Японський боксер півстоліття просидів у камері смертників за іншого хлопця

Івао Хакамаду засудили до повішення в 1968 році після того, як він був визнаний винним у вбивстві свого роботодавця, його дружини та двох дітей-підлітків.

Суд, Японія, смертна кара, правосуддя, кримінал, справа про вбивство
Цей випадок, з-поміж інших, виявив недоліки японської системи кримінального правосуддя

Японця, який провів майже півсвтоліття в камері смертників, виправдали. Суд визнав його невинним у вбивстві його боса та сім'ї того в 1966 році. Це сталося після повторного судового розгляду, який було призначено десять років тому. Цей процес підняв питання про застосування смертної кари в Японії, повідомляє The Guardian.

Безпрецедентне ув'язнення 

Нині 88-річного Івао Хакамаду засудили до повішення в 1968 році після того, як він був визнаний винним у вбивстві свого роботодавця (якийсь час чоловік був найманим співробітником на фабриці), його дружини та їхніх двох дітей-підлітків. Це сталося в підвалі їхнього будинку двома роками раніше. Колишній професійний боксер провів у камері смертників 46 років – вважається, що це найдовший час, проведений у камері смертників, з усіх ув’язнень у всьому світі. Звільнили чоловіка у 2014 році, коли з’явилися нові докази та було призначено повторний розгляд цієї справи.

Катування за ґратами

Хакамада постійно заперечував свою причетність до кривавого злочину і казав, що слідчі змусили його зізнатися, тоді як його адвокати стверджували, що поліція сфабрикувала докази. Зрештою, головуючий суддя визнав, що три докази таки були сфабриковані, включаючи нібито зізнання підсудного та предмети одягу, які, як стверджували прокурори, він носив під час вбивства. Слідчі навмисно забруднили його одяг у кров та катували підсудного, вибиваючи зізнання, й зрештою отримали його.

За підсудного боролись рідні

Хакамада, чиє фізичне та психічне здоров’я погіршилося під час тривалого ув’язнення, не був присутній на винесенні рішення, його представляла його сестра. 91-річна сестра Хакамади, яка невпинно боролася за свого брата, сказала журналістам, що вірила в невинуватість брата і виправдальний вирок. Прокурори знову вимагали смертної кари. Проте адвокати підзахисного заявили, що тести ДНК на одязі довели, що кров не належала Хакамаді.

Підсудний з сестрою.
Підсудний з сестрою.

Перспектива скасування смертної кари 

Активісти заявили, що його випробування виявили недоліки японської системи кримінального правосуддя та жорстокість смертної кари. Засудженим до смертної кари в Японії – одній із двох країн Великої сімки разом із США, де зберігається смертна кара – повідомляють про їхню страту через повішення лише за годину до того і не дають можливості поговорити зі своїми адвокатами чи родинами. Їхня остання розмова зазвичай відбувається з буддійським священиком.

"Після майже півстоліття неправомірного ув’язнення та ще 10 років очікування повторного суду, цей вердикт є важливим визнанням глибокої несправедливості, з якою цей чоловік жив більшу частину свого життя. Це завершує надихаючу боротьбу за те, щоб очистити його ім’я та репутацію всіх, хто підтримував його", – висловивлись журналістам поборники скасування в країні смертної кари з цього приводу. 

Правосуддя із заручниками по-японськи

Справа Хакамади є лише одним із незліченних прикладів так званої японської системи "правосуддя із заручниками", де ув'язнених катують, змушуючи зізнатись в тому, чого вони не скоювали, психологічно залякують та ламають. 

Волонтери рішуче закликали японську владу скасувати смертну кару, щоб запобігти подібним несправедливим випадкам, що ламають долі людей. Втім, смертна кара має високий рівень громадської підтримки в Японії. Урядове опитування 2019 року показало, що 80% респондентів вважають смертну кару "неминучою", тоді як лише 9% підтримують її скасування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube