Чотири найдивовижніші скарби, знайдені на загиблих кораблях

Підводний археолог розповів про деякі з дивовижних реліквій, які він бачив

Золото та корабель
Дайвінг відкриває доступ до захоплюючого підводного світу з його дивовижними секретами

Скарби та корабельні аварії йдуть рука об руку. І підводний археолог Менсун Баунд написав нову морську історію світу за допомогою об'єктів корабельних аварій, з якими він зіткнувся під час своєї кар'єри. Він демонструє деякі з найважливіших і найнезвичайніших предметів, коли-небудь врятованих з моря.

Гармата, що вистрілила в битві при Трафальгарі

HMS Agamemnon був першим великим командуванням лорда Нельсона і його улюбленим кораблем. Корабель брав участь в американській війні за незалежність, французькій війні за незалежність і в битві при Трафальгарі.

"Це був корабель, на якому він вперше бився з французами, і саме там він зустрів кохання всього свого життя, леді Гамільтон", - розповів Баунд. "Вона відставала від HMS Victory приблизно на п'ять або шість кораблів".

Пізніше корабель сів на мілину біля берегів Уругваю, переслідуючи флот французьких кораблів, і застряг на мулистому березі.

"Їм вдалося врятувати всі знаряддя, крім одного - у записах є дуже чіткий опис того, як вони помилково впустили одне в воду", - сказав Менсун, співавтор книжки Wonders in the Deep, що готується до виходу.

У 1997 році він знайшов зниклу гармату за допомогою акустичного сонара.

Врятована гармата HMS Agamemnon
Врятована гармата HMS Agamemnon

"Ми не особливо на це розраховували. Але вона виділялася: гармата в профіль", - додав археолог.

Знявши кірку корозії із залізної гармати, він зробив рідкісне відкриття: номер на гарматі збігся з архівним записом про випробування і переобладнання гармати, оскільки вона стріляла під час Трафальгарської битви. Таким чином, це єдина відома гармата, яка, як доведено, стріляла під час найвідомішої морської битви, яка коли-небудь була.

"Ця битва змінила хід історії і поклала край будь-яким мріям Наполеона про завоювання Англії", - розповів Баунд.

Біблія від Endurance

1914 року Шеклтон і його команда з 27 осіб вирушили на судні "Енд'юранс" до Антарктиди, прагнучи стати першими людьми, які перетнули континент. Це була остання велика експедиція того, що стало відоме як "героїчне століття" дослідження Антарктиди. Після потрапляння в пакові льоди та потрапляння під штормовий вітер судно вмерзло в лід, і екіпаж був змушений покинути "Ендьюранс" і більшу частину свого майна.

"Вони хотіли спробувати дістатися суші разом із собаками, тому вони могли нести із собою лише невелику кількість особистих речей: лише кілька фунтів вагою", - пояснив Менсун Баунд, підводний археолог, який був керівником досліджень у команді, що виявила "Ендьюранс".

Фотографія затонулого судна Endurance, датована жовтнем 1915 року. Судно було знайдено на глибині 3008 метрів у морі Ведделла в березні 2022 року
Фотографія затонулого судна Endurance, датована жовтнем 1915 року. Судно було знайдено на глибині 3008 метрів у морі Ведделла в березні 2022 року

Шеклтон вирвав кілька важливих сторінок зі своєї Біблії, щоб забрати їх із собою, зокрема дарчий напис королеви-вдовиці, а потім залишив важку книгу на снігу.

"Але в команді був рибалка, на ім'я Старий Маклеод - Томас Маклеод зі Сторновея, - у якого була ця пресвітеріанська відданість Біблії. Ми не думаємо, що він умів читати, але він був дуже релігійним і вважав, що залишити там Біблію - значить спокушати долю", - сказав Баунд.

Біблія Шеклтона, передана в дар Королівському географічному товариству в Лондоні
Біблія Шеклтона, передана в дар Королівському географічному товариству в Лондоні

Поки ніхто не бачив, Маклеод врятував Біблію і сховав її серед своїх речей. Зрештою Маклеод був врятований разом із Біблією. Пізніше вона була передана в дар Королівському географічному товариству в Лондоні. Баунд все ще вважає "дивним", що всі 28 членів екіпажу вижили в тій корабельній аварії, і Біблія теж. 

Стародавній бронзовий шолом

У 1961 році водолази виявили затонуле судно біля тосканського острова Джильо. Одним із врятованих предметів був грецький шолом, викуваний із цільного листа бронзи приблизно в 600 році до нашої ери, коли етруська імперія була на піку свого розвитку.

"Він був виготовлений з використанням чудових навичок металообробки, які ми просто не змогли б зробити самі сьогодні", - розповів підводний археолог.

На щоці зображені атакуючі кабани, а над бровами звиваються змії з відкритими ротами та іклами, зображені "абсолютно в найдрібніших деталях". Цей шолом - найкращий зразок такого роду у світі. Баунд розглядає його як прояв стародавньої технології.

Шолом Джильо до і після реставрації
Шолом Джильо до і після реставрації

"Це був справжній предмет війни - хто б не володів цим шоломом, куди б він не йшов по світу, він посилав сигнал про те, що він важливий, багатий і могутній", - додав Менсун.

Менсун Баунд - один із небагатьох експертів, хто бачив шолом особисто. Він був виявлений німецьким дайвером, який показав його Баунду в 1980-х роках, за кілька років до його смерті. За словами експерта, відтоді "ніхто не знає, що сталося з шоломом", попри багаторічну кампанію італійського уряду зі збору інформації про його місцезнаходження. Це одна з найбільших загадок археології: де знаходиться шолом Джильо?

Золото з португальського торгового судна

У 1554 році португальська каракка "Еспадарте" поверталася з плавання до Індії, коли у неї зламалася щогла, і вона затонула недалеко від форту Сен-Себастьян на острові Мозамбік. За словами Баунда, португальці були видатними мореплавцями, і під час своїх походів вони втратили безліч кораблів.

Bound тримає чашу, витягнуту з дайвінгу в Форті Святого Себастьяна
Bound тримає чашу, витягнуту з дайвінгу в Форті Святого Себастьяна

У 2001 році він і його команда виявили корабель, який, як вважають, був Espadarte, прочісуючи морське дно каналу перед фортом. Скарби, які вони виявили біля місця аварії, охоплювали спеції (перець, гвоздику, мускатний горіх і мускатний цвіт), мушлі каурі (використовувалися як гроші в деяких частинах Африки), порцеляну мін XVI століття і близько 50 кг золота.

"Я і раніше знаходив золото, але ніколи в таких кількостях - великі шматки золота, які називають злитками, а також зламані золоті ланцюги і золоті прикраси", - пояснив археолог.

Не було жодних доказів того, що корабель перевозив рабів. Натомість Баунд вважає, що золото на кораблі було частиною зростаючої морської торгівлі спеціями, шовками, керамікою і лакованими виробами.

"Торгівля золотом мала основоположне значення для розширення міжнародної торгівлі - на той час це була міжнародна валюта світу - і португальці були серед перших європейців, які з боєм прокладали собі шлях навколо Африки. Вони намагалися знайти Шовковий шлях моря", - додав експерт.

Золото, виявлене в корабельній аварії Форт-Сен-Себастьян, імовірно, Еспадарте
Золото, виявлене в корабельній аварії Форт-Сен-Себастьян, імовірно, Еспадарте

Цілком можливо, що португальці спритно обміняли його на срібло на сході, де срібло цінувалося вище за золото. Ми точно не знаємо, проте купівельна спроможність цього золота була б величезною. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube