Дурнів виправдали: усі люди фізично не люблять думати

Під час думання в голові виникає відчуття напруги - люди не люблять відчувати його

Мозок, вчені, дослідження, наука, психологія, здоров'я
Сильно думати ніхто не любить, виявляється, це дійсно не надто приємно фізично

Дехто вважає, що складні завдання шкодять мозку, бо під час думання виникають важкі відчуття. Напружене мислення дійсно пов'язане з неприємними відчуттями, але це нешкідливо. Новий метааналіз проаналізував багато публікацій і виявив, що докладання розумових зусиль справді може здатися неприємним, повідомляє IFLScience.

Відповідно до 170 досліджень, хоч люди й погоджуються брати участь в ряді діяльностей, що потребують розумових зусиль, наприклад, навчатися використовувати нові технології чи відпрацьовувати свою техніку в спорті, загалом вони насправді не отримують від цього великого задоволення. 

Менеджери часто заохочують співробітників, а вчителі - учнів докладати розумових зусиль. На перший погляд, це, здається, працює добре: працівники та студенти часто вибирають розумово складні види діяльності. Виходячи з цього може здатися, що ті, як правило, люблять наполегливо думати. Але це не так. 

"Наші результати свідчать про те, що цей висновок є хибним: загалом люди дійсно не люблять розумових зусиль", - пишуть дослідники.

Це, звичайно, теоретизували в минулому, але не вистачало наукових доказів фізичної реакції, яку спричиняли процеси в мозку. Тепер дослідники проаналізували дані 4670 учасників у різних ситуаціях, включаючи студентів коледжів, медичних працівників і військових - з 27 країн. Їм запропонували близько 360 різних когнітивних завдань. Незалежно від завдання, більші розумові навантаження були пов’язані з більш неприємними відчуттями. Вчені зробили прямий висновок - розумові навантаження є "неприємними". Виявляється, ми, як вид, насправді не любителі наполегливо мислити.

Люди з усіх регіонів загалом зазначали, що наполегливо думати не весело. Та це було менш помітно в дослідженнях, проведених в Азії, ніж у Європі чи Північній Америці. Команда припустила, що це пов’язано з іншим освітнім середовищем. Діти в Азії зазвичай витрачають більше часу на шкільні завдання, ніж їхні колеги в Європі чи Північній Америці, тому вони можуть розвинути більшу стійкість до розумових навантажень на ранньому етапі життя.

Проте думання не уникнути нікому з нас, й існує спосіб полегшити процес мислення. Це - гарна мотивація. Ми думаємо тим глибше, чим більша в нас мотивація це робити.

"Коли від людей вимагають докладання значних розумових зусиль, слід винагороджувти їх за їхні зусилля", - вважають психологи.

Так, люди дізнаються, що докладання розумових зусиль у певній діяльності, ймовірно, призведе до винагороди. Якщо користь від думання переважує витрати, люди можуть вибрати цю діяльність і навіть стверджувати, що вона їм подобається. Й це навіть буде правдою - тобто гарна винагорода зрештою виявляється важливішою за дискомфорт.

Вчені вважають, що менеджери, інженери та вчителі повинні враховувати це під час планування завдань, розробки нових додатків і технічних інтерфейсів або налаштування шкільних завдань. Добре просити людей докласти трохи розумових зусиль, але в ідеалі їх за це варто добре винагороджувати!

"Вірогідно, люди вибирають діяльність, яка вимагає розумових зусиль, незважаючи на зусилля, а не через них", - припускають дослідники.

Підсумок полягає в тому, що коли люди вирішують займатися діяльністю, що вимагає розумових зусиль, це не слід сприймати як ознаку того, що вони отримують задоволення від розумових зусиль як таких.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube