Без цих трюків цибулю можна навіть не садити: порада науки для городників

У чому замочити цибулю перед посадкою і, як перебити всіх шкідників

Цибуля, овоч, урожай, дім, сад, город, присадибна ділянка, обробка грунту, добрива, лайфхак, корисні поради
Навесні цибулю висажують, коли пройдуть заморозки.

Цибуля - чи не головний овоч, без якого навряд чи вийде приготувати будь-яку першу, та й другу страву. Весна - друга пора року - після осені, коли можна й слід висаджувати цибулю. Адже, хоча і вважається, що саджати цибулю, особливо сіянку, краще під зиму, - зробити це можна і навесні, особливо, якщо встигнути вчасно. А для цього - саме час.

Важливо лишень дотримуватись простих умов посадки й догляду. Перед тим варто правильно обробити цибулю, аби вона прийнялася й не згнила. Інформатор розповість вам, як краще діяти, аби зрештою зібрати хороший урожай.

Обробка цибулі перед посадкою 

Харчова сода 

Забезпечити щедрий урожай цибулі може дешевий і простий засіб - звичайна харчова сода. Для цього лише слід "замаринувати" в ній цибулю-сівок перед посадкою. Сода здивує вас своєю ефективністю, свідчать бувалі городники. 

Приготуйте теплий розчин (45-50 С, але не вище 60 С) із розрахунку на 1 літр води - 1 чайну ложку соди. Замочіть цибулинки на півгодини, слідкуючи, аби вода не охолола й попередньо очистивши верхній шар лусок (не всі шари, чистити повністю не потрібно). 

Соду можна використовувати і для розкислення ґрунту під час садіння цибулі замість попелу або доломітового борошна. Для цього у лунки додають трохи соди та одразу висаджують цибулю. В цьому випадку сода спрацює як дезінфектор. 

Сода працює немов дезінфектор від шкідників.
Сода працює немов дезінфектор від шкідників.

Правильна посадка цибулі 

Навесні цибулю висажують, коли пройдуть заморозки. Цибулю можна посіяти з насіння - при цьому воно має бути не старше 2 років, це важливо, бо інакше не проросте! Сіяти найкраще в сухий грунт, який перед тим слід полити теплою водою. Робити це краще в теплу погоду, коли температура землі становить 12 С.

Вирощену ж з насіння цибулю сіянку можна висаджувати з середини березня і аж до травня. Для посадки цибулинок потрібно зробити борозенки глибиною до 10 см і з відстанню в 15 см. Зверху посадки можна присипати деревною золою для підживлення, а потім - грунтом. Далі за посівами цибулі варто доглядати: рекомендують рихлити грунт, щоб не утворювалося кірки на його поверхні.

Цибулю потрібно регулярно поливати - 1-2 рази на тиждень під час пророщування, та виривати бур'яни, які з'являються навіть раніше, ніж перші сходи. Коли цибулини почнуть дозрівати полив варто скоротити до 1 раз на два тижні. За умови дощів - полив можна не проводити, не варто робити його і за 3 тижня до збору врожаю.

Пам'ятайте, цибуля чудово відгукується на своєчасне харчування, тож підгодовуйте культуру добривами (перепрілий коров'як, курячий послід тощо) протягом сезону. Також можна проводити обробку від шкідників: наприклад, розчином з мідним купором, рідким милом, розведеними у воді (в співвідношенні: 1 чайна ложка мідного купоросу / 35 мл рідкого мила / 10 л води). Робочим розчином обприскують наземну частину цибулі. 

Коли листя цибулі починає вилягати, жовтіти й висихати - прийшла пора збирати урожай. 

Обробка грунту 

Мідь та вапно

Цибуля найчастіше страждає від шийкової гнилі, а також цибулевої мухи. Для захисту від шийкової гнилі безпосередньо перед посадкою цибулі в грунт посадковий матеріал можна обробити. Для цього цибулини замочують на годину в хлорокису міді або в 1% бордоській рідині. Й обов'язково викиньте м'які і водянисті цибулини - вони можуть бути заражені.

Довідка. Бордоська рідина – найпопулярніший протигрибковий засіб серед українських городників. Його винайшли близько 100 років тому у французькому місті Бордо. Ця рідина містить мідь та вапно, ефективні проти грибкових інфекцій.

Нашатирний спирт 

Через цибулеву муху овоч стає млявим і поступово засихає. Цибулева муха зимує в грунті, а навесні відкладає личинок на шийці цибулини. Для обробки також можна змішати 5 столових ложок нашатирного спирту + 10 л води - таким розчином грядку поливають двічі з перервою в 7-10 днів.

Гас

Особливо через шкідників вразливі посіви, які ростуть в тому ж місці, де росла цибуля в минулому році. Ще один народний спосіб боротьби з цибулевою мухою - розчин, який складається з 3 столових ложок гасу + 10 л води. Цей розчин відлякує шкідників.

Зола / тютюновий пил

Обробку від цибулевої мухи проводять приблизно на початку або середині квітня, коли з'являться перші зелені пера. Також для цього можна використати 2 склянки золи + 50 тертого мила + 10 л води. Це дуже потужний засіб від цибулевої мухи, який можна застосовувати 2 рази на місяць. Також цибулю обробляють настояною кілька днів сумішшю 200 г тютюнового пилу + 50 г тертого мила + 10 л води.

Цибулю поливають настоями трав - це геть нешкідливо.
Цибулю поливають настоями трав - це геть нешкідливо, втім інші методи - теж безпечні.

Нафталін

Також для боротьби зі шкідниками можна розсипати на грядках між цибулею 1 кг піску + 100 г нафталіну.

Крім того, для відлякування цибулевої мухи цибулю висаджують по сусідству з морквою, кропом або петрушкою. А ще цибулю поливають настоями трав з різким запахом - полином, пижмою, хвоєю - вони ефективно відлякують шкідників і нешкідливі для цибулі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube