Гарбуз – невірний символ Геловіну, все почалося з іншого овоча: в чому сенс свята

А погрози зробити гидоту в обмін на солодощі, з'явилися лише в 1917 році

Геловін 2024, святкування Геловіну, традиції, свято, діти, жарти, гарбуз
Костюми були частиною свята Геловіну протягом століть

Полиці українських супермаркетів прогинаються під вагою гарбузів. Відьомські капелюхи, котячі вуха та диявольські ріжки дістаються зі скриньок з традиційними святковими прикрасами. Близиться моторошне свято, яке відзначається щороку 31 жовтня – Геловін або Хеллоуїн – скорочено від – Вечір усіх святих. Це переддень західного християнського свята Дня всіх святих, пише The Telegraph, і українці до нього готові! 

Геловін – стародавнє кельтське свято 

Дедалі частіше можна почути, мовляв, подія стала занадто американізованою, позбавившись своєї суті на користь костюмів і випічки. Й дійсно, сьогодні Геловін – це гарбузові вечірки та змагання костюмів. Але так було не завжди.

Вважається, що Геловін зародився на кельтських околицях Британії, де протягом десятиліть адаптувався християнськими традиціями, конвенціями іммігрантів і невгамовним бажанням солодкого. Походження свята є суперечливим, й існують як язичницькі, так і християнські практики, які еволюціонували до того, яким Геловін є сьогодні.

Дехто вважає, що свято походить від кельтського язичницького свята Самайн, що означає "кінець літа", під час якого святкували кінець сезону збору врожаю. Гейли – група вихідців з Ірландії, Шотландії та острова Мен – вважали, що настав час, коли стіни між нашим світом і наступним стають тоншими, дозволяючи духам проходити крізь них і завдавати шкоди їхньому врожаю. За обіднім столом ставили місця, щоб задобрити та прийняти добрих духів, як от духів рідних. Їм пропонували їжу та напої, а також запалювали багаття, щоб відігнати злих духів.

Свято всіх святих, або День всіх святих, який припадає на 1 листопада, став християнським святом у IX столітті. Пізніше воно було прийнято католицькою церквою, ставши святкуванням усіх святих церкви. Він починався з бенкету напередодні ввечері, можливо, як адаптація попередніх язичницьких обрядів.

Українці прикрашають будинки вогниками, сухим листям, свічками й, звісно ж, гарбузами!
Українці прикрашають будинки вогниками, сухим листям, свічками й, звісно ж, гарбузами!

 Геловін здавна костюмований 

Кельти одягалися в біле з чорними обличчями під час фестивалю Самайн, щоб обдурити злих духів, які, як вони вірили, блукали по землі. Схоже, що пригощання виникло в XVI столітті в Ірландії, Шотландії та Уельсі, де люди ходили від дверей до дверей у костюмах, просячи їжу в обмін на вірші. 

Багато з них одягалися як душі померлих і, як вважалося, захищали себе від духів, видаючи себе за іншу особу. Діти ходили від дверей до дверей, просячи пиріжки в обмін на молитву за душі друзів і рідних. Популярними були костюми ангелів, демонів або святих. Солодощі були дуже солодкими, з хрестом на вершині, а символізували вони звільнення душі з чистилища.

Історик з Йоркського університету Ніколас Роджерс каже, що в XIX столітті діти замість молитви вже пропонували пісні та жарти в обмін на фрукти чи гроші. До вікторіанського періоду костюми стали більш авантюрними. Кажани, привиди та вампіри виявилися популярними з розвитком готичної літератури. Також були поширені екзотичні персонажі, такі як єгипетські фараони.

В 1917 році зявилося те, що називається "погрози" в обмін на солодощі. Після короткого затишшя під час Другої світової війни Геловін став широко поширеним дитячим святом, а побудовані передмістя створили безпечне місце для вільного відпочинку дітей у костюмах.

Витоки різьблення гарбуза

Вирізання гарбузів також походить від фестивалю Самайн, коли гейли різали ріпу, щоб відігнати духів і не дати феям оселитися в будинках. Існує навіть міф про ріпу та вуглинку всередині, який диявол кинув помираючому хлопцю, якому за життя вдалося обдурити самого "девіла". Лише до 1920-х років різьблення гарбуза набуло широкого поширення в Америці, тому що коли в країну ринув потік ірландських іммігрантів, їм було важко знайти ріпу для різьблення по ній - натомість вони використовували гарбузи.

Українці зустрічають Геловін: костюмовані традиції різних країн світу 1
В деяких країнах не тільки вирізають гарбуз до свята, аби поставити всередину свічку, а ще й печуть печиво у формі пальців – як вам таке.

Традиції Геловіна в усьому світі: Україна 

Українці влаштовують камерні тематичні вечірки з нагоди свята, прикрашають будинки різьбленими гарбузами, готують страви з гарбуза. Кав'ярні та кафе пропонують фотозони у стилі Геловіну, а підлітки ходять з вигуками "солодощі або смерть" від дому до дому не тільки в селах, але й містах. Зазвичай вони одягнені або мають атрибути костюмів янголів, чортенят чи героїв улюблених серіалів а-ля Венздей, чи Бітлджюс. А дехто з дорослих навіть прикрашає власних тварин. 

Мексика

У Мексиці ласощі є лише невеликою частиною святкувань Дня мертвих, які проводяться 1 і 2 листопада. Вважається, що фестиваль бере свій початок близько трьох тисяч років тому в доколумбовій Мезоамериці. Щоб вшанувати померлих, сім’ї можуть приготувати бенкет з улюблених страв померлого або залишити подарунки на місці його могили. Ширші святкування зазвичай включають траурних людей у ​​масках у формі черепа.

Японія

Хоча в Японії зазвичай не святкували Геловін, культура вдягання – у дедалі вишуканіші костюми – стала традицією. Вуличні вечірки та заходи в тематичних парках стали особливо популярні – місцями для демонстрації лякаючих костюмів. Так, костюмований натовп марширує передмістям Токіо та інших японських міст. 

Ірландія

В Ірландії фруктовий пиріг використовується як частина гри у ворожіння. Всередину солодощів кладуть обручку, а хто знайде – скоро вийде заміж. Знайти жмут соломи означає, що на порозі благополучний рік, горошина – що в цьому році людина не вийде заміж. Палиця означає нещасливий шлюб або суперечку, а монета символізує удачу.

Італія

Їжа в Італії також відіграє важливу роль у святкуванні Дня мертвих. Боби мертвих – це цукрове печиво у формі бобів, яке їдять у цей період. Це частина давньої традиції, котра базується на ідеї, що душі померлих мешкали в бобах. Вживання їх нібито дозволяє встановити зв’язок між живими та мертвими.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube