Наша планета обертається із заходу на схід зі швидкістю 1,67 км на годину. Чому це не позначається на предметах у повітрі
Уявіть собі, деякі люди досі не вірять в те, що Земля - обертається! Вони задаються питаннями в соцмережах, пишучи щось на кшталт цього: літак летить зі сходу на захід зі швидкістю 500 км/год. Земля обертається із заходу на схід зі швидкістю 1,67 км на годину під літаком. То чому літак не досягає місця призначення зі швидкістю на 1,67 км/год швидше. Буцімто це доводить, що наша планета стоїть на місці.
В цьому дописі, зазначають фізики, багато неточностей. Для початку уявіть, що ви могли б зробити дуже великий стрибок у повітря в безвітряний день, десь на екваторі, де швидкість обертання Землі становить близько 1,670 кілометрів на годину, пише IFLScience.
За умовами їхнього запитанні літаки якимось чином лишаються нерухомими в повітрі, в той час як земля проноситься під ними зі швидкістю 1 670 кілометрів на годину, або 27,83 кілометра на хвилину і 0,46 кілометра на секунду. За такою логікою, якщо ви підстрибнули б в повітря загалом на 3 секунди, то опинилися б на 1,39 кілометра на захід від того місця, де ви були раніше.
Ви, вочевидь, помітили, що світ не наповнений дітьми, які злітають з батутів і мчать у повітрі зі швидкістю, що перевищує швидкість комерційних авіалайнерів. Нічого подібного не відбувається. Але не тому, що Земля не обертається, як припускають прихильники чергової теорії змови.
Ви рухаєтеся разом із Землею завдяки своїй інерції, або тенденції об'єктів, що рухаються, залишатися в русі по прямій лінії з однаковою швидкістю, якщо на них не діє інша сила. Ось чому, коли ви стрибаєте прямо в повітря, ви приземляєтесь там, звідки почали.
Для руху в іншому напрямку потрібна сила в цьому ж напрямку, наприклад, стрибок уперед або виштовхувальна сила літака. Літаки не мають магічних властивостей, які звільняють їх від інерції, і тому, коли вони злітають з Землі, що обертається, вони мають витратити енергію, щоб перемістити вас будь-куди.
Ще одне непорозуміння в дописі - це припущення, що наша атмосфера якимось чином статична, в той час як Земля під нею обертається. Це геть не так! Коли Земля обертається, вона тягне за собою більшу частину нашої атмосфери силами тертя. Якби атмосфера не "тягнулася" разом з планетою, можна було б використовувати шалену відносну швидкість вітру для скорочення часу польоту, втім така силу вітру навряд чи зробила б польоти комфортними.
Насправді, політ на захід проти обертання Землі займає трохи більше часу, ніж на схід. Виявляється, причиною швидшого польоту на схід є реактивні потоки, пояснюють вчені. Простіше кажучи, це швидкоплинні вузькі повітряні потоки в атмосфері, що виникають на великих висотах. Річ у тім що це трохи пов'язано з обертанням Землі, а також з нагріванням атмосфери Сонцем. Чим ближче до екватора, тим швидше обертається Земля, і це впливає на струменеві потоки.
"Чим ближче до полюсів, тим менший шлях проходить точка у своєму щоденному обертанні. На 60° північної або південної широти шлях становить лише половину відстані на екваторі, а отже, точка рухається вдвічі повільніше. Повітря або вода, що рухається з високих широт до низьких, має тенденцію відставати, і людина на поверхні відчує, що вітер дме зі сходу. З іншого боку, повітря, що рухається з низьких широт у високі, відхиляється на захід. Це також означає, що повітря або вода, які рухаються, відхиляються вправо в північній півкулі, а в південній - вліво", - пояснюють NASA.
Отже, обертання Землі дійсно опосередковано впливає на час польоту через вплив на швидкість і напрямок вітру. Але ви не можете просто підняти літак у повітря і чекати, поки Земля пройде під вами. Як у всьому, доведеться докладати зусиль, а розрахунок скептиків - помилковий.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. Підписатися на канал у Viber можна тут.