Світу загрожує FLiRT: мутація коронавірусу пішла іншим шляхом

Читать на русском

Засновником усіх циркулюючих наразі штамів COVID-19 є вже порядком призабутий Омікрон

Читать на русском
коронавірус штам COVID-19
Затишшя може скоро закінчитися через нових членів коронавірусної сім'ї.

Засновником усіх циркулюючих наразі штамів COVID-19 є вже порядком призабутий Омікрон

Сезонність коронавірусу, на яку багато хто розраховував, схоже, поки що не підтверджується. Вірус продовжує розвиватися, і для всіх, хто давно не чув його нових імен, на сцені черговий штам із гарною назвою FLIRT. Це похідна від субваріанту “Омікрона - JN.1 або “Дженні”, який активував у світі з кінця минулого року, в Україні – з початку 2024-го. Дослідження японських та китайських вчених вже визначили деякі тривожні особливості варіанта FLiRT, повідомляє IFLScience.

Назва FLiRT відображає не легковажний характер нового штаму, а ті самі мутації в шипових білках вірусу, які приносять різні неприємності – одна з назв мутацій включає літери «F» і «L», а інша – «R» і «T».

Поки найвідомішим із сімейки FLiRT є варіант КР.2, який останній місяць лідирує у США, Великобританії, Канаді - у попередні два тижні квітня на його частку припало 20-25% усіх нових випадків.

Природно, зараз дослідників займають три споконвічні питання, що виникають при появі чергового штаму: як швидко варіанти FLIRT поширюватимуться, чи викличуть тяжкий перебіг хвороби і чи зможуть їм протистояти вакцини?

З часом актуальність вакцин знижується.
З часом актуальність вакцин знижується.

На думку вченого з Дослідницького інституту Скрипса Еріка Тополя, який зараз вивчає FLiRT, можна очікувати сплеск захворюваності, але навряд це буде великою хвилею. У США, де новий штам вже показав себе, спостерігається неухильне зниження кількості госпіталізацій та смертей після січневого піку захворюваності. По-перше, люди, що перехворіли “Дженні”, хоч якось захищені від повторного зараження. По-друге, вірус ще не мутував так сильно, щоб стати чимось радикально новим і відмінним від попередніх штамів.

Це підтверджують дослідження японських учених, які виявили, що КР.2 менш заразний, ніж “Дженні”, хоча поширюється швидше.

Щодо вакцин та можливості захиститися за їхнью допомогою, попередні дослідження, проведені в Китаї та Японії, показали, що варіанти FLiRT краще ухиляються від імунного захисту від вакцинації, ніж “Дженні”. До того ж, є й обтяжливі фактори: більшість людей отримали останнє щеплення давно – у кращому разі минулого року, у нашому – ще раніше.

З іншого боку, і вакцини з часом стають все менш актуальними. Остання вакцина бустера була заснована на старому штамі XBB.1.5, у зв'язку з чим Всесвітня організація охорони здоров'я терміново порекомендувала націлювати майбутні склади вакцин на JN.1 і його похідні. Здається, людство знову не встигає за вірусом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.