На жаль, шепіт в цьому випадку не є рішенням
У медицині втрату голосу називають ларингітом – запаленням гортані або голосового апарату. І щоб зрозуміти, чому це призводить до хрипкості та каркання, розберемося, що фізично відбувається у вашому горлі. Всередині гортані знаходяться голосові зв’язки – дві складки слизової оболонки, що покривають м’язи та хрящі. Зазвичай ваші голосові зв’язки відкриваються та закриваються плавно, утворюючи звуки завдяки своєму руху та вібрації, пише IFLScience.
Ви можете уявити це як гру на трубі: музикант відкриває рот, щоб зробити вдих, потім стискає губи разом і випускає повітря, щоб отримати звук. Це саме те, що роблять голосові зв’язки: відкриваються, щоб впустити повітря, а потім знову витісняють його, вібруючи одна об одну.
А тепер уявіть, що трубача вжалила в рот бджола. При ларингіті ваші голосові зв’язки запалюються. Це змушує їх набрякати й спотворювати звуки, які проходить через них. В результаті ваш голос звучить хрипло або геть зникає.
Зазвичай потрібно просто почекати – в повній тиші. Отже, найкраще, що ви можете зробити, якщо ви втратили голос, це дати йому відпочити. Ваші голосові зв’язки контактують одна з одною щоразу, коли ви говорите, з частотою від 100 до 300 разів на секунду. Ця частота залежить від висоти вашого голосу, а не обов’язково від гучності, з якою ви говорите.
Іншими словами, ця вібрація відбуватиметься незалежно від того, говорите ви тихо чи голосно. Тому повне обмеження мови якраз обмежує ймовірність подальшого погіршення стану голосових зв’язок. Отже, помовчіть так довго, наскільки це можливо. На жаль, шепіт в цьому випадку не є рішенням, кажуть медики.
Переконайтеся, що ви зволожені – ваші голосові зв’язки мають бути вологими, щоб працювати, тому, якщо вони висохнуть, це ще більше погіршить їхній стан. Скористайтеся зволожувачем повітря. І намагайтеся уникати явних подразників, таких як парфуми чи сигаретний дим. У курців приблизно втричі більше шансів мати розлад голосу, ніж у людей, які не курять.
Використання безрецептурних протинабрякових засобів також може допомогти, оскільки вони можуть розрідити будь-який слиз у вашому горлі. І, звичайно, при будь-якому дискомфорті в горлі можуть допомогти знеболюючі. В Інтернеті є багато інформації про чаї, які лікують втрату голосу. Хоча це добре для загальної гігієни горла, та навряд чи допоможе швидше відновити ваш голос, кажуть лікарі.
Втрата голосу насправді не є самостійним станом. Це можуть бути сезонна застуда, грип або COVID. Іншим невірусним винуватцем може стати алергія. Також причиною втрати голосу може стати пошкодження голосових складок, скажімо, при співі.
Іншими словами, якщо ви йдете на концерт і кричите три години, наступного ранку ви можете прокинутися без голосу. Причиною цієї миттєвої втрати голосу може бути травма, наприклад, набряк складок або навіть кровотеча кровоносних судин у складках.
Час, на який пропав голос, може вказати на причину, з якої це сталося. У всіх цих випадках ваш голос має відновитися протягом тижня або двох, але є деякі більш тривожні причини, які можуть залишатися непомітними довше.
Якщо ви виявите, що хрипкий тембр не зникає або повертається, слід звернутися до лікаря – це може бути ознакою чогось більш серйозного, наприклад ревматоїдного артриту, проблем зі щитовидною залозою або навіть раку.
"Якщо ви регулярно втрачаєте голос або якщо ваш голос не нормалізується через кілька тижнів, настав час проконсультуватися з ларингологом. Часта втрата голосу зазвичай вказує на аномалію голосових зв’язок. Тож необхідно визначити, чому ви так часто втрачаєте голос", – радять лікарі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.