ТОПТЕМА:

Дівчата сумніваються у важливих жіночих таблетках і вивалили все в ТікТок

Соцмережі вплинули настільки, що за останні 10 років прийом цих препаратів скоротився на 20 відсотків

Секс, здоров"я, контрацепція, корисні поради, лікар, таблетки, ТікТок
Як працюють та чи мають побічні ефекти піґулки від вагітності

Комбіновані оральні контрацептиви знаходяться під пильною увагою на платформах соціальних мереж, таких як TikTok, і багато користувачів поспішають зазначити профіль їх побічних ефектів на користь підходу – без гормонів. Соцмережі вплинули настільки, що за останні 10 років прийом цих препаратів скоротився на 20%, повідомляє The Telegraph.

Всі за і проти таблеток від вагітності 

Таблетки для контрацепції дійсно можуть мати деякі небажані побічні ефекти, такі як збільшення ваги, чутливість грудей, головні болі, зміни настрою та невелике підвищення ризику утворення тромбів і раку молочної залози. Всі ці побічні ефекти відрізняються між користувачами й можуть навіть зникнути через кілька місяців використання.

Водночас таблетки є визнаним ефективним методом контрацепції. Вони містить гормони естроген і прогестерон, які запобігають вивільненню яйцеклітини з яєчника, таким чином запобігаючи вагітності з більш ніж 99-відсотковою ефективністю. Звісно, якщо приймати їх згідно з інструкцією. 

Також вони підтримують слизову оболонку матки тонкою і, отже, відіграють корисну роль у лікуванні гінекологічних захворювань, таких як ендометріоз, що викликає болісні менструації, передменструальний синдром або в регулюванні циклу при синдромі полікістозних яєчників. 

Міфи про контрацептиви в таблетках

Міф 1. Таблетки викликають рак

Хоча прийом комбінованих таблеток пов’язаний із дещо підвищеним ризиком розвитку раку молочної залози, не було доведено, що вони безпосередньо спричинюють рак за відсутності інших факторів ризику. Жінкам із високим ризиком розвитку раку молочної залози, наприклад тим, у кого є сильний сімейний анамнез, рекомендують розглянути альтернативні форми контрацепції.

Але для середньостатистичної жінки невеликий підвищений ризик схожий на ризик, пов’язаний із, скажімо, курінням чи вживанням алкоголю. Ризик зменшується до рівня тих, хто не приймає таблетки, через 10 років після припинення курсу лікування. Існує також невеликий підвищений ризик розвитку раку шийки матки, тому жінкам важливо вчасно здавати аналізи мазка.

При цьому таблетки знижують ризик розвитку раку ендометрію матки, яєчників і раку товстої кишки!

Міф 2. Таблетка робить вас безплідним

Немає доказів того, що таблетки негативно впливають на фертильність, тобто подальшу здатність вагітніти після скасування їхнього прийому, скоріше навпаки, стверджують гінекологи. А от ймовірна причина такого помилкового уявлення полягає в тому, що багато жінок починають приймати таблетки в надто юному віці, не встигнувши оцінити регулярність свого циклу. Коли вони припиняють прийом протизаплідних препаратів, то виявляють у себе схильність до гінекологічних захворювань, наприклад, полікістозу яєчників, які виникають через генетику тощо. Ці хвороби здатні призводити до труднощів із зачаттям. Звідси – висновки, мовляв, винні контрацептиви в таблетках. 

Загалом фертильність природним чином знижується з віком, особливо у віці старше 35 років, тому зачаття може тривати довше, ніж очікувалося. Докази показують, що однакова кількість жінок завагітніла через один-два роки після спроби, незалежно від того, вживали вони таблетки чи ні.

Контрацептиви не роблять вас безплідними!
Контрацептиви в жодному разі не роблять вас безплідними!

Міф 3. Таблетки вбивають ваш сексуальний потяг

Можливий побічний ефект таблеток – зміна лібідо. Однак дослідження показують, що знижене лібідо спостерігається лише приблизно у 10-15% дівчат і жінок, й така ж кількість користувачів повідомляє про посилення статевого потягу. Якщо спостерігається зниження лібідо, ситуацію часто можна покращити, просто підібравши інші контрацептиви. Для багатьох жінок, які відчувають хворобливі або рясні менструації, прийом таблеток може навіть допомогти з їхнім лібідо, покращивши ці симптоми.

Міф 4. Таблетка вводить у депресію

Деякі користувачки повідомляють про зміни настрою та симптоми депресії після початку прийому таблетки, але це відносно рідко і, звичайно, не так стрімко, як розповідається в TikTok. В цьому випадку також можна просто замінити таблетки, підібравши ті, котрі підійдуть саме вам. 

У висновку: не вирішуйте в TikTok

Гормональна контрацепція може підходити не всім, тому перевагу можна віддати іншим варіантам. Втім, виключення її на основі не підтверджених доказами думок з TikTok обмежує ваш вибір без потреби. Важливо розглянути всі науково підтверджені факти та доступні варіанти контрацепції (таблетки, презервативи, спіралі, імпланти), щоб знайти той, який підходить саме вам. Кожен матиме власний досвід і побічні ефекти можуть вплинути на нього по-різному.

Небезпека "дослідження" в соціальних мережах полягає в тому, що інформація не подається збалансовано й часто затьмарюється упередженим і несприятливим, дуже суб'єктивним досвідом іншої людини. Отже, не приймайте рішення на основі роликів з ТікТок, а зверніться до професійного профільного лікаря. 

Ризики безгормональної контрацепції 

Незбалансовані наративи в Інтернеті змусили багатьох жінок звернутися до природних методів відстеження власної фертильності без гормонів. Зазвичай вони включають:

  • відстеження температури тіла,
  • вагінальних виділень,
  • дати менструації, 
  • уникання сексу в фертильні дні.

Однак цей метод не настільки ефективний, і його популярність супроводжується зростанням кількості небажаних вагітностей і абортів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube