Шкіра людей здатна захистити себе від укусів комарів: її потрібно переналаштувати, - дослідження.
Комарі - комахи надзвичайно нав'язливі, й щойно тепліє, від них немає спасу в місцях з підвищеною вологістю (на природі: в лісі, біля річки тощо). Надокучають ці маленькі кровопивці і в будинках та навіть в міських квартирах. Сьогодні існує безліч засобів, як от кремів, гелів та навіть розпилювачів для повітря, які нейтралізують комарів. Та вчені врешті-решт дійшли висновку, що шкіра людей здатна робити це сама.
У лабораторному дослідженні вони продемонстрували, що зміна складу мікробіому шкіри може допомогти відлякувати комарів. Вся річ в тім, що бактерії на шкірі виробляють запахи, які можуть або відлякувати, або приваблювати комарів. Налаштування мікробів, які населяють нашу шкіру, може бути ефективною стратегією для відлякування комарів і стримування поширення хвороб, які вони переносять, пише LIVEScience із посиланням на Scientific Reports.
"Орієнтуючись на джерело привабливих для комарів сигналів - мікробіом шкіри людини, ми можемо захистити її від укусів і передачі хвороб", - пояснили науковці.
Вчені знали, що комарі винюхують людей, щоб вкусити, орієнтуючись на наші унікальні запахи, в тому числі хімічні речовини, що виділяються сальними і потовими залозами на шкірі. Тепер дослідження точно визначило хімічні речовини, що генеруються її мікробіомом і дійсно можуть відлякувати кусючих комах.
Зокрема, ці натуральні парфуми відлякують жовтолихоманкових кусак або комарів виду Aedes aegypti, що переносять збудників лихоманки денге та Зіка, а також жовтої лихоманки. Дослідники кажуть, що такий підхід може бути безпечнішим, ніж використання синтетичних репелентів - спреїв від комах, що вивітрюються через кілька годин і здатні викликати подразнення шкіри.
Крім того, деякі популяції комарів розвивають стійкість до інсектицидів, а паразити, яких переносять шкідники, розвивають стійкість до ліків. До них відносяться, наприклад, ті, що викликають малярію.
Дослідницька група виростила кілька штамів бактерій, які належать до родів Staphylococcus і Corynebacterium - двох широких груп мікробів, які зазвичай знаходяться на шкірі людини. Вони вирощували бактерії в умовах, подібних до тих, що існують на шкірі, а потім визначили "летючі речовини" - часто смердючі хімічні сполуки, що швидко випаровуються. Вони перевірили вплив деяких з цих летких речовин на поведінку комарів A. aegypti.
Для цього команда створила камеру для дзижчання шкідників. Один кінець камери містив пластикову сітку, вкриту летючою речовиною із запахом, а інший кінець - пластикову сітку, просочену речовиною без запаху, наприклад, водою, для порівняння. Потім вони виміряли час, який комарі проводили біля кожної летючої речовини порівняно з речовиною без запаху.
Вчені визначили три леткі речовини, які відлякували комарів:
Перші два аромати зазвичай містяться у фруктах, таких як яблука, тоді як гераніол є основним компонентом олії цитронели та троянди.
Дослідники також підтвердили, що комарів сильно приваблює молочна кислота. Цікаво, що деякі леткі речовини шкіри, такі як октанол та оцтова кислота, не приваблювали комарів, якщо вони не були поєднані з молочною кислотою. Це свідчить про те, що молочна кислота впливає на те, як інші хімічні речовини на шкірі приваблюють комах.
На основі цих результатів автори припускають, що мікробіота шкіри може бути змінена так, щоб припинити виробляти хімічні речовини, що приваблюють комарів, або виробляти хімічні речовини-репеленти. Вони також припускають, що зміна мікробіому шкіри таким чином, щоб вона виробляла менше молочної кислоти, може допомогти запобігти укусам комарів та передачі хвороб.
"Ці результати означають, що комарі будуть менш схильні харчуватися на людях, покритих такими нокаутними лініями шкірних бактерій, що зменшує ймовірність комариних укусів і передачі патогенів", - резюмували дослідники.
Дослідження ще потребує рецензування. Наступні кроки включатимуть перевірку безпечності нанесення таких бактерій на шкіру мишей та того, чи відлякує це інші види комарів, окрім A. aegypti. Після цього, з часом вчені сподіваються перейти до випробувань подібного лікування на людях.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.