Таких менше п'ятдесяти: що стало з першими людьми, яким пересадили обличчя

Оскільки людство наближається до 20 років цих новаторських втручань, вчені провели перше дослідження

Естетична хірургія, операція, трансплантація обличчя, реконструктивна хірургія
Останніми роками ці інноваційні процедури дуже прогресували

Трансплантація обличчя все ще залишається передовою процедурою. З 2005 по 2021 рік 50 таких операцій провели 48 людям в 11 країнах. Оскільки людство наближається до 20 років цих новаторських втручань, вчені провели перше дослідження, щоб оцінити, як почуваються пацієнти після трансплантації. Виявилось, результати надихають, йдеться в публікації IFLScience.

Історії тих, хто це пережив 

Трансплантацію обличчя розробили, щоб розширити можливості реконструктивної хірургії обличчя. Першою людиною, якій зробили часткову трансплантацію обличчя, була Ізабель Дінуар, яка втратила майже всю нижню частину обличчя під час нападу собаки. В листопаді 2005 року губи, ніс і підборіддя Дінуар пересадили в університетській лікарні Ам'єн-Пікарді у Франції.

Ізабель Дінуар до та після пересадки обличчя.
Ізабель Дінуар до та після пересадки обличчя.

Перша операція була успішною, хоча згодом за нею послідували епізоди відторгнення та часткова втрата трансплантата. Хоча Ізабель померла від раку в 2016 році, спадщина піонерської хірургії надихнула на наступні досягнення в цій галузі. Також нещодавно ветерану американських військ, який отримав травму електричним струмом на робочому місці, успішно провели трансплантацію ока та часткову трансплантацію обличчя. Через рік після операції лікарі підтвердили, що трансплантоване око реагує на світло, а це величезний прорив!

Операції роблять в усьому світі 

Лікарі оглянули перші 50 трансплантацій обличчя, виконані 39 чоловікам і дев’яти жінкам між 2005 і 2021 роками. Більшість операцій, а саме 29, провели в Європі, 19 – у Північній Америці, одну в Китаї й одну в Росії. Двом пацієнтам зробили повторну трансплантацію обличчя. 

Близько половини трансплантацій – 52% включали все обличчя, 66% включали пересаджену кістку та м’які тканини. За тими, хто пройшов через таку операцію, лікарі спостерігали впродовж майже дев'яти років після неї. В двох третинах випадків трансплантант лишався неушкодженим через 5-10 років після пересадки. 

Ризики є завжди

Існують різні причини, чому трансплантат може бути втрачений або чому його необхідно видалити. Під час будь-якої операції з трансплантації завжди є ризик імунного відторгнення. З шести випадків втрати трансплантата, чотири спричинені відторгненням. Один – видалений після того, як у пацієнта розвинулася хвороба, що вражає його білі кров’яні тільця, і один трансплантат не вдався через пошкодження тканини під час початкової операції.

Для кого це вихід 

Рівень виживаності показує, що трансплантація обличчя вигідніше порівняно з іншими типами операцій з трансплантації. Наприклад, трансплантація нирки має 10-річну виживаність до 56% (натомість обличчя до 74%). Однак важливо зазначити, що це все ще дуже рідкісна процедура. Проте це перспективний варіант для тих, для кого звичайна реконструктивна хірургія неможлива.

"Більшість пацієнтів з серйозними дефектами обличчя можна лікувати звичайними методами, але є й ті, чиї дефекти занадто складні для цього. Обнадійливий рівень виживаності після трансплантації обличчя свідчить, що це довгостроковий реконструктивний варіант для таких пацієнтів", – пояснюють хірурги.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube