Коінфекція може погіршити, покращити або зовсім не вплинути на перебіг хвороби
У розпал зимового сезону ГРВІ, грипу та нікуди не зниклого коронавірусу виникає запитання: чи можна заразитися кількома інфекціями одночасно, і до чого це може призвести? У піковий період пандемії COVID-19 панував традиційний погляд на вірусні інфекції, озвучений Пабло Мурсія, вірусологом Центру вірусних досліджень Університету Глазго. І це була формула “один вірус - одне захворювання”, повідомляє IFlScience.
Згодом, коли розуміння ситуації стало більш комплексним, виявилося, що це не зовсім так.
Заразитися кількома вірусами одночасно можна, і це явище зустрічається не так і рідко. Проаналізувавши випадки респіраторних захворювань у Шотландії впродовж 2005 - 2013 років, вчені виявили, що 11% пацієнтів було заражено не одним вірусом, а кількома. Більше того, серед них виявилися "щасливчики", які підхопили одразу п'ять різних інфекцій. І це все у доковідні часи!
Наразі головне питання у наслідках одночасного зараження кількома вірусами. З одного боку, симптоми одного вірусу можуть посилити симптоми іншого, і пацієнт почуватиметься набагато гірше, ніж якби джерело інфекції було одне.
З іншого, це не завжди так, і не всі супутні інфекції матимуть негативний результат. Ще 2018 року доктор Річард Класко у статті для The New York Times писав :
"Найбільш достовірні дані про супутні інфекції отримані в ході досліджень більш серйозних вірусів, таких як ВІЛ та гепатит. Ці дослідження показують, що супутня інфекція може погіршити, покращити або взагалі не вплинути на хворобу. Підсумок залежить від конкретних вірусів, які беруть участь".
Наприклад, коінфекція ВІЛ та вірусу гепатиту C може погіршити наслідки. Водночас подвійна інфекція на грип A і B не призводить до погіршення симптомів. Те саме буде і при інфікуванні кількома застудами - хіба хвороба може продовжитися довше.
У розпал пандемії коронавірусу, напевно, всі помітили зникнення грипу і не властиво невелику для епідсезону кількість захворювань на RSV - респіраторного вірусу, що викликає легкі симптоми застуди.
Експерти вважають це ілюстрацією вірусної інтерференції - явища, в якому віруси заважають один одному розмножуватися. Вірус COVID-19 просто не дав шансу для поширення "старих" інфекцій.
Така ж ситуація сталася восени 2009 року під час пандемії свинячого грипу. Тоді в деяких частинах Європи риновірус, відповідальний за звичайну застуду, почав домінувати, перш ніж свинячий грип знову взяв гору. І того ж року пандемія відстрочила початок сезону RSV на два з половиною місяці.
Інтерференція може відбуватися у різний спосіб. По-перше, під час атаки тих самих рецепторів на клітинах-господарях спрацьовує правило “першої ночі”. Тобто хто перший дістався рецептора, вже більше нікого не пустив у клітку.
По-друге, у конкуренції всередині заражених клітин відбувається свого роду "боротьба за виживання", в якій перемагає найсильніший.
По-третє, можуть спрацювати інтерферони – захисні молекули, які виробляють клітини хребетних тварин при виявленні вірусу. Інтерферони активують гени-захисники, які можуть запобігти проникненню кількох вірусів у клітину, зупинити розмноження чи вихід вже присутніх вірусів.
Виходить, що вірусна інтерференція таки може дати короткостроковий імунітет до інших вірусів. Але це, на жаль, не гарантований ефект, і заразитися кількома вірусами одночасно цілком можливо.
Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналіІнформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.