З'явився шанс поговорити із собою з майбутнього: унікальний експеримент поки що вдався

Дослідники створили чат-бот на базі штучного інтелекту, що імітує 60-річне Я користувача, яке дає правильні життєві поради

Штучний інтелект та вино
Користувачам пропонується вивчити різні варіанти майбутнього, змінивши свої відповіді на запитальник

Вчені створили чат-бота "власного майбутнього", який надихне їх на мудрий життєвий вибір. Чат-бот спонукає людей сьогодні більше думати про те, ким вони хочуть стати завтра. Дослідники штучного інтелекту вважають, що спілкування з 60-річним "я" змінить погляди на здоров'я, гроші та роботу. 

Якщо ваш ретельно продуманий життєвий план було зведено нанівець через те, що ви проводите на дивані, переїдаєте фаст-фуд, надто багато п'єте та не робите внесок до пенсійного забезпечення компанії, можливо, настав час поговорити із самим собою в майбутньому, пише The Guardian. Дослідники з Массачусетського технологічного інституту (MIT) створили чат-бот на базі штучного інтелекту, що імітує старе "я" користувача та надає спостереження і перлини мудрості. 

За допомогою фотографії профілю, зістареної в цифровому форматі, щоб молоді користувачі виглядали як зморшкуваті сивочолі літні люди, чат-бот генерує правдоподібні синтетичні спогади і використовує нинішні прагнення користувача для створення історій про його успішне життя.

"Мета полягає в тому, щоб сприяти довгостроковому мисленню і зміні поведінки", - сказав Пет Патаранутапорн, який працює над проектом Future You в Медіа-лабораторії Массачусетського технологічного інституту. "Це може мотивувати людей робити більш мудрий вибір у сьогоденні, який оптимізує їхній довгостроковий добробут і життєві результати".

Одна студентка, яка сподівалася стати вчителем біології, вже запитала чат-бота, що моделює її 60-річну версію, про найкорисніший момент у її кар'єрі. Чат-бот сказав, що це колишній учитель біології з Бостона, і пригадав особливий момент, коли він допоміг бідному учневі поліпшити свої оцінки.

"Було так приємно бачити, як обличчя студента сяє гордістю і досягненням", - сказав чат-бот.

Але щоб взаємодіяти з чат-ботом, користувачам спершу пропонується відповісти на низку запитань про себе, своїх друзів і сім'ю, минулий досвід, який їх сформував, та ідеальне життя, яке вони бачать у майбутньому. Потім вони завантажують портретне зображення, яке програма зістарює в цифровому вигляді, щоб створити схожість із користувачем у віці 60 років.

Далі програма передає інформацію з відповідей користувача у велику мовну модель, яка генерує багаті синтетичні спогади для модельованого старшого "я". Це гарантує, що, коли чат-бот відповідає на запитання, він спирається на послідовну передісторію.

Завершальною частиною системи є сам чат-бот, що працює на базі OpenAI GPT3.5, який представляє себе як потенційну старішу версію користувача, здатну розповісти про свій життєвий досвід.

Патаранутапорн провів кілька бесід зі своїм "майбутнім я", але визнав, що найглибшим був той момент, коли чат-бот нагадав йому, що його батьки не будуть поруч вічно, тож він має проводити з ними час, поки може.

"Сесія дала мені можливість поглянути на речі з іншого боку, яка, як і раніше, вражає мене донині", - поділився Пет.

Згідно з науковою статтею про проєкт, яка ще не пройшла експертної оцінки, випробування за участю 344 добровольців показали, що розмови з чат-ботом змушують людей почуватися менш тривожними та більш пов'язаними із самим собою в майбутньому. За словами Патаранутапорна, цей міцніший зв'язок має сприяти ухваленню ефективніших життєвих рішень: від зосередження уваги на конкретних цілях і регулярних фізичних вправ до здорового харчування та відкладання грошей на майбутнє.

"Люди часто насилу уявляють себе в майбутньому, але це може призвести до більшої наполегливості в здобутті освіти, здоровішого способу життя і розумнішого фінансового планування", - припустив Іво Влаєв, професор поведінкових наук в Університеті Ворика.

Також він назвав проєкт Массачусетського технологічного інституту "захопливим застосуванням" принципів поведінкової науки.

"Він втілює ідею підштовхування - тонких втручань, спрямованих на те, щоб спрямовувати поведінку в корисний спосіб, - роблячи майбутнє "я" помітнішим і актуальнішим для сьогодення", - додав він. "За умови ефективної реалізації це може істотно вплинути на те, як люди ухвалюють рішення сьогодні, пам'ятаючи про своє майбутнє благополуччя".

А з практичного погляду ефективність, за словами Влаєва, залежатиме від того, наскільки добре він зможе імітувати змістовні та актуальні розмови.

"Якщо користувачі сприймають чат-бота як автентичного та проникливого, це може суттєво вплинути на їхню поведінку. Однак якщо взаємодія здається поверхневою або марною, вплив може бути обмеженим", - підсумував Іво.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube