Комахи не летять на вогонь та світло: що відбувається насправді

Читать на русском

Траєкторії польоту комах було знято вночі з використанням інфрачервоної технології

Читать на русском
Комахи та схема
Вони літають навколо штучних джерел світла

Траєкторії польоту комах було знято вночі з використанням інфрачервоної технології

Давно відомо, що жуки, метелики, бабки та інші комахи, стрімголов летять на світ, а часом і зовсім знаходять там свою смерть. Але що змушує комах поводитися так нелогічно? Дослідники нарешті змогли розгадати цю багатовікову таємницю.

Зоолог Імперського коледжу Лондона Семюел Фабіан та його колеги використали передові методи відеозйомки, щоб виявити, що комахи потрапляють у пастку, яку випадково створили люди, пише The Guardian. За словами співавтора дослідження, ентомолога доктора Сема Фабіана, метелики та інші комахи, що літають ночами, навчилися нахиляти спину туди, де найяскравіше. Мільйони сотень років єдиним джерелом світла на Землі було небо, а тому комахи точно знали, в який бік рухатися вгору, а така навичка допомагала їм летіти рівно.

Але все змінилося, коли люди придумали штучне освітлення - в результаті метелики та інші нічні комахи потрапляли в пастку власних інстинктів і схилялися спиною до вуличних ліхтарів - вони буквально зациклювалися біля ламп. Фабіан та його колеги зняли свої відео в Коста-Ріці, на кадрах видно, як метелики та бабка знову і знову повертаються спиною до штучного освітлення, порушуючи траєкторію свого польоту.

"Якщо світло над ними, вони можуть почати обертатися навколо нього, але якщо воно позаду них, вони починають нахилятися назад, і це може змусити їх підніматися вгору і вгору, поки вони не зупиняться", - сказав Фабіан. "Драматичніше, коли вони летять прямо над джерелом світла. Вони перевертаються догори дригом, і це може призвести до аварій. Це дійсно говорить про те, що метелик не розуміє, в який бік летіти вгору".

Схеми переміщення комах навколо джерел світла. Комахи не прямували прямо до світла, а оберталися навколо нього
Схеми переміщення комах навколо джерел світла. Комахи не прямували прямо до світла, а оберталися навколо нього

Таким чином вчені вважають, що штучне світло зовсім не виманює комах із темряви, а заманює їх у пастку.

"Це майже як сітка", - додав Фабіан.

Дослідники вже давно попереджають, що світлове забруднення є основною рушійною силою різкого скорочення популяцій комах. Комахи, що опинилися у "світлових мережах", стають легкою здобиччю для хижаків. Крім того, штучне світло змушує їх думати, що зараз день, і лягати спати, внаслідок чого комахи пропускають свою нічну годівлю.

Людству варто зробити кілька висновків із результатів цього дослідження. По-перше, спрямованість світла, мабуть, має значення, тому при використанні нічного освітлення слід подбати, щоб ліхтарі не випромінювали багато світла в сторони і вгору - таким чином комахи зможуть уникнути пастки. По-друге, зниження використання нічних ламп у перспективі допоможе відновити популяції комах.

"Зведення до мінімуму потягу до ламп та їх обмеження буде дуже важливим для зниження впливу на комах. Цього можна досягти, використовуючи джерела світла, які зводять до мінімуму використання коротких хвиль, таких як синій і особливо УФ, і, можливо, навіть створюючи метамерне світло, яке виглядає білим для людей, але включає спектри менш привабливі для комах", - запропонував професор Гарет Джонс із Брістольського університету.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.