Чому цього літа потонуло так багато людей - рятувальники та медики назвали причину

З початку 2024 року на воді загинули 714 українців, 76 з них - діти.

Вода, пляжі, утоплення, ДСНС, швидка допомога, корисні поради, життя, здоров'я
Випивка, крім спеки, чи не головна причина цих трагедій.

Відпочинок на воді - звичайна літня розвага й справжня розрада в спеку. Проте деколи вона обертається трагедією. Так, кількість жертв відпочинку на воді тільки за одні вихідні буквально шокує: потонуло 66 осіб, серед них 10 дітей. Найбільше жертв у Київській, Черкаській та Дніпропетровській областях. Загалом з початку 2024 року на воді загинули 714 українців, 76 з них - діти.

Інформатору вдалося розпитати голову профспілки екстреної медичної допомоги в Полтавській області Оксану Свинаренко про причини трагедій. Основними джерелами смертей на воді вона назвала такі:

  • необережність,
  • алкоголь,
  • стихійні пляжі,
  • аномальну спеку.

"У зв'язку із забороною судоплавства кількість смертей пов'язаних з плавзасобами зменшилась. Але статистика, на жаль, зросла. В місцях облаштованих для купання й забезпечених рятувальними постами таких випадків значно менше. Але на стихійних пляжах, де немає безпечних умов для відпочинку та відсутня професійна допомога рятувальників, нещасних випадків значно більше", - розповіла про загальну ситуацію медикиня екстренки.

Вона наголосила, що невтішну картину формують ще й такі фактори, як вживання міцних напоїв біля води й спекотні температурні піки, на які організм може реагувати несподівано для відпочивальників. 

"Вживання алкоголю - основна причина цих трагедій. На жаль, це не обходить підлітків, які проводять дозвілля самостійно, через війну позбавлені дитячих таборів. Спека приводить їх з друзями до водойм. Проте вони не мають змоги й просто не вміють надавати домедичну допомогу. Звідси - летальні випадки", - пояснила медикиня.

Судоми й спека

Крім того, зі слів медиків, в сильну спеку занурюватись у воду слід особливо обережно, адже існує більша загроза судом. Як відомо, сильні судоми здатні знерухомити тіло у воді. Це також може призвести до страшних наслідків. При цьому, варто знати, що якщо у воді стаються судоми, треба лягати на спину й напинати на себе, скажімо, ноги (якщо маєте найбільш поширені судоми - ніг).

Натомість часто люди лякаються, починають робити різкі рухи, ковтають воду тощо. Це призводить до втрати контролю над ситуацією та потрапляння води в дихальні шляхи. Судоми ж можуть виникати від контрасту температур, тому не бажано пірнати різко, а треба поступово заходити у воду. Тілу слід давати час звикнути до температури води, аби воно адаптувалося - протягом кількох хвилин.

Як залишитися в живих 

Медикиня порадила батькам пояснювати підліткам правила поведінки на воді, а дітей не відпускати на пляж самих. Вона наголосила, що дорослим також слід уважніше обирати місця для відпочинку на воді. Це мають бути облаштовані для відпочинку місця, з рятувальними постами. Адже за необхідності рятувальники здатні надати кваліфіковану домедичну допомогу тим, хто був необачним у воді, до приїзду швидкої.

Що робити до приїзду швидкої

Оксана Свинаренко також дала поради, як надати першу допомогу при утопленні, якщо швидка в дорозі. Ось повний перелік цих порад:

  • негайно повідомте рятувальників,
  • впевніться у власній безпеці,
  • витягніть постраждалого з води, тримаючи його за грудну клітину й фіксуючи голову та шию,
  • якщо ви погано плаваєте або не впевнені у своїх можливостях, покличте дорослих й дзвоніть за номером 112 або 103, далі постійно підтримуйте зв'язок з диспетчером!
  • На березі в положенні на спині необхідно очистити ротову порожнину постраждалого від води тощо та визначити наявність у нього дихання - протягом 10 секунд.
  • При відсутності дихання виконайте п'ять рятівних вдихів, після чого розпочніть реанімаційні заходи у вигляді компресій грудної клітини та штучну вентиляцію легень в співвідношенні 30 до 2. Останній пункт виконуйте лише при наявності відповідних навичок!
Купайтеся там, де є рятувальники!
Купайтеся там, де є рятувальники!

Перестороги від рятувальників

Голова пресслужби ДСНС Дніпропетровської області Сергій Ковтонюк також наголосив на тому, що для купання слід обирати безпечні місця, проте через війну дніпряни та мешканці області мають заборону на відвідування таких публічних місць. На Дніпропетровщині від початку року на водоймах потонули 57 людей, з яких семеро - це діти, влітку загинули шестеро дітей та 36 дорослих. П'ятеро дітей потонули минулого місяця. 

"В області через війну заборонили відвідування публічних місць біля води, втім, люди нехтують пересторогами і йдуть купатися в необлаштовані для цього місця. На жаль, рятувальники не мають повноважень, аби забороняти людям купатися деінде. Натомість працівники ДСНС регулярно проводять рейди та застерігають українців від необачних дій", - розповів представник Державної служби надзвичайних ситуацій. 

Під необачними діями слід розуміти:

  • купання напідпитку,
  • плавання наодинці,
  • плавання на значну відстань від берега,
  • стрибки у воду з містків, причалів, дерев тощо,
  • недогляд за дітьми біля води,
  • грубі ігри у воді, пов'язані з обмеженням рук чи ніг.

"Слід розуміти, що більшість людей тонуть тихо й непомітно. Тобто, коли людина тоне, вона далеко не завжди кричить й активно махає руками", - наголосив рятувальник. 

Якщо ж ви помітили, що хтось таки тоне, рятувальники радять одразу набрати 101. Далі кинути людині щось, за що вона зможе вчепитись і заспокоїтись, матрац, рятувальне коло, м'яч. Не підпливайте фронтально, краще робіть це зі спини. Людина може вчепитись і потопити вас. Тому доречніше буде пірнути й намагатись виштовхнути її зі спини. 

Людину треба перевернути на спину, взяти її під пахви та тягнути до берега, працюючи ногами. Ще варіант - пропустіть руку під пахву постраждалого, а іншою гребіть до берега, разом з ним. Важливо, щоб в цей момент людина могла дихати, а її голова була над водою. Все це варто робити тільки в тому випадку, коли ви впевнені у власних силах.

А отже, оцінюйте ризики під час відпочинку на воді, не втрачайте критичність мислення, бережіть себе та близьких.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube