Через спекотний клімат Земля сповільнює свій рух.
Загальновідомо, що коли йдеться про кліматичну кризу, час має вирішальне значення. Виявляється, через танення полярного льоду тривалість днів на Землі зростатиме безпрецедентно швидко, повідомляє ScienceAlert. Нове дослідження, проведене цього тижня, показує, що танення полярних льодових шапок змушує нашу планету обертатися повільніше, збільшуючи тривалість днів на ній.
Вода, що тече з Гренландії та Антарктиди, призводить до збільшення маси навколо екватора, повідомили в NASA. Так швидке обертання стає повільнішим, оскільки маси віддаляються від осі обертання, збільшуючи фізичну інерцію. Зазвичай Землю вважають сферою, але точніше назвати її сплюснутим сфероїдом, який дещо випинається навколо екватора.
Більше того, форма нашої планети постійно змінюється. Це відбувається від впливу щоденних припливів і відпливів, що впливають на океани та земну кору, та довготривалих ефектів від дрейфу тектонічних плит і різких, сильних зсувів, спричинених землетрусами та вулканами.
Вчені застосували інтерферометрію, щоб виміряти різницю в тому, скільки часу потрібно, щоб радіосигнали з космосу досягли різних точок на Землі. Науковці використали це, щоб зробити висновок щодо орієнтації нашої планети та тривалості дня на ній. Аналіз вийшов з точністю до однієї сотої мілісекунди, і навіть переглянув стародавні записи затемнень за тисячоліття.
Якщо Земля обертається повільніше, то тривалість дня збільшується на кілька мілісекунд від стандартних 86,4 тисяч секунд. На даний момент більш важливою причиною уповільнення є гравітаційне тяжіння Місяця, яке тягне океани через "припливне тертя". Це спричинило поступове уповільнення на 2,40 мілісекунди на століття протягом мільйонів років. Але нове дослідження прийшло до несподіваного висновку, що якщо люди продовжать викидати парникові гази з високою швидкістю, ефект потепління клімату буде більшим, ніж вплив Місяця до кінця XXI століття.
З 1900 року до сьогоднішнього дня клімат спричинив подовження днів приблизно на 0,8 мілісекунди – і за найгіршого сценарію високих викидів лише клімат був би відповідальним за те, що до 2100 року дні подовжуватимуться на 2,2 мілісекунди. Це може здатися не дуже великим, і, звичайно, це не те, що люди здатні сприйняти. Але наслідки будуть для космічної та земної навігації, наполігають науковці.
Знання точної орієнтації Землі в будь-який момент має вирішальне значення, коли ви намагаєтесь зв’язатися з космічним кораблем, таким як зонди "Вояджер", які знаходяться далеко за межами нашої Сонячної системи. В цьому випадку навіть незначне відхилення на сантиметр може призвести до того, що космічний корабель буде на відстані кілометрів від точки, де він мав би опинитись в момент досягнення місця призначення. Тобто, це може збити маршрути всіх космічних місій, пояснили в NASA.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.