелепна кістка, відповідна цьому зубу, розкриває принаймні частину долі Фіцджамса. Насічки на кістці відповідають розрізу – це означає, що члени екіпажу капітана, ймовірно голодні та хворі, використали його труп як могли – вони з’їли його.

"Це свідчить про те, що він помер принаймні раніше деяких інших моряків, які загинули, і що ні звання, ні статус не були керівними принципами в останні відчайдушні дні експедиції, коли вони намагалися врятуватися", – переконані канадські археологи.

Порізи на нижній щелепі капітана Джеймса Фіцджеймса.
Порізи на нижній щелепі капітана Джеймса Фіцджеймса.

Це узгоджується з повідомленнями того часу: британські експедиції, спрямовані на пошуки втрачених дослідників у 1850-х роках, отримали повідомлення від інуїтів, мешканців острова Короля Вільяма, про те, що останки тих, хто вижив, мають ознаки канібалізму. Пізніше дослідження, проведене в 1990-х роках, показало правдивість звітів: кістки принаймні чотирьох осіб, знайдених під час археологічних розкопок, мали докази того, що вони були вбиті.

Канібалізм із відчаю 

Але це не непристойна розповідь про злочин, ця історія про людей на самій межі своєї витривалості. Ймовірно, вони голодували й хворіли, оскільки протягом тривалого часу не отримували належного харчування. Їжі було мало. Це демонструє рівень відчаю, який відчували моряки Франкліна, щоб зробити те, що вони вважали огидним.

З того часу, як експедиція зникла в Арктиці 179 років тому, існує широкий інтерес до її остаточної долі, що породило багато спекулятивних книг, статей і навіть серіалів. Завдяки цьому дослідженню Фіцджеймс стає першою ідентифікованою жертвою канібалізму в експедиції Франкліна. Його знайдені кістки помістили в скелю разом з іншими, а на місці їхньої смерті встановили меморіальну дошку. Вчені закликають інших нащадків членів екіпажу зв'язатися з ними, щоб спробувати ідентифікувати решту останків.

Довідка. Експедиція Франкліна 1845 – 1847 років – експедиція з освоєння Арктики, що проходила під керівництвом сера Джона Франкліна. Він був офіцером Королівського військово-морського флоту Великої Британії й досвідченим дослідником, брав участь у трьох арктичних проєктах. У віці 59 років Франклін здійснив свою четверту експедицію на двох суднах зі 129 членами екіпажу. Проте всі вони, включно із самим Франкліном, зникли.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube