Цю гору називають найбільшим сміттєзвалищем у світі
Для альпіністів Еверест – не просто вершина висотою майже 9 тисяч метрів, а найбільший виклик та символ фізичного та психологічного випробування. Для влади та мешканців Непалу він не лише джерело доходу, а й споконвічний головний біль і екологічна проблема через сміття, що накопичилося, і людських екскрементів. Офіційної статистики немає, але, за даними неурядових організацій, після прибирання на Евересті досі залишається ще понад 50 тонн сміття та близько трьох тонн какашок, повідомляє ВВС.
Це прибирання було п'ятим за рахунком, тривало майже два місяці і спустило до підніжжя Гімалайських гір 11 тонн сміття, чотири трупи та один скелет - все це знайдено на Евересті, Нупцзе та Лхоцзе.
Першу масштабну операцію з очищення Евересту, коли було зібрано понад 10 тонн сміття, зокрема кисневі балони, пластикові пляшки, консервні банки та альпіністське спорядження, непальська армія провела у 2019 році. Гора була така переповнена сміттям, що влада вирішила проводити генеральні прибирання щорічно, після завершення альпіністського сезону.
Заразом запровадили сміттєві правила: наприклад, кілька років тому уряд Непалу зобов'язав кожну експедицію на Еверест повертати щонайменше 8 кг сміття на людину. Причому, якщо стільки не насмітив сам, принеси те, що знайшов на горі.
Цього року альпіністів зобов'язали носити пристрої стеження та купити в базовому таборі мішки для какашок, пообіцявши перевіряти їх після повернення. Проблема в тому, що майже половина від трьох тонн екскрементів, що лежать на Евересті, зосереджена біля табору, що знаходиться ближче до вершини – туди прибиральникам просто не дістатися. На цій ділянці сильний вітер, який здуває і сніг, і кригу, тому сліди випорожнень видно всюди.
На початку року місцева влада закупила 8 тисяч мішків для альпіністів та допоміжного персоналу. Вони влаштовані в такий спосіб, що через дію порошків та хімікатів какашки миттєво тверднуть і позбавляються запаху, так що їх можна без проблем носити за собою до повернення до базового табору.
Усього протягом п'яти років великих прибирань вдалося зібрати 119 тонн сміття та знайти 14 трупів та кілька скелетів. Щодо сміття, то майже половина від уже зібраної кількості ще покриває Еверест, а от поки не знайдених тіл може бути близько двохсот.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.