Їх приваблює запах бензину, обережніше під капотом: по всій Україні розповзлися гості з Криму

Потеплення клімату розширює асортимент отруйних хижаків

павук небезпека клімат
У разі укусу не панікувати, пити багато води та звернутися до лікаря.

Як кажуть ентомологи, те, що ми бачили раніше лише у Криму, тепер на наших дачах та городах. Отруйних павуків дедалі більше, укуси трапляються все частіше - добре, що смертельно небезпечні не всі, але контактувати з ними в будь-якому разі неприємно та дуже болісно. Про прикмети та особливості найнебезпечніших членистоногих хижаків розповіла ентомолог паразитологічної лабораторії Дніпровського обласного центру контролю та профілактики захворювань Лариса Деха.

Каракурт - найотруйніший

“Чорна вдова” є не лише найнебезпечнішим павуком в Україні, але й одним із найбільш отруйних у світі. Отрута каракурта надзвичайно токсична і в 15 разів сильніше, ніж отрута гримучої змії.

За словами ентомолога Лариси Дехі, з червня до початку вересня ці хижаки найбільш небезпечні, а головну загрозу для людини становить самиця. 

Характерною особливістю її зовнішності є червоні плями на чорному тілі, що виникають під час шлюбного сезону. А головна особливість темпераменту - агресія та лютість. Самиці каракуртів значно більші за самців і мають набагато потужніші жувальні органи, здатні прокусити шкіру людини. Мабуть тому нападають зазвичай вони, а не самці. До того ж, отрута у них набагато токсичніша і міститься у великих кількостях.

Агресія пояснюється ще й захистом потомства та гнізда, яке самиці будують на землі.

Під час шлюбного сезону "чорні вдови" прикрашені червоними плямами.
Під час шлюбного сезону "чорні вдови" оздоблені червоними плямами.

“Каракурт при укусах випускає нейротропну отруту, що викликає сильний біль, судоми, тремтіння всього тіла, різке підвищення температури, порушення роботи дихальної системи, біль у м'язах ”, – пояснює ентомолог.

Причому біль з'являється не відразу, а через 10-15 хвилин, можливе посиніння обличчя, оніміння кінцівок, непритомність. 

Що робити:

  • викликати швидку,
  • звільнити уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас та знерухомити її,
  • прикласти холод, якщо є можливість. Якщо ні, протерти чистою вологою тканиною та накласти суху пов'язку,
  • напувати постраждалого водою чи чаєм невеликими порціями, 
  • за наявності аптечки дати ліки від алергії.

Тарантул - найбільший

Належать до сімейства павуків-вовків, названих так через свою волохатість. Порівняно з іншими видами наших павуків, тарантули досить великі - в середньому, 3 см, але можуть досягати й 5 см. Хоча в природі зустрічаються і справжні гіганти розміром до 10 см.

Тарантули бувають різних кольорів і відтінків, можуть бути чорними, коричневими, сірими, золотими, синіми або мати яскраві смуги і плями. В Україні водяться не найошатніші: верх – темно-бурий, низ – чорний. 

Наші тарантули не такі яскраві, як африканські родичі, але теж ефектні.
Наші тарантули не такі яскраві, як африканські родичі, але теж ефектні.

Як і у випадку з каракуртами, напасти на людину можуть лише самиці з тією різницею, що вони не такі агресивні. Зазвичай тарантули атакують лише у разі небезпеки для потомства, і вони – прекрасні матері.

За словами ентомолога, відклавши від 100 до 400 яєць, самиця тарантула якийсь час носить дітей на собі чи тонкому захисному коконі. Саме тоді, тобто у розпал літа, з нею краще не зустрічатися.

Свої нори ці павуки будують під камінням, балками, на городах, але їхній укус не смертельний для людини, оскільки менш токсичний, ніж у каракурта. Укус викликає біль, запалення, можливий набряк, почервоніння та свербіж.

Жовтий павук Сак - наймобільніший

Відомий як жовтий мішковий павук, що налічує майже 200 видів та дуже поширений у південних регіонах України. 

Виправдовуючи назву, ці павуки забарвлені у світло-жовтий або кремовий колір, передня частина тіла темніша, ніж черевце.

Жовтий павук вважає за краще пересуватися автотранспортом.
Жовтий павук вважає за краще пересуватися автотранспортом.

При невеликих розмірах до 10 мм цей павук досить отруйний. До того ж, тут кусаються і самки, і самці, тільки самки агресивніші і кусаються більш боляче через потужніші щелепи. У будь-якому випадку, нападають жовті павуки з метою самозахисту або якщо їх випадково придавили.

У людському житлі вони зустрічаються рідко, уникаючи контакту з людьми, переважно влаштовують гнізда, які плетуть у формі труби, під камінням.

Укус жовтого павука досить болісний, може викликати свербіж, набряк, у поодиноких випадках - некроз шкіри.  

Ці членистоногі – справжні мандрівники і можуть переміщатися не лише між областями, а й країнами. За словами ентомолога, їх приваблює запах бензину, тому свої гнізда вони можуть влаштувати під паливною системою автомобіля. Отже, міграція цих хижаків відбувається і за допомогою автотранспорту. 

Аргіопа або павук-зебра - найбільш кліматично показовий

Цього смугастого павука вчені називають індикатором глобального потепління клімату. Якщо раніше його можна було зустріти лише у Криму, тепер його місце проживання – вся Україна, з півдня до Волині. Таких павуків завжди було багато на Арабатській стрілці.

Укус павука-оси найменш болісний у порівнянні з "колегами".
Укус павука-оси найменш болісний у порівнянні з "колегами".

За свої чорно-жовті смужки ще носить назву павука-оси, самиці яскравіші, красивіші і більші, ніж самці. 

Їх можна зустріти на присадибних ділянках, городах, в саду, вони люблять селитися на кущах малини, агрусу, смородини. 

Агресії не виявляють і взагалі уникають контакту з людиною, а кусають лише у разі загрози. Роблять це і самиці, і самці, але укуси самців майже безболісні. Напад самиці за відчуттями схожий на укус бджоли чи оси та викликає незначні реакції.

Ерезус або павук-сонечко - найрідкісніший

Хижак, поширений у Північній Африці та Азії, “підкорює” Європу і останнім часом помічений в Україні. Один із найкрасивіших і отруйних павуків, прозваний " сонечком " за плямисте черевце у самців, а ось самиці виглядають зовсім не ошатно - просто чорні чи темно-коричневі.

З'явившись вперше на півдні України, пук-боже корівка дістався вже до Київської області.
З'явившись уперше на півдні України, пук-боже корівка дістався вже до Київської області.

Живуть у норах і віддають перевагу сухим сонячним місцям, і якщо потривожити їх там, нападають, але в цілому не агресивні. Кусають і самиці, і самці, укус дуже болісний, але не смертельно небезпечний. Отрута є нейротоксичною, тобто впливає на нервову систему, крім сильного болю може виникнути оніміння місця укусу, яке триває кілька днів, а також нудота та запаморочення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube