Лікар-проктолог розповів про основні помилки, які не варто повторювати
Питання здоров'я зазвичай є вкрай делікатними, особливо, якщо стосуються таких речей, про які не заведено говорити вголос. Серед проблем і розладів, які викликають сором, негаразди зі шлунково-кишковим трактом та випорожненнями.
Американський лікар-проктолог розповів, що серед його клієнтів зустрічаються не тільки ті, хто вперше відчули біль чи дискомфорт і побачили кров в унітазі, через що почали панікувати (симптоми геморою - прим. ред.), чи люди з регулярними закрепами. А також молоді люди, представники ЛГБТК+, які потребують полегшення при травмах, спричинених некоректним анальним сексом. І ті, хто потребує лікування інфекційних хвороб, що передаються статевим шляхом. Ще одна когорта його клієнтів - жінки, які пройшли через пологи та мали розриви, а також надто старанні важкоатлети, які неправильно виконували вправи з надмірним навантаженням.
Втім, якщо ви не знайшли себе серед вищезгаданих груп пацієнтів, не поспішайте. Виявляється, за словами того ж таки лікаря-проктолога, проблеми з заднім проходом можуть мати всі, хто користується надто грубим туалетним папером чи занадто часто використовує вологі серветки. Медик наголошує, що в цілому за життя будь-яка людина відвідує туалетну кімнату, аби справити природню потребу, дуже часто, настільки часто, що вже не помічає цього (допоки не виникнуть проблеми). Саме тому існують правила, як робити це правильно з медичної точки зору.
Більшість із нас перейняли неправильну техніку, коли були зовсім маленькими. Батьки зазвичай саджають дітей на унітаз і змушують їх сидіти там протягом тривалого часу, розважаючи їх казочками, поки, нарешті, не досягнуть успіху. Весь дім радіє!Звідси в дорослих дурна звичка читати на унітазі.
Можливо, ви пам'ятаєте, як ваші батьки або навіть колеги по роботі заходили до туалету з газетою під пахвою, а в деяких будинках неподалік туалетної кімнати навіть вішали книжкові полиці. Зараз книжки чи журнали замінили смартфони, проте це лишається проблемою. За словами лікаря-проктолога, проводити стільки часу в туалеті не надто корисно для здоров'я.
Це може призвести до розвитку ускладнень, що виникають внаслідок тривалих сеансів на "порцеляновому троні", а саме - хворобливого геморою й сильних набряків.
Щойно відчуєте бажання сходити в туалет, знайдіть унітаз, сядьте, почекайте одну хвилину, акуратно начисто витріться й вийдіть з туалету. Не забудьте вимити руки. Це так просто, але це не відображає звички більшості людей.
Проте існує загальний медичний консенсус щодо того, скільки часу здорова людина повинна проводити в туалеті, щоб випорожнитися. Після того, як ви відчули позив і сіли, дефекація повинна тривати від 30 секунд до хвилини. Якщо це займає більше часу, не сидіть і не намагайтеся форсувати процес.
Пам'ятайте, що кожного разу, коли ви тиснете на цю область, ви ризикуєте отримати травму і дискомфорт. Не витрачайте 30 хвилин на соціальні мережі або перевірку електронної пошти, чекаючи на щось на унітазі. Встаньте і пройдіться. Почистіть зуби, випийте води або зробіть щось інше. Може пройти деякий час, перш ніж ви знову відчуєте позиви, але коли це станеться, негайно поверніться до туалету і спробуйте ще раз. Знову встаньте і йдіть займатися своїми справами, поки позиви не з'являться знову. Не намагайтеся виштовхнути із себе хоч щось, коли не маєте позиву.
Люди також часто вживають каву та сигарети, які збільшують вироблення певних гормонів і нейромедіаторів, що викликають перистальтику кишечника - мимовільний рух його м'язів, - щоб спонукати організм швидше випорожнюватися. Це не найкраща ідея, оскільки ваше тіло може стати залежним від цих речовин, і вони зменшують нормальний рух кишечника.
Часто, коли випорожнення просуваються не так швидко, як вам хотілося б, це не означає, що у вас запор - просто кал ще не потрапив у пряму кишку. Однак, коли ви відчуваєте позиви, вам потрібно якомога швидше відреагувати на сигнал свого тіла. Щоразу, коли ви затримуєте випорожнення, кал просувається на кілька см назад, а пряма кишка знову вбирає частину води з калу, висушуючи його і ускладнюючи його виштовхування в майбутньому. Тож не затримуйте його. Для багатьох це може означати подолання небажання користуватися громадськими вбиральнями.
Не існує жорсткого правила щодо того, як часто здорова людина повинна випорожнюватися. Середня кількість випорожнень середньостатистичної людини може коливатися від одного-двох разів на день до трьох разів на тиждень.
Деякі люди вважають, що коли вони ставлять ноги на невеликий стільчик, коліна піднімаються і таз вирівнюється таким чином, що процес дефекації стає набагато швидшим і легшим. В одному дослідженні 90% учасників сказали, що вони менше напружуються, коли користуються табуреткою, а 71% сказали, що у них пришвидшилося випорожнення кишечника. Спеціально виготовлені туалетні табурети легко знайти в будь-якому магазині товарів для дому або в Інтернеті. Ви також можете просто використовувати стопку книг під кожною ногою.
Наскільки ця тактика спрацює, може залежати від вашого зросту, висоти туалету, кута нахилу чаші та типу сидіння, яке ви використовуєте. Також можливо, що табурет слугує плацебо, нібито допомагаючи справлятися з задачею з меншим тиском і з більшою швидкістю просто тому, що вам так здається. Було проведено лише обмежену кількість досліджень, щоб з'ясувати, наскільки ефективними є туалетні табурети, але спробувати не завадить, і якщо вони вам допоможуть - чудово!
Ще один спосіб прискорити процес - підняти руки над головою, витягнувши тулуб. Це допоможе вам дихати глибше, розслабити м'язи тазового дна. Досягнення повного розслаблення є ключовим.
Якщо жодна з цих тактик не прискорює час, необхідний для дефекації, проблема може бути пов'язана з харчуванням, дієтою, ергономікою, споживанням води, психологічним або нервовим станом. Західні дієти, як відомо, бідні на клітковину і майже не містять її. Ось чому вживання клітковини є ключовим фактором. Вживайте її на ніч у поєднанні з двома склянками води.
Декому може знадобитися ще більша допомога для полегшення закрепів. У таких випадках хорошим варіантом є пероральні засоби - почніть з пом'якшувачів випорожнень, потім, якщо це необхідно, спробуйте м'які проносні засоби. Їх можна доповнити продуктами, багатими на клітковину, пре- та пробіотиками, гліцериновими супозиторіями та клізмами. Можна використовувати всі ці засоби в комбінації.
В ідеалі, ви повинні використовувати біде або приймати душ після випорожнення, щоб очиститися після того, як випорожнилися, оскільки це створює набагато менше тертя на ніжній шкірі, ніж туалетний папір. Купіть найм'якший, який можете собі дозволити. Витираючись, робіть такі рухи, немов промочуєте вологу, а не тріть до тріщин. Не користуйтеся вологими серветками, адже вони змивають захисний шар шкіри.
Якщо ви відчуваєте, що вам потрібно випорожнитися, і це триває більше трьох-п'яти днів безрезультатно, при цьому ви перепробували всі безрецептурні засоби, зверніться до лікаря.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.