Новий аналіз ДНК розкриває історичну змову навколо таємничого європейського спадкоємця.
Чого в історії тільки не трапиться! В 1828 році 16-річний хлопець з’явився, здавалося б, нізвідки в німецькому місті Нюрнберг. Розпатланий підліток мав при собі два листи, у яких стверджувалося, що він виріс у темній і холодній темниці, в полоні "таємничої людини". Хлопець погано розмовляв, але написав своє ім’я як Каспар Хаузер. Він отримав прізвисько "дитинча Європи".
Невдовзі почали ходити чутки про те, звідки він родом. За рік виникла популярна гіпотеза. Деякі стверджували, що Хаузер був сином нещодавно померлого великого герцога Карла, князя з півдня Німеччини, який правив до падіння Священної Римської імперії в 1806 році. Історія свідчить, що єдиний син великого герцога, який вижив, помер немовлям у 1812 році, повідомляє ScienceAlert.
Проте з раптовою появою Хаузера деякі почали припускати, що справжнього спадкоємця викрали та обміняли на вмираючу дитину, щоб отримати заставу. Через п’ять років після загадкової появи Хаузера його зарізали до смерті, що додало ще більше інтриги його справі та надихнуло сотні статей, книг, фільмів і п’єс протягом десятиліть.
"Вважається, що це одна з найбільших історичних таємниць XIX століття", - говорить генетик, який допоміг ідентифікувати скелет короля Річарда III у 2014 році.
Нині вчені спробували раз і назавжди зіставити волосся та кров Каспара Хаузера з нащадками дому великого князя. Попередні спроби зробити це дали суперечливі результати.
"Після смерті наша ДНК деградує на все коротші й коротші фрагменти, поки не залишиться нічого для секвенування. Методи аналізу ДНК, доступні в 1990-х і на початку 2000-х, добре працювали з довгими фрагментами ДНК, але не давали узгоджених результатів, коли проводили аналіз ДНК Хаузера", - пояснив вчений.
Використовуючи зразки крові та волосся Хаузера, генетики повторно проаналізували ДНК молодика, що успадковується по материнській лінії, використовуючи сучасні методи секвенування. Виявилось, що ДНК Каспара Хаузера була однаковою у зразках волосся, а також збігалася з аналізом крові 1990-х років. Це вперше підтверджує автентичність зразків. Проте, коли дослідники порівняли ДНК Хаузера з ДНК його передбачуваних королівських сестер та їхніх нащадків, збігів не було.
"На жаль, наші дані все ще не можуть сказати нам, ким він був! Його тип мітохондріальної ДНК є західно-азіатським, але ми не можемо звузити його до географічного регіону", - підсумували науковці.
Невідомо, ким був цей молодик, та зрозуміло одне, що нащадком князя й принцом він не був.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.