Греки думали про соски, а українці - про роботу: як виникла назва Чумацький шлях

Офіціїна назва нашої галактики походить від грецької міфології.

Чумацький Шлях, галактика, назва
Як виникла назва нашої галактики - Чумацький шлях, та які вона має альтернативи в народів світу.

У смузі зірок, що тягнеться по нічному небу, - в тому, як розсипані зорі з їхнім бляклим молочним світінням, - є щось, що віддалено нагадує Milky Way - солодкаве молочне бізе. Можливо, саме тому так багато шоколадних плиток названо на честь небесних об'єктів - "молочний шлях" (рос. - "Млечный путь"). Водночас українська історія про те, як наш спіральний дім отримав свою назву, не має нічого спільного з кондитерськими виробами, пише IFLScience.

Український Чумацький шлях 

Для розуміння, в Україні назва нашої галактики ніколи не мала нічого спільного з "молоком". Натомість, згідно з легендою чумаки їздили до Криму по сіль, орієнтуючись вночі на світлу смугу на небі. Ніби перші чумаки, їдучи з Криму, позначили дорогу сіллю, яка сипалася з дір їхніх мішків. Господь переніс соляну дорогу на небеса. Відтоді чумаки знали шлях по сіль і додому. 

Ще українці вважали, що Чумацький Шлях - небесна дорога для праведних душ, що летять по цій дорозі в рай, а грішні - до пекла. Птахи по ньому ж восени відлітають у вирій, а весною повертаються.

Звідси ще одна давня українська назва Чумацького Шляху - Божа дорога. Цією дорогою нібито у золотій колісниці їздить пророк Ілля - християнський наступник праукраїнського й праслов'янського Перуна - і гримить, метаючи золоті стріли блискавиць у демонів та чортів.

Звідки взялося "молоко": грецька міфологія 

А от "молочну" назву нашої галактики пов'язують з дружиною Зевса, верховного бога давньогрецької міфології, що володів небом та всім світом, - Герою. Згідно з міфологією, Гера годувала грудьми сина Зевса Геракла, коли раптом пошкодила сосок, розбризкавши молоко і залишивши ефектну білу смугу, розмазану по нічному небу. Натхненні цією історією, греки винайшли термін Гала, що означає "молоко".

Пізніше римляни адаптували його до Via Galactica, таким чином, сучасний англійський термін Lactic, що позначає все, що пов'язане з молоком, походить від Galactic. Тобто римляни створили термін, що від самого початку має під собою щось про космос, - а не про молоко. 

Термын "галактика" придумали римляни.
Термін "галактика" придумали римляни.

Інші культури теж обійшлися без "молока"

Звичайно, не кожна культура дотримується тієї ж міфології, і наша галактика мала багато різних назв відтоді, як люди вперше почали дивитися в нічне небо. Стародавні єгиптяни, наприклад, назвиали нашу галактику іменем богині Нут, яка захистила Землю від водяної безодні.

Індіанці племен лакота називали Чумацький Шлях - Wanáǧi Thacháǧku, що означає Дорога Духів, на мові іншого індіанського племені кечуа галактика уявляється як священна річка під назвою Маю, тоді як китайська назва перекладається як Срібна ріка.

Деякі ж балтійські культури використовують термін - Пташиний Шлях, посилаючись на те, що орієнтація галактики з півночі на південь у певні пори року відображає маршрут перелітних птахів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube