Найтупіші способи попросити вибачення: ніколи так не робіть

Читать на русском

Залежно від ситуації ви можете скористатися даними порадами, які можуть сприяти тому, що ваші вибачення будуть прийняті

Читать на русском
Вибачення та руки
Шість простих кроків, що допоможуть виправити ситуацію

Залежно від ситуації ви можете скористатися даними порадами, які можуть сприяти тому, що ваші вибачення будуть прийняті

Незалежно від добрих намірів, трапляється, що у відносинах, особистих чи професійних, одна зі сторін буває скривджена чи засмучена. Однак чесне та щире вибачення здатне відновити гідність та зменшити страх відплати або навіть бажання помститися з боку людини, перед якою вибачаються. Інгредієнти успішного вибачення можуть бути різними, але ось ті, з якими згодні багато експертів.

Висловіть жаль

Не кажіть "Я хочу вибачитись" чи "Я хотів би вибачитися", пише The New York Times. Багато людей використовують цю мову, але бажання не таке ефективне, як вибачення. Натомість просто скажіть "Я вибачаюсь" чи "Мені дуже шкода". Використання твердження "я" посилює ваші вибачення, оскільки ви берете на себе відповідальність. Наприклад, фраза "Перепрошую за спалах гніву сьогодні вранці" більш ефективна, ніж фраза "Цього не мало статися".

Поясніться, але будьте короткі

Якщо ви будете конкретні в тому, що ви зробили, це допоможе іншій людині відчути, що вас розуміють. Але вам слід говорити щиро та коротко. Уникайте виправдань та відмовок, тому що вибачення "не повинні сприяти тому, щоб ми відчули себе краще чи захищали наші дії".

І поки ви пояснюєте, уникайте умовних слів, таких як "але", які можуть послабити вибачення ("Я перепрошую за затримку, але мені потрібно було вкластися в кілька термінів"). "Якщо" - ще один умовний вираз, який допомагає нам уникнути відповідальності. Фраза "Я перепрошую, якщо я когось образила" має на увазі, що жертв могло не бути і, отже, не було жодного порушення.

Визнайте будь-яку шкоду, яку ви завдали

Прийняття на себе відповідальності є одним із найважливіших компонентів вибачення. Ми дійсно дбаємо про те, щоб хтось визнав свою провину. І хоча спокусливо сказати, що ви не мали на увазі жодної шкоди, краще тримати свої наміри при собі.

"Люди не хочуть чути ці виправдання, тому що це послаблює відповідальність", - сказала Ліза Леопольд, дослідниця, яка вивчає вибачення.

Натомість повідомте, як саме ваші дії вплинули або нашкодили іншій людині. Відчуття того, що вас розуміють, є ще одним найважливішим фактором прощення.

Скажіть, що постараєтеся так не робити

Переконайте людину, що ви зробите все можливе, щоб не повторити образу, тому що це повертає довіру та впевненість. Але цей крок часто ігнорується через вибачення. Люди сподіваються не повторити правопорушення, але може бути важко ризикнути і дати таку обіцянку. Однак це дуже важливо. Коли ви прямо кажете, що постараєтеся більше цього не робити, це дивиться в майбутнє, а не на минуле, а також зменшує цей болісний сумнів.

Пропонуйте виправлення

Поєднання вибачень із клятвою виправити провину з більшою ймовірністю призведе до прощення, ніж сама по собі заява. Будьте конкретні в тому, як ви збираєтеся загладити свою провину перед цією людиною. Крім того, ви можете спитати в нього поради.

Не кажіть собі, що шкоди вже завдано. Можливо, ви не зможете відплатити тим самим, але майже завжди є щось, що ви можете зробити.

Попросіть вибачення (але відпустіть очікування)

Останній крок - це м'яке прохання про прощення. Поставте спільне запитання, наприклад: "Як ми можемо повернутися туди, де ми були до того, як це сталося?" Це запрошує іншу людину взяти участь у процесі відновлення довіри.

"Ви можете сказати щось на кшталт: "Сподіваюся, ви мене вибачте", але важливо не примушувати когось зробити це", - сказала Каріна Шуман, доцент соціальної психології та керівник лабораторії вирішення конфліктів в Університеті Піттсбурга. "Дайте їм час і простір, щоб пробачити".

І дайте їм зрозуміти, що ви бажаєте їхнього прощення не тому, що хочете ухилитися від гачка, а через те, як сильно ви про них піклуєтеся.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.