Яке сьогодні, 4 травня, свято: День міста Львів та Міжнародний день дронів

Читать на русском

В цей день народилися український співак YAKTAK та український актор Євген Янович - свята, церковні та народні традиції на суботу, 4 травня

Читать на русском
колаж
А ще 4 травня Міжнародний день пожежників та Закінчення Великого посту

В цей день народилися український співак YAKTAK та український актор Євген Янович - свята, церковні та народні традиції на суботу, 4 травня

У суботу, 4 травня, українці відзначають День міста Львів, а православна церква шанує пам'ять страстотерпиці Пелагії Тарсійської, діви. Іменини сьогодні святкують Антон, Іван, Кирило, Клим, Леонтій, Микита, Микола, Ян, Марія, Пелагея.

4 травня - яке сьогодні церковне свято

Цього дня просять допомоги та заступництва у святої Пелагії ті, кого незаслужено образили.
Цього дня просять допомоги та заступництва у святої Пелагії ті, кого незаслужено образили

Православна церква в цей день вшановує пам'ять страстотерпиці Пелагії Тарсійської, діви. Пелагія жила в ІІІ столітті в Тарсі, Мала Азія. Її батьки були заможними і змогли забезпечити дочці чудову освіту. Одного разу Пелагію побачив прийомний спадкоємець імператора Діоклетіана і захопився її красою. Та дівчина відмовила йому. Вона визнала себе християнкою та нареченою Ісуса Христа.

Після Хрещення Пелагія хотіла привести до істинного Бога і свою матір. Але та упиралася у своїх помилках, відмовилася і насильно привела Пелагію до будинку відкинутого спадкоємця. Той розумів, що після відкриття таємниці віросповідання Пелагії її піддадуть мукам і стратять, не витримав цього і наклав на себе руки.

Мати дівчини оскаженіла від того, до чого вона довела спадкоємця, і сама відвела дочку до правителя на суд. Діоклетіану сподобалася Пелагія. Він запропонував їй стати його дружиною. Дівчина відмовила. Тоді імператор наказав піддати мученицю тортурам і стратити. Це сталося 287 року.

Свята Пелагія вважається заступницею птахів, тому 4 травня - дуже вдалий день для покупки курчат, гусенят та індичат. Куплені цієї дати пташенята будуть здоровими і міцними. Також у день Пелагеї водоплавних птахів часто вперше виганяли на річку, щоб вони набиралися жиру.

4 травня - яке сьогодні свято в різних країнах

Свято міста Львова неможливо собі уявити без численних фестивалів, серед яких особливо відзначається фестиваль крафтового пива
Свято міста Львова неможливо собі уявити без численних фестивалів, серед яких особливо відзначається фестиваль крафтового пива

Львів - одне із найстаріших та найкрасивіших українських міст. День міста Львів припадає на першу суботу травня. Неможливо визначити, чому саме ця дата є Днем міста Львів. Вперше місто згадується у літописах ще в 1256 році. Проте чіткої дати його заснування Данилом Галицьким, якому у центрі міста розташований пам’ятник, в історичних документах немає.

Сьогодні місто стало другим домом для багатьох переселенців від часу початку повномасштабного вторгнення та місцем транзиту під час евакуації. Жителі міста масово стали волонтерами, що приймали і допомогали біженцям. Навантаження на інфраструктуру Львова було надзвичайне, славетне місто України - красиве, міцне й великодушне.

На період святкування у центральних частинах міста будуються святкові сцени. А саме на проспекті Свободи, у різноманітних парках, яких у місті Львів чимало.

Протягом цього часу християни повинні відмовитися від певної їжі. У першу чергу це м’ясопродукти, молоко, риба, яйця. Їх не можна вживати як самостійно, так і у складі інших страв
Протягом цього часу християни повинні відмовитися від певної їжі: у першу чергу це м’ясопродукти, молоко, риба, яйця. Їх не можна вживати як самостійно, так і у складі інших страв

Закінчення Великого посту - значне свято для усього християнського світу, яке відбувається у суботу перед Великоднем. Великий піст покликаний належно підготувати вірян до зустрічі Христової Неділі - Пасхи. Жорсткі обмеження розпочинаються за сорок днів перед святом. 

Обмеження Великого посту стосуються не так матеріальної, як духовної сторони. У цей період людина повинна переосмислити своє життя, щоб відмовитися від шкідливих звичок. Також під заборону підпадають розважальні заходи. Протягом цього періоду церква приписує людям приділяти якомога більше часу читанню релігійної літератури та молитвам.

За касовими зборами в історії кінематографу "Зоряні війни" посідають друге місце, поступаючись лише фільмам всесвіту Marvel
За касовими зборами в історії кінематографу "Зоряні війни" посідають друге місце, поступаючись лише фільмам всесвіту Marvel

4 травня кожного року світ відзначає важливе свято у кінематографі - День Зоряних Війн. Легендарна космічна сага - це дев’ять епізодів і дві історії про головного персонажа Люка Скайвокера та його героїчну боротьбу з космічними ворогами. 

Дата святкування 4 травня обрана через цікавий каламбур, пов’язаний з відомою цитатою з фільму "May the Force be with you" ("Хай буде з тобою сила"), яку фанати кінострічки інтерпретували по-своєму: "May the fourth be with you" ("4 травня буде з тобою"). Популярну фразу також поєднують зі вступом на державну посаду британського прем’єра Маргарет Тетчер 4 травня 1979 року. Другий день народження зоряної саги припадає на 25 травня 1977 року, коли світ побачив перший фільм "Нова надія". Саме у ньому за сценарієм прозвучало легендарне висловлювання.

Вперше свято відбулося неофіційно у 2011 році у місті Торонто. У Канаді день народження "Зоряних Війн" відсвяткували вікториною та конкурсом костюмів. Після цього тематичні заходи стали проходити у різних країнах світу. У 2013 році студія Disney, що викупила права на франшизу в автора Джорджа Лукаса та компанії Lucasfilm, оголосила 4 травня днем народження саги.

Під час святкування Дня Зоряних Війн учасники заходів переодягаються у костюми персонажів фільму, проводять фантастичні паради, запрошують акторів відомої кінострічки. На фестивалі Star Wars Celebration почесним гостем щороку є Марк Хемілл, який зіграв роль головного героя саги Люка Скайвокера. У деяких країнах на честь дня народження шедевру кінематографа організують спільні перегляди фільмів. 

Пожежники нашої країни мають своє національне свято — День працівників пожежної охорони України, який відзначається щороку 17 квітня, проте й Міжнародний день пожежника не минає без уваги
Пожежники нашої країни мають своє національне свято - День працівників пожежної охорони України, який відзначається щороку 17 квітня, проте й Міжнародний день пожежника не минає без уваги

Вогонь є руйнівною й загрозливою стихією, від якої ніхто не застрахований. Справитися з пожежею самотужки часто буває неможливо, але є професіонали, які щоденно готові боротися з вогнем - в будинках, в лісах, на заводах чи в будь-яких інших місцях. На щастя, не всім людям доводиться в житті отримувати допомогу від пожежників, проте багатьох вони рятують від смерті. Робота вогнеборців належить до найнебезпечніших, інколи вони самі стають жертвою полум’я. Тому ця професія здавна вважається шляхетною й героїчною, а починаючи з 1999 року світ вшановує її представників у Міжнародний день пожежників, який відзначається щороку 4 травня.

Вчені припускають, що давні цивілізації не мали професійних пожежних бригад, і пожежі гасили добровольці - всі, хто в цей момент міг допомогти. Разом з тим, в кодексі законів Хаммурапі прописано покарання для того, хто при гасінні пожежі вкраде будь-що з палаючого будинку - смерть у вогні. Це вказує на те, що пожежі часто слугували поживою для мародерів.

Про обладнання, яке використовували для гасіння вогню, достеменно не відомо, але скоріше за все воно складалося з відер та, можливо, візків для транспортування води. Перший насос з’явився у III столітті до нашої ери завдяки Ктесибію Александрійському, давньогрецькому винахіднику.

Девіз Міжнародного дня дронів - Drones are good! (Дрони - хороші!)
Девіз Міжнародного дня дронів - Drones are good! (Дрони - хороші!)

Міжнародний день дронів або Міжнародний день безпілотника, святкують з 2015 року, коли його вперше провели у США Сара та Девід Оніл. Свято проводять у першу суботу травня. 22 березня 2015 року любитель дронів і учасник шоу That Drone Show Девід Оніл запропонував провести веселі перегони на пляжі, де запустив цілу купу чорних та білих апаратів. Вони не лише літали та транслювали відео, але й видавали смішні звуки. Ця подія так розвеселила присутніх, що Девід вирішив проводити день дронів щороку. Щоправда, дату проведення він переніс на травень, коли панує більш тепла та ясна погода. Тож з 2016 року Міжнародний день безпілотників проводять у першу суботу травня.

Мета заходу - показати, що дрони можна застосовувати не лише з військовою та розвідувальною метою. Організатори бажають донести думку, що безпілотні технології можуть давати широкі мирні можливості: рятувати людей, що заблукали, оцінювати якість росту сільськогосподарських культур та іншим чином стимулювати розвиток економіки.

День малих і гордих – це заклик до всіх, незалежно від зросту, визнати цінність і потенціал кожної людини. Відзначаючи цей день, ми визнаємо, що зріст – це лише цифра, а що насправді має значення - це розмір душі і серця
День малих і гордих - це заклик до всіх, незалежно від зросту, визнати цінність і потенціал кожної людини. Відзначаючи цей день, ми визнаємо, що зріст - це лише цифра, а що насправді має значення - це розмір душі і серця

4 травня святкують День невисоких людей або День малих і гордих - одну з незвичайних дат. Людям низького росту складно діставати верхніх полиць, вішати штори, міняти лампочки. Але невисокі люди також заслуговують на добре ставлення оточуючих, а не на глузування з приводу малого зросту. Тому у різних країнах світу запровадили свято, аби звернути увагу суспільства на те, що маленькі за зростом люди можуть досягти у житті високих успіхів.

День малих і гордих - це особливий день, присвячений вшануванню людей з низьким зростом і підкресленню унікальних переваг і перспектив, які вони привносять у наше різноманітне суспільство. Цей день дає можливість маленьким людям відчути свою гордість, а всім іншим - визнати і цінувати невисоких членів наших громад.

День малих і гордих - це не просто відзначення певної фізичної особливості, а розширення прав і можливостей частини населення, яка часто залишається невизнаною. Цей день кидає виклик суспільним нормам щодо образу тіла та зросту, просуваючи ідею, що краса, сила та здібності не залежать від зросту.

Багато мініатюрних знаменитостей та громадських діячів беруть участь у цьому дні, ділячись власними історіями успіху та тим, як мініатюрність вплинула на їхнє життя. Ці історії надихають і привертають увагу, допомагають змінити сприйняття і заохочують до більш інклюзивного погляду на те, що означає бути успішним і впливовим.

Хто народився 4 травня

4 травня 1966 р. - Дмитро Валєрович Лаленков - актор Київського академічного театру драми та комедії на лівому березі Дніпра, Заслужений артист України. Тричі ставав лауреатом професійної театральної премії "Київська пектораль". Нагороджено Гран-прі на міжнародних кінофестивалях у Локарно, Варні, Відні, Парижі.

Дмитро Валєрович Лаленков
Дмитро Валєрович Лаленков

4 травня 1973 р. - Єлена Євгенівна Коляденко - український хореограф, режисер-постановник і продюсер гурту Kadnay. Керівник шоу-балету "Freedom" та гурту "Freedom Jazz".

Єлена Євгенівна Коляденко
Єлена Євгенівна Коляденко

4 травня 1981 р. - Михайло Семенович Крупін - український реп-виконавець, співак, соліст групи "Корупція".

Михайло Семенович Крупін
Михайло Семенович Крупін

4 травня 1988 р. - Олександр Володимирович Абраменко - український фрістайліст, який спеціалізується на лижній акробатиці, олімпійський чемпіон 2018 року, призер чемпіонату світу 2019 року. Переможець та призер етапів Кубка світу, володар малого кришталевого глобусу сезону 2015/2016 років. Заслужений майстер спорту України.

Олександр Володимирович Абраменко
Олександр Володимирович Абраменко

4 травня 1991 р. - Євген Володимирович Янович - український актор, сценарист та співзасновник студії "Мамахохотала". У 2019 році знявся у повнометражному фільмі "Відданий" та серіалі "SVOEKINO".

Євген Володимирович Янович
Євген Володимирович Янович

4 травня 2005 р. - YAKTAK, справжнє ім'я - Ярослав Миколайович Карпук - український співак у жанрі поп та хіп-хоп, автор пісень. Лауреат премії "Muzvar Awards". 2024 року Yaktak взяв участь у Національному відборі на Євробачення-2024.

YAKTAK
YAKTAK

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.