МКС розбомбила будинок у США: подаруночок летів до Землі три роки

Космічне сміття пошкодило дах і два поверхи

NASA, космос, сміття, США
Це не перший випадок сміттєвої атаки з космосу

Кілька тижнів тому щось впало з неба на дах будинку у Флориді в США. Цією справою займається NASA, яке вилучило уламки у власника будинку для аналізу. Попередньо, це сміття з Міжнародної космічної станції. Уламок важив 2 кг, він пробив дах і обидва поверхи двоповерхового приватного будинку, повідомляє Arstechnica.

Господаря в цей час не було вдома, проте там знаходився його син. Уламок гепнувся на дах будинку пообіді, о 14:34 за місцевим часом, це зафіксували камери стеження за будинком. Це важлива інформація, оскільки вона майже збігається з часом - о 14:29, коли Космічне командування США зафіксувало входження в атмосферу уламка космічного сміття з космічної станції. У той час об'єкт перебував над Мексиканською затокою, прямуючи до південно-західної Флориди.

У своєму дописі на X, власник будинку повідомив, що чекає на відповідь від "відповідальних органів", щоб вирішити питання щодо збитків, завданих його будинку. 

А якщо не знати, коли щось увійде в атмосферу,то не можна передбачити, де воно впаде.
Уламок важив 2 кг, він пробив дах і обидва поверхи двоповерхового приватного будинку

Як це сталося

Космічне сміття складалося з розряджених батарей з МКС, прикріплених до вантажного піддону, що мусив повернутися на Землю в контрольованому режимі. Але низка затримок призвела до того, що все пішло не за планом. 

Причину некерованого падіння цього об'єкта можна простежити до невдалого запуску понад п'ять років тому. Астронавт NASA Нік Хейг і Олексій Овчинін перервали свій запуск на космічному кораблі "Союз", коли їхня ракета вийшла з ладу невдовзі після зльоту. Одним із завдань Хейга був вихід у відкритий космос, щоб допомогти встановити новий комплект літій-іонних батарей. Але Хейг не прибув на станцію, тому NASA відклало вихід у відкритий космос до прибуття нової команди астронавтів.

Ця перерва в ретельно розробленому графіку роботи космічної станції перекреслила весь багаторічний план модернізації акумуляторів. Кожна наступна місія доставляла на космічну станцію більше свіжих батарей, а потім залишала комплекс з вантажним піддоном і списаними батареями з попередньої місії. Останній космічний корабель покинув МКС у 2020 році з вантажним піддоном і батареями з попереднього польоту, залишивши на станції зайвий піддон з батареями. 

Тож у березні 2021 року NASA вирішило скинути його за допомогою роботизованого маніпулятора космічної станції, щоб звільнити місце в лабораторії. Без власної тяги батареї дрейфували на орбіті протягом трьох років, поки 8 березня, не впали на Землю.

Падіння космічного сміття ніколи нікого не вбивало.
Зайвий піддон із батареями скинули три роки тому

Подібне трапилось не вперше 

Хоча ризик травмування людини космічним сміттям становить менше ніж 1 на 100 мільярдів, є кілька прикладів пошкоджень. У 2003 році металевий кронштейн довжиною в 30 см із приреченого космічного шатла "Колумбія" пробив дах стоматологічного кабінету в Техасі. На щастя для тих, хто там працював, це сталося в суботу, коли офіс був зачинений.

Мешканка Оклахоми у 1997 році отримала удар в плече легким шматком матеріалу, який експерти пов'язали з входом в атмосферу верхнього ступеня ракети Delta II. Удар був побіжним, і повітря допомогло сповільнити рух уламка, тому жінка уникла травм. Був також інцидент у 1969 році, коли фрагмент радянського космічного корабля влучив у невелике японське судно біля узбережжя Сибіру, поранивши п'ятьох людей.

Long March 5B - Китай

Коли велика китайська ракета Long March 5B зійшла з орбіти в 2020 році, уламки пошкодили село в Республіці Кот-д'Івуар. Ракета Long March 5B також є частим винуватцем космічного сміття. Її основний ступінь важить близько 20 метричних тонн. Об'єкт такого розміру може завдати великої шкоди, якщо впаде на землю в недозволеному місці. Китай ніколи не проектував ракету-носій Long March 5B таким чином, щоб вона могла повертатися в атмосферу. Тож, через кілька днів після кожного запуску ракета-носій падає без контролю.

На сьогоднішній день запустили чотири ракети-носії Long March 5B, а в найближчі роки заплановано ще більше польотів для запуску китайських інтернет-супутників і китайської астрономічної обсерваторії, яку за розмірами можна порівняти з космічним телескопом "Габбл". Після запуску у 2022 році місцеві мешканці знайшли уламки Long March 5B після того, як вона впала на Борнео, хоча офіційні особи не повідомили про жодні пошкодження.

"Космічні держави повинні мінімізувати ризики для людей і майна на Землі, пов'язані з поверненням космічних об'єктів, і забезпечити максимальну прозорість цих операцій", - заявили в NASA у 2021 році після одного з повернень Long March 5B.

"Космос 954" - СРСР

Одним з найвідоміших випадків пошкодження космічним сміттям було падіння у 1978 році радянського військового супутника "Космос 954" з ядерним двигуном на півночі Канади. Його уламки нікого не поранили і не пошкодили жодного будинку, але Канада організувала прибирання, щоб зібрати якомога більше радіоактивних уламків, щоб захистити навколишнє середовище від впливу на нього. Радянський Союз виплатив Канаді 3 мільйони канадських доларів для врегулювання цього питання.

Starlink - США

Інтернет-супутники Starlink компанії SpaceX, які складають більшість активних космічних апаратів на орбіті, призначені для згоряння при вході в атмосферу. У більшості випадків американські та європейські пускові компанії розробляють свої місії таким чином, щоб після завершення місії верхні ступені ракет поверталися в атмосферу над океаном.

Зовсім недавно SpaceX розробила траєкторії для тестових польотів ракети Starship, побоюючись неконтрольованого входження в атмосферу. Starship є найбільшим об'єктом, коли-небудь запущеним у космос, і може становити значний ризик - порівняно з більшістю космічного сміття - для людей або майна, якщо впаде на Землю без будь-якого керування.

Під час перших кількох тестових польотів Starship SpaceX навмисно скеровувала його на траєкторію, яка привела б до падіння над віддаленою ділянкою океану протягом години-двох після запуску. Це нібито гарантує, що Starship зможе безпечно повернутися в атмосферу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube