Чи дійсно їжа перед телевізором шкідлива - відповідь науки

Телевечеря не має великої репутації з погляду здоров’я.

Телевечеря, їжа, продукти, ТБ, телебачення, здоров'я, корисні поради
Але чому це так шкідливо.

З такою кількістю чудових шоу та фільмів, які сьогодні можна дивитися в мережі, виникає спокуса надолужити пропущене під час їжі. Але чи справді вечеря перед екраном – гарна ідея. Звідусіль дієтологи, медики та навіть фітнес-тренери скажуть вам своє однозначне ні. "Телевечеря" дійсно не має великої репутації з погляду здоров’я. Концепція, яка виникла в США на початку XX століття, створює образи обробленої їжі, наповненої сіллю та добавками, яку їдять на колінах, сидячи на дивані, пише BBC.

Але якщо під час перегляду улюбленого серіалу вибрати інший вид їжі - чи буде вона корисніша. Чи простий акт поїдання овочів та цільнозернового хліба перед екраном скасовує наш вірний вибір. Розберемося в цьому питанні. Дослідження показують, що звичайна їжа під час перегляду телевізора не корисна для нас, незалежно від того, що ми їмо. І ось чому.

Розсіяність і переїдання 

Вчені давно знають, що наше довкілля відіграє вирішальну роль в нашому харчуванні. Існує велика кількість досліджень, які показують зв’язок між переглядом телевізора та вищим ризиком ожиріння, головним чином через низький рівень фізичних вправ, пов’язаний із такою сидячою поведінкою. Але перегляд телевізора також може впливати на те, скільки ми їмо. Відволікання є однією з провідних теорій, чому ми можемо їсти більше. Коли увага прикута до екрана, ми не усвідомлюємо сигналів тіла, які повідомляють, що ми вже ситі. Це призводить до переїдання.

Є також дослідження про те, що ми не пам’ятаємо, що ми з’їли, коли споживаємо їжу перед телевізором, і нам важко точно оцінити - скільки. Вчені виявили, що люди витрачали більше часу на їжу, коли вони одночасно дивилися телевізор. Цікаво, що загальний час, який вони витрачали на їжу, був довшим у дні, коли вони дивилися телевізор і їли одночасно, порівняно з днями, коли їли без одночасного перегляду "тєліка". Це говорить, що люди не усвідомлювали, скільки їли, бо відволікалися. Крім того, якщо телепрограма не виправдає очікувань, ви можете з’їсти більше, щоб компенсувати це.

Ми їмо більше, коли захоплюємось тим, щов ідбувається на екрані, - така небезпека завжди існує.
Ми їмо більше, коли захоплюємось тим, що відбувається на екрані, - така небезпека завжди існує.

Переїдання через прикутість до екрана 

Також існують дослідження голландських вчених, які показують, що час, витрачений на їжу, пов’язаний зі споживанням більшої кількості калорій. Тобто, якщо ви їли й не відчували смаку, то є вірогідність, що ви знову повернетесь до їжі вже дуже скоро. Ще в одному дослідженні учасників попросили запам’ятати короткі й довгі цифри під час їжі. В результаті ті, хто намагався запам’ятати довші числа, повідомили, що їхня їжа була менш солодкою. Вчені також бачили меншу активність в мозку цих учасників, пов’язану зі смаком. У цього є зворотний бік, так телебачення може бути хорошим способом змусити дітей їсти овочі, якщо їм не подобається їхній смак.

Їмо більше через рекламу 

Реклама харчових продуктів також може спонукати людей їсти більше. Дослідники побачили, що саме під час перегляду ТБ підлітки частіше їдять шкідливу ультраоброблену їжу, як от снеки, чипси тощо. Вплив реклами цієї їжі пов’язаний зі збільшенням споживання. Здається, що ефект посилюється, якщо діти вже страждають ожирінням. А отже вчені не радять вмикати телевізор під час сімейних обідів!

Не їмо взагалі 

Наша харчова поведінка – і те, що на неї впливає – є складною. Існує й зворотній бік цієї харчової поведінки. Деякі люди втрачають апетит, якщо працює телевізор. В одному дослідженні учасники переглянули дві серії популярного американського ситкому "Друзі". Одна група подивилася один і той же епізод двічі, а інша група подивилася два різних епізоди. Під час другого епізоду обом групам пропонували різні закуски. Ті учасники, яким показували різні серії, їли менше. Іншими словами, якщо телевізор, який ми дивимося, досить захоплюючий, ми можемо забути про їжу. Але коли "тєлік" змушує нас нудьгувати, ми можемо їсти більше.

В іншому невеликому дослідженні учасники дивилися "нудну" лекцію про мистецтво по телевізору або "захоплюючий" серіал – чи взагалі нічого – і їм пропонували низькокалорійний виноград і висококалорійний шоколад. Дослідники виявили, що нудна лекція спонукала учасників їсти більше, а захоплююче телешоу менше. Іншими словами, чим нудніше було глядачам, тим більше вони їли. 

ТБ та їжа - речі не надто сумісні.
ТБ та їжа - речі не надто сумісні з точки зору користі для здоров'я.

Як не їсти перед телевізором 

Те, наскільки телевізор впливає на наше споживання їжі, залежить від багатьох факторів, у тому числі від типу контенту, який ми дивимося. Це може змінювати наш настрій, але також впливати на нас несвідомо – наприклад, якщо персонаж їсть на екрані, ми можемо відчувати бажання їсти разом з ним.

Темп програми теж може мати значення – згідно з одним дослідженням, бойовики можуть спонукати нас їсти більше, ніж перегляд інтерв’ю. І, звичайно, їжа, яку ми маємо під рукою, й те, наскільки вона смачна, також важливо, як і те, наскільки імпульсивно ми до неї ставимося.

Отже, якщо переглядаючи ТБ, вам захотілося перекусити, зробіть це тільки за умови, що це об'єктивно пора зробити. Причому поставте шоу на паузу й поїжте на кухні, відклавши пульт дистанційного керування. Бо їжа перед екраном - це звичка, здолати яку можна тим самим способом, що й усі інші - просто відмовившись від неї. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube