За пігулки довголіття з українців деруть сім тисяч гривень, і йти потрібно не в аптеку

Рапаміцин призначають пацієнтам після трансплантації органів. Деякі вчені вважають, що він може сповільнити старіння

Старіння, таблетки, вік, здоров'я, корисні поради, лікарі, медицина
Таблетки мають серйозні побічні ефекти

Рапаміцин зазвичай призначають пацієнтам після трансплантації органів – для пригнічення їхньої імунної системи – щоб не було відторгнення. Але багато вчених і тих, хто шукає довголіття, вважають, що препарат може затримати старіння та вікові захворювання, пише NYTimes. Проте не все так однозначно, і ось чому. 

У подкастах, соціальних мережах і на форумах, присвячених антистарінню, рапаміцин називають "золотим стандартом" продовження життя. В Інтернеті рекламують дослідження, що показують, як препарат подовжує життя мишам більш ніж на 20%. Даних про те, скільки людей використовують рапаміцин для запобігання старінню, немає.

Проте дехто повідомляє, що препарат допоміг їм схуднути, полегшив біль і буцімто навіть поборов сивину, повернувши природній колір і блиск натурального волосся. Однак, попри докази того, що рапаміцин може збільшити тривалість життя у тварин, дослідження на людях є непереконливими, а довгострокові побічні ефекти невідомі. Та деякі все ж виявлені під час прийому препарату.

З чого весь ажіотаж

Вчені вперше дізналися про здатність рапаміцину у 2006 році, коли дослідження показало, що він може подовжити життя дріжджів. Ентузіазм зріс через три роки, коли інша група дослідників виявила, що миші, які отримували препарат, жили приблизно на 12% довше. Після цього також провели дослідження на хробаках, мухах, мавпочках ігрунках – майже всі вони показали, що рапаміцин подовжує життя. Виявляється, препарат зменшує запалення та прискорює процес видалення клітинного сміття, відомий як аутофагія.

Експерти вважають, що рапаміцин може уповільнити сам процес старіння. Інші вважають, що це збільшує тривалість життя, затримуючи або навіть запобігаючи появі смертельних вікових хвороб. Наприклад, запалення, пов’язане з діабетом і серцево-судинними захворюваннями, не кажучи вже про загальні болі. Й цілком можливо, що посилення аутофагії може допомогти очистити токсичні білки, що починають накопичуватися з віком, як-от амілоїд і тау, які викликають хворобу Альцгеймера.

Вплив рапаміцину на людей 

Рапаміцин призначають як вітаміни, мовляв, користь не є негайною, але буде помітна з часом. Та результати кількох досліджень, проведених на людях, набагато менш однозначні, ніж дослідження на тваринах.

Останнє дослідження, яке ще не було рецензовано, є одним із найбільших на сьогодні й було проведено онлайн-аптекою, що продає низькі дози рапаміцину для цілей довголіття. Люди, які приймали рапаміцин, повідомили, що їхнє здоров’я загалом покращилося протягом дослідження: ​​чоловіки показали збільшення щільності кісткової тканини, а жінки збільшили м’язову масу.

Побочка від рапаміцину 

Однак, невелике дослідження 2018 року серед дорослих віком від 70 років і старше, які приймали щоденну дозу рапаміцину протягом восьми тижнів, не виявило явних переваг від препарату. В групі лікування спостерігалося невелике підвищення резистентності до інсуліну. Це може викликати занепокоєння, особливо серед людей, які контролюють рівень цукру в крові. Як не дивно, деякі люди, які приймають рапаміцин не за призначенням, повідомили про подібний побічний ефект.

Інші спостерігали підвищення рівня холестерину. Отже, в дослідженнях, проведених до цього часу, найпоширенішими побічними ефектами стали: 

  • нудота,
  • виразки в роті,
  • підвищений рівень холестерину,
  • нечутливість до інсуліну. 

Експерти дійшли висновку, мовляв, не дивно, що негайних переваг від прийому рапаміцину мало, якщо вони взагалі є. Нині вчені розпочинають нові клінічні випробування, щоб з’ясувати, як рапаміцин впливає на хвороби, пов’язані з віком, включаючи хворобу Альцгеймера, а також на біологічні маркери старіння.

Везуть під замовлення з Європи

Хоча кілька вчених сказали, що вони пробували приймати рапаміцин, більшість сказали, що чекають додаткових досліджень на людях, щоб пролити світло на ризики від прийому препарату. Водночас враховуючи, що рапаміцин для довголіття приймають раз на тиждень в невеликих дозуваннях, ризики від цього нібито відносно низькі. Проте, препарат послаблює імунну функцію людей і, отже, підвищує ризик інфікування та захворювання.

В Україні замовити препарат можна через онлайн-аптеки, його доставлять з Європи. Препарат "Рапамун" від Pfizer має ту саму діючу речовину, що і Рапаміцин - сиролімус. Коштує препарат майже сім тисяч гривень за 30 таблеток, а доставити його обіцяють всього за пару днів.

Проте, перш ніж приймати рішення щодо використання препарату, обов'язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем, щоб не мати ускладнень та серйозних проблем зі здоров'ям від вживання ліків з недослідженими довготривалими побічними ефектами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube