Останнє переведення стрілок на зиму: в українців вкрали зайву світлову годину наприкінці дня

У 2024 році перевести годинники потрібно у ніч з 26 на 27 жовтня

Час, годинники, сезон, життя
Яку різницю в часі матиме відтепер Україна з іншими країнами

Українці 27 жовтня о 4:00 годині ранку мають перевести стрілки годинника на одну годину назад. Так ця доба автоматично збільшиться на годину. Цього разу Україна має востаннє перевести стрілки годинників й надалі назавжди залишитись на "зимовому часі". Таке рішення ухвалено законодавчо – Верховна Рада скасувала перехід на літній час. 

Закон про відмову від "літнього часу"

Перехід на зимовий час відбувається в останню неділю жовтня. У 2024 році перевести годинники потрібно у ніч з 26 на 27 жовтня: о 04:00 за київським часом – стрілки мають вказувати на 03:00. Це означає додаткову годину сну цієї ночі.

Сучасні смартфони, ноутбуки й комп’ютери автоматично синхронізуються з мережею й переходять на новий час самостійно. Тобто вручну змінювати час на смартфоні не потрібно. Будильник теж сам спрацює правильно – у відповідності до нового часу. 

Скасувати переведення годинників в Україні намагалися ще в 2011 році, але втілили ідею лише цього року. В 2021 році влада ухвалила законопроєкт у першому читанні. Під час другого голосування за нього проголосували менше половини депутатів, а відтак проєкт закону розглядали ще три роки. І тільки 16 липня 2024 року український парламент врешті скасував переведення годинників на літній час. Законопроєкт підтримав 261 народний депутат.

Прийняття закону означає, що в останню неділю жовтня 2024 року в Україні час востаннє переведуть на зимовий. Потім, у березні 2025 року, переводити годинник на літній час вже не будуть.

Різниця в часі між регіонами України

Карта світу поділена на часові пояси. Нульовим вважається пояс, який відповідає часу за Грінвічем – його позначають як UTC+0 або GMT. Київський час, що діє на всій території України, дорівнює східноєвропейському часу, тобто UTC+2 взимку і UTC+3 влітку, до скасування переведення стрілок. При цьому сонце в різних регіонах України встає і заходить по-різному.

Так, в день літьного сонцестояння в 2024 році в Києві сонце встало о 04:46, а у Львові – о 05:16, у Дніпрі – о 4:38, а в Донецьку – о 4:00. Територія України велика, і різниця між Донецьком і Львовом – більше ніж 45 хвилин. З погляду астрономії, довгота Києва — UTC + 2 години 2 хвилини. Тобто різниця з Гринвічем стає практично точні дві години. Залішкові дві хвилини майже неможливо помітити у повсякденному житті.

Переведення годинників два рази на рік дозволяє заощадити електроенергію зранку взимку і продовжити світловий день влітку. Із скасуванням переходу на літній час тепер влітку українці втратять зайву світлову годину наприкінці дня.

Вже після ухвалення рішення про скасування переведення годинників науковці просили президента Зеленського ветувати закон. Вони вважають, що відмова від переходу на літній час збільшить витрати електроенергії в умовах її дефіциту. Відзначимо, що президент закон поки що не підписав

Якщо президент Зеленський підпише закон, українці житимуть за зимовим часом і надалі.
Якщо президент Зеленський підпише закон, українці житимуть за зимовим часом і надалі.

Різниця в часі з іншими країнами

Відтепер взимку – з жовтня по березень – різниця із київським часом в інших країнах буде такою:

  • у Грузії, Туреччині й РФ +1 година,
  • у Молдові, Румунії, Естонії – той самий час,
  • у Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії, Німеччині, Іспанії,
  • у Норвегії – мінус 1 година,
  • у Великій Британії та Ірландії – мінус 2 години,
  • у США – мінус 7 годин,
  • у Японії +7 годин,

Влітку – з березня по жовтень – різниця із київським часом в інших країнах буде такою:

  • у Грузії +2 години,
  • у Туреччині та РФ +1 година,
  • у Молдові, Румунії, Естонії +1 година,
  • у Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії, Німеччині, Іспанії й
  • у Норвегії – той самий час,
  • у Великій Британії та Ірландії – мінус 1 година,
  • у США – мінус 6 годин,
  • в Японії +7 годин.

Ідею перевести стрілки годинника на зимовий та літній час у 1784 році запропонував тодішній посол США у Франції Бенджамін Франклін. Номінальною причиною переходу на літній час є економія енергії. Станом на 2024 рік трохи більше 70 країн світу двічі на рік переводять годинники. У Європейському Союзі з 2021 року кожна країна отримала право самостійно вирішувати – змінювати час чи ні, а 49 країн спробувати літній час.

 Як полегшити самопочуття під час переходу на зимовий час 

Під час переходу часу відбувається порушення циркадних ритмів, що може мати шкідливий вплив на здоров’я. Також лікарі кажуть, що після переведення стрілок годинника збільшується кількість депресій, серцевих нападів, порушення сну, самогубств і епізодів підвищення тиску.

Щоб полегшити адаптацію до переходу на зимовий час, дотримуйтесь наступних рекомендацій:

  • зменшіть фізичне навантаження, щоб уникнути перевтоми,
  • уникайте важких фізичних завдань,
  • обмежте вживання жирної їжі та алкоголю,
  • пийте більше води та трав'яного чаю,
  • за годину до сну вимикайте всі гаджети, 
  • у ніч переходу на зимовий час лягайте спати о 22:00, 
  • зробіть усі ранкові ритуали звечора: складіть сумку, оберіть одяг тощо.

Ризики "літнього часу"

Виявляється, у людей частіше трапляються серцеві напади саме після весняного переходу на літній час. Дослідники у 2014 році виявили, що в цей момент кількість серцевих нападів збільшилася на 24% порівняно із середньодобовою їхньою кількістю перед переведенням стрілок годинників.

Дослідження 2009 року показало, що протягом тижня після переходу на літній час робітники спали на 40 хвилин менше і отримали на 5,7% більше травм на виробництві, ніж в будь-які інші дні року. Домашні тварини також можуть помітити зміну часу й це навіть здатне змінити їхню поведінку. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube