Комах заразили бактерією Wolbachia, яка має потужний побічний ефект
Вчені вирішили використовувати дрони для доставки комарів з метою боротьби з хворобами, що передаються іншими комарами. Під час польових випробувань безпілотні літальні апарати (БПЛА) літали над Фіджі, скидаючи сотні комарів, заражених бактеріями, які не дають їм поширювати такі хвороби, як лихоманка денге, серед населення. Операцію проводять фахівці Всесвітньої програми боротьби з комарами.
Денге - вірусне захворювання, яке передається через укус комара Aedes aegypti. Близько половини населення світу проживає в районах із високим ризиком передачі денге. Цього року кількість випадків різко зросла: Панамериканська організація охорони здоров'я повідомила про зростання на 233% за перші 28 тижнів 2024 року порівняно з попереднім роком, пише IFLScience.
Спеціальних методів лікування денге немає. Тоді як багато хто одужує після нетривалої хвороби, приблизно в 1 випадку з 20 розвивається важке захворювання, яке без невідкладної медичної допомоги може призвести до смерті. Ці комарі не тільки передають лихоманку денге - вони також переносники лихоманки Зіка, хвороби Чикунгунья і жовтої лихоманки.
Щоб спробувати боротися з поширенням усіх цих захворювань, Всесвітня програма боротьби з комарами розробила стратегію, яка включає зараження комах бактеріями Wolbachia . Вони не викликають захворювань у людей і не становлять загрози для довкілля - багато інших видів комарів переносять їх природним чином. Що може зробити Wolbachia, так це не допустити, щоб віруси, такі як лихоманка денге, закріпилися всередині комарів. Очевидно, якщо комарі самі не заразяться, то не передадуть лихоманку людям.
Цей метод уже показав свою ефективність: заселення популяції інфікованих комарів в індонезійському місті Джок'якарта 2017 року призвело до зниження випадків денге на 77%. Нове дослідження вчених і експертів з робототехніки продемонструвало можливість застосування цієї технології в більш масштабних умовах.
"[Ми] розробили повністю автоматизовану систему дозування комарів, яка випускала невеликі групи комарів на великій площі, та інтегрували її в [безпілотний літальний апарат]", - пишуть автори. "Ми встановили ефективність цієї системи, використовуючи підхід із повітряним маркуванням, випуском і повторним виловом. Потім ми продемонстрували, що, використовуючи тільки метод повітряного випуску, ми можемо встановити зараження Wolbachia в популяції Ae. aegypti, яка не зазнавала впливу".
У співпраці з місцевими громадами команда розпочала 4-тижневе випробування в Накасі, Фіджі. Безпілотники були задіяні для випуску комарів, помічених флуоресцентними порошками, щоб пізніше їх можна було ідентифікувати і відловити. Це показало, що система спрацювала, і комарі пережили свою подорож.
У другій частині дослідження команда випробовувала безпілотники на площі в 2 кв. км. в місті Наусорі. У середньому 155 комарів на гектар випускали щотижня протягом 16 тижнів загалом (з парою коротких пауз для усунення технічних проблем). Загалом вони підрахували, що було випущено близько 31 000 комах, заражених Wolbachia, з метою того, щоб ці особини впровадили бактерії в місцеву популяцію комарів. А через рік команда виявила, що поширеність Wolbachia серед місцевої популяції комарів досягла майже 60%.
"Це дослідження, що підтверджує концепцію, дає основу для подальшого розроблення вдосконалених механізмів дозування, платформ доставки на великі відстані та відповідних систем обробки комарів", - підсумувала команда та визнала, що їхня система потребує деякого доопрацювання, це багатообіцяючий крок вперед.
Розширення ареалу комарів Aedes aegypti через зміну клімату збільшує ризик захворювань, які вони переносять. Нова технологія з використанням дронів може стати важливою частиною боротьби з цими загрозами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.