Чому одні чухаються від комариних укусів, а інші ні

Деякі люди просто не можуть перестати чесатися після того, як їх вкусив комар, але не всі відчувають свербіж після укусу

Комарі, комахи, укус, свербіж, алергія, імунітет, здоров'я, вчені, лікарі, дослідження
Відмінності, що можуть визначити, чи буде у вас свербіж, пов'язані з імунітетом

Ви, мабуть, помічали, що в одних людей укуси комарів сверблять сильніше, ніж в інших. Нове дослідження пояснює, чому так відбувається. Нам дійсно не здається: раніше нерозпізнаний тип імунних клітин може відповідати за свербіж, викликаний укусами комах та іншими алергенами. Новий експеримент на мишах прозоро натякає на відмінності в імунітеті, які розділяють і людей - на тих, хто відчуває сильний свербіж і тих, у кого цього не відбувається. Про це повідомляє LiveScience. 

Як це працює 

Шкіра вкрита сенсорними нейронами - нервовими клітинами, які виявляють зміни в навколишньому середовищі, а потім у відповідь викликають, наприклад, біль. Коли людина стикається з потенційним алергеном, наприклад слиною комара, ці нейрони виявляють її та можуть у відповідь викликати свербіння. Вони ж активують сусідні імунні клітини, що запускають запальну реакцію, що супроводжується набряком і почервонінням.

У деяких людей, які неодноразово піддаються впливу алергену, може розвинутись хронічне алергічне запалення, яке докорінно змінює тканини, де це запалення вирує. Наприклад, імунні клітини, що реагують на алергени, можуть змінити чутливість нервів, роблячи їх більш чи менш чутливими до агресивної речовини.

Таким чином, всі ми маємо сенсорні нейрони та здатні відчувати свербіж, але не всі ми отримуємо алергію, навіть якщо ми оточені однаковими алергенами.

Від чого залежить ступінь алергії: експеримент

Щоб з’ясувати це, вчені дали мишам хімічну речовину під назвою папаїн, що викликає відчуття свербіння й змушує мишей чесатися. У різних групах лабораторних мишей були відсутні різні імунні клітини. Дослідження виявило, що миші, в яких був відсутній певний тип Т-клітин - клітини GD3, не чесалися, піддаючись впливу речовини.

Дослідники виростили клітини GD3 в лабораторії й обробили їх хімікатом, щоб змусити вивільняти сигнальні молекули, а тоді ввели мишам з нормальною імунною системою рідину, що містить ці молекули. Це посилило реакцію мишей на подряпини й алергени, включно з комариною слиною.

Це свідчить, що щось, що виділяється клітинами GD3, посилює свербіж. Цим "щось" виявились гени IL-3, які викликали свербіння й відповідали за імунну сторону алергії. Коли ж вчені повністю видаляли клітини GD3, в мишей не було алергічної відповіді.

Справа дійде й до людей 

Дослідження за участю генів IL-3 може відкрити шлях лікування пацієнтів із хронічними розладами свербіння, вважають науковці. Та поки що воно проводилися лише на мишах, тому дослідники не впевнені, чи людські клітини поводитимуться так само. Хоча імунні клітини мишей дуже схожі на наші.

"У всіх нас є друг, який не реагує на укуси комарів, і друг, який виглядає жахливо після дня, проведеного на вулиці. Ми вважаємо, що шлях IL-3 визначає це в режимі реального часу, тому що, дивлячись на свербіж, спричинений укусом комара й подальшу алергічну імунну відповідь, бачимо, що він повністю залежить від цього", - підсумували дослідники.

Вчені планують найближчим часом з'ясувати, чи реагують Т-клітини людини на IL-3, як у мишей. Ці дані необхідні, щоб лікувати свербіж і передбачати, хто може піддаватися особливому ризику алергії від укусів комах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube