З цим пов'язаний унікальний психологічний феномен
Всі знають, що вираз "білі халати" - це про медиків. Попри те, що сучасний ринок текстилю пропонує українським лікарям вбрання різних відтінків - від м'ятного чи ціанового до рожево-пурпурного або графітового, та навіть з принтами котиків тощо, класичні халати медиків - білі. Це знають навіть діти. Причому це халати а-ля лабораторні. Це справедливо також і для американських лікарів, проте, наприклад, у Великій Британії ситуація сьогодні вже геть інша, повідомляє IFLScience.
Можливо, ви помічали, що існує психологічний феномен, який полягає в тому, що медикам в білих халатах ми довіряємо охочіше, ніж тим медпрацівникам, які носять кольорові костюми. І справа тут не тільки в тому, що ми так звикли з дитинства, бо раніше геть всі лікарі були у білих халатах.
Є ще одна причина - медики в халатах дійсно більш зосереджені на власній роботі. Згідно з дослідженням 2012 року, люди, як правило, виявляють підвищену постійну увагу під час виконання завдань, якщо вони одягнені в білий лабораторний халат. Як не дивно, цей ефект спостерігався лише тоді, коли уніформу спеціально позначалися як "халати лікарів". Білий "халат художника" такого ефекту не мав.
Але чому лікарі взагалі почали носити лабораторні халати. Насправді важко точно визначити, де і коли почалася ця тенденція. Білі халати почали ставати все більш поширеними серед медичних працівників десь наприкінці XIX століття. В той час суспільне усвідомлення щодо ймовірності мікробного забруднення почало зростати, тому введення білих халатів, вірогідно, допомогло символізувати чистоту в медичних закладах.
З часом цей одяг став синонімом лікарів і вчених, аж до того, що пацієнти почали реагувати на вигляд "правильно" одягненого лікаря. Дослідження, проведене у 2017 році, наприклад, показало, що для більшості пацієнтів важливо, в чому саме їхній лікар приходить на прийом. Це навіть впливає на задоволеність лікуванням. Не дивно, що білий халат визнаний найбільш високо оціненим предметом одягу лікаря, хоча це різнилося залежно від віку пацієнтів і типу лікарів.
Лікарі, своєю чергою, пояснили, що халат дає змогу легко відрізняти медперсонал від пацієнтів, він зручний у використанні завдяки кишеням, а також надає медикам додаткового статусу. В Україні лікарі сімейної практики також здебільшого носять білі халати, а от, скажімо, вузькі спеціалісти чи хірурги частіше обирають штанні костюми різних відтінків з вкороченими рукавами.
В Британії практика впровадження в форму медиків сорочок з короткими рукавами була обумовлена рішенням влади. Мовляв, це убезпечить пацієнтів від розповсюдження внутрішньолікарняної інфекції на рукавах лікарів та медсестер. Не всі британські лікарі погодилися з таким положенням справ, і дехто досі просить урядовців повернути їм улюблений білий халат!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.