Зграя допомагає захистити окремих птахів від нападу хижаків, а колективна поведінка може допомогти покращити аеродинамічну ефективність
Зграї птахів можуть бути одним з найбільш величних видовищ у світі природи, ігноруючи всі крики і хаотичні помахи крил. А у деяких видів ці скупчення можуть досягати неймовірних розмірів. Так, в одній з найбільших зареєстрованих зграй птахів було понад 40 мільйонів червонокрилих чорних дроздів.
Ця група, яка пролітала у грудні 1964 року, спостерігалася в окрузі Пуласки Арканзаським товариством Одюбон під час різдвяного підрахунку птахів і, мабуть, є найбільшою поодинокою зграєю, зареєстрованою на eBird - онлайн-база даних спостережень за птахами, що використовується вченими, пише IFLScience. Є ще один цитований звіт зими 1951-52 років, в якому йдеться, що 70-мільйонна зграя юрок пролетіла над швейцарським містом Тун. Проте сучасні дослідники вважають, що оцінка була заснована на "сумнівних методах".
Так само неясно, як оцінювався звіт 1964 року в Арканзасі. Сьогодні оцінка розміру зграї проводиться за допомогою високошвидкісних камер та комп'ютерного аналізу, які на той час не були доступні орнітологам.
Говорячи про численні пташині зграї, неможливо не згадати червоноклювого келеа - сумнозвісного ненажерливого птаха, що мешкає в Африці на південь від Сахари. Так, одна з найбільших зграй птахів, коли-небудь спійманих на камеру, складалася з червоноклювих келеа, що рояться над африканською саваною, знятої в 2006 році знімальною групою документального фільму BBC "Планета Земля" з Девідом Аттенборо.
Хоча Аттенборо пояснив, що 1,5 мільярда представників цього виду живуть в Африці, що робить їх найчисленнішим птахом у світі, не було жодної оцінки кількості птахів у цій конкретній великій зграї. Однак є вагомі підстави вважати, що вони можуть стати рекордсменами за розміром стада. Ці жуючі поля зграї настільки величезні, що їм може знадобитися до п'яти годин, щоб пролетіти над головою.
А ось цю невелику птицю, схожу на горобця, також відому як червоноклювий ткач, іноді називають "пернатою сараною Африки" або "найненависнішим птахом Африки" через її репутацію знищуючої зернові культури і здатність швидко розмножуватися.
"Скорочення їхньої чисельності вельми проблематичне - вони дуже мобільні, вони мають мало природних хижаків і дуже швидко розмножуються. Людина не змогла серйозно вплинути, незважаючи на існуючий арсенал зброї", - розповів Клайв Елліот, колишній експерт з келеа з Продовольчої організації ООН та Сільськогосподарської організації. "Нова популяція може швидко переселитися на територію, яку ви щойно винищили та оскільки вони розмножуються тричі на рік, в середньому даючи три яйця в кладці, одна пара птахів-келеа може виробляти до дев'яти нащадків щороку".
А у неперевіреному звіті 1866 року йдеться, що через південний Онтаріо пролетіла зграя мандрівних голубів (також відомих як дикі голуби) завширшки 1,6 км та завдовжки 482 км. Повідомляється, що наступній зграї знадобилося 14 годин, щоб пройти одну точку. Та якщо це правда, то вона налічує приблизно 3,5 мільярда птахів і може вважатися найбільшою зграєю птахів, яку коли-небудь бачили. Звісно, важко оцінити достовірність цього повідомлення, враховуючи його вік та відсутність вагомих доказів, але його варто згадати, оскільки мандрівні голуби нині вимерли, незважаючи на їхню колись величезну чисельність.
Але якщо вас цікавлять птахи, які не літають, пінгвіни - безперечні чемпіони зі створення колосальних колоній. Острів Заводовський, безлюдний вулканічний острів у південній частині Атлантичного океану, є домом для більш ніж 1 мільйона антарктичних пінгвінів, що розмножуються і це робить його найбільшою колонією пінгвінів у світі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.