Піраміди Єгипта починають закатувати у граніт. Це як випрямити Пізанську вежу

Читать на русском

План реставрації однієї з єгипетських пірамід викликав бурхливі дискусії.

Читать на русском
Суперечка, скандал, Гіза, Єгипет, історики, архітектура, піраміди
Влада хоче відновити гранітні плити довкола стародавньої пам'ятки архітектури, що змінить її зовнішній вигляд.

План реставрації однієї з єгипетських пірамід викликав бурхливі дискусії.

В Гізі планують реставрувати єгипетські піраміди, проте план реставрації викликав бурхливі дискусії. Проект відновлення гранітних блоків, які колись покривали більшу частину піраміди Менкаура в Гізі, піддався критиці з боку захисників пам'яток.

Піраміда Менкаура колись була частково облицьована гранітними блоками, які видно в нижній частині споруди. Минулого тижня єгипетська влада опублікувала відео з описом планів відновлення цієї піраміди - найменшої з трьох головних пірамід Гізи - з гранітними блоками. Бюджет проєкту поки не оголосили, та є інформація, що він фінансуватиметься японцями. Натомість реакції громадськості чекати не довелось, пише NYTimes.

Хто - за, а хто - проти

Деякі археологи розкритикували цю ідею. В одному з коментарів в Інтернеті її порівнювали зі спробою "випрямити Пізанську вежу". Інші занепокоєні тим, що покриття звичних вапнякових стін піраміди новим облицюванням матиме ефект перетворення історичного плато Гізи на "ерзац Діснейленду".

Влада тим часом назвала проєкт реставрації "проєктом століття" та пообіцяла дослідити реставраційний об'єкт впродовж року, перш ніж приступати до будь-яких робіт.  Нібито лише потім міжнародна команда вирішить, чи варто продовжувати спроби відновити гранітні блоки, які колись вкривали нижню третину піраміди.

Вчені вважають такий підхід - з поверненням частини гранітних каменів на їхнє місце - "цілком розумним", однак застерігають щодо того, що піраміда може не витримати більшого навантаження. Необхідні подальші дослідження, щоб підтвердити, що піраміда все ще може витримати вагу більшої кількості гранітного облицювання, переконані вони. Також є думка, що граніт не варто полірувати, аби не порушувати первісний вигляд древніх плит - щоб залишити їх точнісінько такими, якими їх встановлювали стародавні єгиптяни.

Суперечка в мережі 

Суперечка між юзерами виникла навіть щодо того, чи мали місце гранітні блоки в оригінальній конструкції піраміди взагалі. Дехто в користувачів соцмереж почав стверджувати, що буцімто раніше їх там не було. Але кілька єгиптологів заявили, що це вцілілі гранітні блоки піраміди. Вони пролежали біля піраміди століттями, і їх можна побачити на фотографіях, датованих 1907 роком.

Дебати навколо піраміди відображають постійну напругу у сфері збереження пам'яток: чи намагатися повернути стародавнім спорудам їхню колишню велич, чи мінімізувати втручання, наскільки це можливо.

На фото дійсно видно, що гранітні глиби були тут і раніше.
На фото піраміди дійсно видно, що гранітні глиби були тут і раніше.

Історія піраміди Менкаура

Піраміда Менкаура була побудована для розміщення гробниці царя Менкаура, який правив Єгиптом понад чотири тисячі років тому. Це єдина з трьох головних пірамід Гізи, яка була укладена в кілька рівнів з асуанського граніту - червоного каменю. Той походить з кар'єрів, розташованих більш ніж за 885 км на південь від Гізи. Вчені вважають, що піраміда так і не була завершена після смерті царя.

Вважається, що протягом століть чимало гранітних каменів відвалилися або були вивезені з місця з різних причин. Землетруси, ерозія та вандалізм зносили їх протягом століть. Місцеві ж повторно використовували їх для будівництва сусідніх пам'ятників або будинків, говорять археологи. 

Відновлення пам'ятки чи спроба заробити на сучасній інфраструктурі

Проект Менкаура є частиною ширших інвестицій в інфраструктуру Гізи, які включають нові ресторани і зручності для відвідувачів. Великий єгипетський музей, який коштував 1 мільярд доларів, і будівництво якого тривало два десятиліття, має відкритися вже цього року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.