Виявилося, що справа навіть не труднощі з підбором слів, а в швидкості, з якою говорить людина
Ситуації, коли доводиться вивужувати з пам'яті слово, що крутиться на язику, знайомі не лише людям із порушенням когнітивних функцій. На жаль, з віком вони можуть траплятися все частіше, і хоча це не обов'язково гарантія деменції, але все ж таки можлива ознака змін у мозку. Проте більш точну інформацію про його стан дає цей не показник, а швидкість промови - таких висновків дійшли дослідники з Університету Торонто, повідомляє Science Alert.
В експерименті брали участь 125 осіб віком від 18 до 90 років, які пройшли три етапи тестування. У першому вони докладно описували якусь показану сцену, цей опис потім аналізував штучний інтелект, перевіряючи швидкість мови, тривалість пауз та різноманітність словникового запасу.
На другому етапі учасники пройшли випробування на концентрацію, швидкість мислення та здатність виконувати завдання. І тут з'ясувалося, що зниження цих здібностей супроводжується уповільненням темпу повсякденного мовлення.
На третьому етапі учасникам показували картинки зі звичайнісінькими предметами з одночасним промовлянням відволікаючого слова. Воно було або пов'язане за значенням із предметом на картинці - наприклад, показують мітлу, а кажуть "швабра" або "віник". Або схоже звучало - наприклад, намальований гном, а кажуть "грім". Учасники ж мали назвати те, що намальовано на картинці. Виявилося, що чим швидше літні люди говорять у повсякденному житті, тим швидше вони називають предмет на малюнку.
Вперше вченим вдалося продемонструвати, що виявити когнітивні зміни може не тільки те, що людина говорить, а й те, як швидко вона розмовляє. Звичайно, це не найпомітніший, але дуже значний маркер когнітивного здоров'я, яким можна виявити людей із групи ризику задовго до того, як у них з'являться серйозні симптоми деменції.
А для виявлення раннього зниження когнітивних здібностей експерти рекомендують тести на вербальну швидкість.
Наприклад:
При цьому паралельно можна використовувати і картинки, щоб краще вловити феномен “слова, що крутиться на кінчику язика”, який означає тимчасову нездатність "дістати" з пам'яті слово, яке відоме.
Тести на вербальну швидкість можуть бути використані як оцінка когнітивних функцій. І вони досить ефективні, оскільки вимагають активного вилучення та відтворення слів зі словникового запасу, що схоже на процеси, що відбуваються у природній мові. З іншого боку, вони використовують різні області мозку, відповідальні за мову, пам'ять та виконавчі функції. І погані результати можуть підказати лікарям, яких областей мозку торкнулися зниження когнітивних здібностей, і допомогти виявити нейродегенеративні хвороби на ранній стадії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.