В цей день народилися британська актриса Лілі Джеймс та український актор Денис Манжосов - свята, церковні та народні традиції на п'ятницю, 5 квітня
У п'ятницю, 5 квітня, українці відзначають укладення першої конституції України, а православна церква шанує пам'ять святих мучеників Агафопода диякона і Феодула читця. Іменини сьогодні святкують Олексій, Микола, Георгій, Семена, Марк та Платон.
У церковному календарі це дата вшанування пам'яті мученика Феодула Солунського (Фессалонікійського), читця. Феодул жив у III-IV столітті у Фессалоніках за часів співправителів Діоклетіана та Максиміна. Юний читець вів благочестиве праведне життя. Якось у півсні йому здалося, що невідомий у світлому одязі щось вкладає в його долоню. Феодул розплющив очі і виявив у руці гарний перстень із зображенням Хреста. Він зрозумів, що це знак його майбутніх мук. Завдяки силі обручки Феодул вилікував від різних хвороб і звернув у християнську віру багатьох людей.
Коли почалися переслідування християн, він залишився при церкві. Разом із дияконом Агафоподом продовжив відкрито проповідувати Євангеліє. За наказом місцевого правителя Фаустина молодого читця та старого диякона заарештували та привели до нього на суд. Фаустін спочатку намагався лестощами обернути в язичництво Феодула, потім погрожував смертю. Але молодик був не за роками мудрий. Він сказав, що обирає вічне життя і не боїться заради цього померти.
Феодула разом із Агафоподом ув'язнили у в'язницю. Там вони відкрили в'язням Слово Боже. Багато хто зрікся ідолопоклонства. Феодул і Агафопод продовжували шалено молитися. Якось уві сні вони побачили, як їх після аварії корабля викинуло на берег у світлій одежі. Мученики прокинулися і зрозуміли, що Бог віщує їм швидку смерть. Того ж ранку їх привели до правителя. Він оголосив, що засуджує обох до смерті. До мучеників прив'язали каміння та скинули в море. Через час тіла святих Феодула та Агафопода без мотузок і в білому одязі християни знайшли на березі і поховали. Сталося це у 303 році.
День Феодула вважається дуже вдалим для лікування дитини від переляку. Також у цей день можна збирати перші весняні лікарські трави.
Щорічно 5 квітня Україна відзначає укладення першої конституції України, бо саме цього дня в 1710 році гетьман Пилип Орлик на козацьких зборах біля Тягині склав конституційний договір нашої держави. Перша конституція була написана як староукраїнською, так і латинською мовами.
Український оригінал конституції знайшли не так давно - в 2008 році. А вже у 2010 році з’явився пам’ятник першій конституції України, котрий встановили в місті Бендери (колишня Тягиня) на честь 300-річчя договору. Латинський документ зберігається в Швеції з 18 століття.
5 квітня кожного року відзначається корисне й важливе свято - День чистої карми. Подію започаткував Ембер Ніколя Ділгер у 2005 році. Метою Дня чистої карми є привернення уваги людства та залучення до вторинної переробки відходів і повторного їх споживання. Таким чином кожен із нас має можливість очистити не лише карму, а й Землю.
Перероблення сміття допомагає мінімізувати забруднення нашої планети, дозволяє зекономити природні ресурси та, звісно ж, зменшити загальну площу, яку займають сміттєзвалища.
Тарілка смачного, запашного супу втілює в собі прості життєві цінності - тепло, спокій, домашній затишок. Зазвичай суп - це рідка страва, приготована шляхом поєднання м’яса та овочів з бульйоном чи іншою рідиною. Найчастіше суп подається теплим, але бувають і холодні варіанти. Страва настільки популярна у всьому світі, що навіть існує Міжнародний день супу, який відзначається щороку 5 квітня.
Готувати їжу методом варіння люди навчилися після того, як опанували смаження на вогні. Новий спосіб обробки дозволяв скоротити час, при цьому продукти виходили більш рівномірно приготованими. Коли й де саме зварили перший суп, залишається загадкою, однак дослідники вважають, що ця страва з’явилася дуже давно - на самому початку кулінарної історії людства. Про це свідчить глиняний посуд віком 20 тисяч років, знайдений археологами в Китаї. Цей посуд має сліди перебування на вогнищі, і хоч неможливо точно стверджувати, що саме в ньому готували, проте водонепроникність та термостійкість артефакту дає підстави припускати, що це був бульйон з м’яса та інших продуктів.
Міжнародний день дитячої йоги - це глобальна подія, присвячена ознайомленню дітей, сімей та педагогів з трансформаційною практикою йоги в усьому світі. Заснований Терезою Пауер, відомою викладачкою дитячої йоги та авторкою бестселерів, з моменту свого заснування у 2016 році цей захід відвідали понад 480 000 дітей з 45 країн, 6 континентів та всіх 50 штатів США. Це щорічне святкування відбувається в першу п’ятницю квітня і має на меті зробити йогу доступною для всіх, незалежно від віку, місця проживання чи фінансового стану.
Історія Міжнародного дня дитячої йоги починається з прагнення Терези Пауер інтегрувати йогу в життя дітей. Здивована відсутністю на ринку дитячих книжок, присвячених йозі, Пауер взялася заповнити цю прогалину. Її перша книга "Азбука йоги для дітей" стала не просто виданням, а каталізатором серії, яка була перекладена п’ятьма мовами, надихнувши світовий рух. Завдяки ігровій формі оповіді її книги поєднують в собі уроки йоги, усвідомленості та подолання страхів, пропонуючи юним читачам любов до йоги та набір життєвих навичок.
Метою Дня дитячої йоги є підвищення поінформованості суспільства щодо позитивного впливу йоги на дитячий організм, залучення до занять йогою молодшого покоління.
Щороку 5 квітня відзначається Міжнародний день совісті, щоб підкреслити важливість совісті в суспільстві. Цей день має на меті заохотити окремих людей, організації та уряди задуматися над своїми думками та діями та прагнути підтримувати принципи миру, справедливості та співчуття.
Міжнародний день совісті є глобальним закликом до дії, який нагадує нам про силу нашої колективної свідомості для розбудови світу, позначеного миром, любов’ю та взаєморозумінням. Заснований Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй 25 липня 2019 року, цей день підкреслює вирішальну роль, яку відіграє совість у просуванні толерантності, інклюзивності та солідарності, спрямованих на побудову сталого світу миру, солідарності та гармонії.
Відзначення цього дня має глибоке коріння в принципах, викладених у Загальній декларації прав людини, яка підкреслює обурення людської совісті перед обличчям порушень прав людини. Вона підкреслює, що всі люди, наділені розумом і совістю, повинні діяти по відношенню один до одного в дусі братерства. Декларація прокладає шлях до культури миру, яка визначається цінностями, поглядами та поведінкою, що надихають на соціальну взаємодію та обмін на основі свободи, справедливості, демократії та прав людини.
Цей день закликає людей у всьому світі замислитися над своїми моральними принципами та зрозуміти, як їхні дії впливають на інших. Він заохочує будувати міцніші, позитивні стосунки і краще розуміння між народами. Святкування також нагадує, що мир - це не просто відсутність конфліктів, а наявність справедливості, належного врядування та повного здійснення всіх прав.
5 квітня 1950 р. - Агнета Осе Фельтског - шведська співачка, автор пісень, музичний продюсер. 1968 року, випустивши успішну дебютну платівку, Агнета Фельтског стала відома в рідній країні, а світову славу співачці принесло участь в одній із найуспішніших груп усіх часів - ABBA.
5 квітня 1978 р. - Денис Володимирович Манжосов (творчій псевдоніми "Моня", "Діня") - український сценарист та режиссер, колишній актор студії "95 квартал" та колишній телеведучий "Сімейний розмір" разом з Оленою Кравець, колишній капітан команди Кіровограда (нині Кропивницький) в "Битві українських міст", колишній актор КВК, дипломований юрист.
5 квітня 1982 р. - Хейлі Етвелл - англійська та американська актриса, в основному відома завдяки ролі агента Пеггі Картер у фільмах "Перший месник" і "Перший месник: Інша війна". У 2015-2016 роках вона виконувала провідну роль в американському серіалі "Агент Картер".
5 квітня 1989 р. - Лілі Хлоя Нінетт Томсон, більш відома як Лілі Джеймс - британська актриса. 2019 року актрису можна було побачити на великих екранах у музичній мелодрамі "Yesterday", а 2020 року - на Netflix у трилері "Ребека", екранізації однойменного роману Дафни Дюмор'є.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.