В цей день народилися український телеведучий Євген Синельников та американський кіноактор Дольф Лундгрен
У неділю, 3 листопада, в Україні відзначають День ракетних військ і артилерії, а також День інженерних військ, а православна церква шанує пам'ять княжни Анни Всеволодівни. Іменини сьогодні святкують Аіфал, Олександр, Богдан, Василь, Володимир, Вольдемар, Георгій, Єгор, Іван, Ілля, Іосиф, Кузьма, Микола, Павло, Петро, Семен, Сергій, Теодор, Федір, Ян, Ганна, Євдокія, Євдокія, Світлана, Фотинія. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату збирали пізні ягоди і заморожували їх на зиму.
Важливість армії важко переоцінити. Тому протягом року нам так часто зустрічаються військові свята. Війна жахлива у всіх її проявах. Саме тому, в знак подяки та вшанування воїнів запроваджуються такі пам’ятні дні.Тільки уявіть, що 60-70% основної вогневої сили складаюсь саме ракетні та артилерійські війська. Вони вже щодня доводять ефективність в дії під час повномасштабної війни з Росією, й робили це під час російської агресії на сході країни - під Мар’їнкою і Дебальцево, Маріуполем та Щастям. День ракетних військ і артилерії України відзначається 3 листопада за Указом Президента від 31-го жовтня 1997 року.
Передумовою для встановлення цього дня стали події Другої світової війни. А саме - початок операції з визволення Києва. Під час операції була використана техніка ведення вогню, яка до цього не застосовувалась. Саме того дня, в неймовірно складних умовах, артилерія спромоглася забезпечити доленосний прорив. Вогонь першого прориву вівся безупинно протягом сорока хвилин, таким чином створивши зону суцільного вогню.
Ціною чисельних втрат столиця була звільнена від окупантів, але важливість саме першого прориву залишилася незмінною. Для того, щоб вшанувати артилеристів та ракетників, які не побоялися ризикнути життям та пішли на все заради перемоги було призначене свято на їх честь.
Кожного року 3 листопада в Україні відбувається офіційне святкування Дня інженерних військ. Свято є професійним днем усіх військовослужбовців інженерних військ України. Освоєння новітніх засобів ведення бою та впровадження їх в армію належить саме інженерним військам. Вони є військами переднього краю, тому під час атаки діють першими, забезпечуючи при цьому просування танкістам та мотострільцям.
3 листопада відзначається Всесвітній день косплея. Цей день обрано не випадково, адже 3 листопада в Японії щорічно святкують день культури. Історія його походження почалася ще у 1939 році у Нью-Йорку. У той час там відбувалась конференція наукової фантастики, на яку письменники-фантасти Форест Акерман й Міртл Дуглас прийшли у костюмах персонажів фантастичних творів. Наступного разу кількість перевдягнених людей поширилась, і це стало доброю традицією. Але Друга світова війна змусила на деякий час забути про таке проведення свята, тому інтерес до костюмованих заходів відродився лише у 60-ті роки XX століття.
Після відвідування Америки у 1984 році письменник Нобуюкі Такахасі настільки надихнувся ідеєю відтворення образів улюблених героїв, що після повернення до Японії вигадав термін "косплей". Незабаром косплей перетворився на цілу культуру та поширився по всьому світу.
3 листопада відзначається Всесвітній день медузи. Таке незвичайне свято було ініційоване групою морських біологів, які вивчали цих істот. Медузи є безхребетними створіннями, що з’явилися на Землі понад 540 мільйонів років тому - набагато раніше, ніж з’явились перші люди. Саме цим часом датуються найдавніші знахідки скам’янілих залишків медуз.
Ці унікальні істоти на 98% складаються з води. Вони не мають кісток, головного мозку та органів зору, але у них є 2 недосконалі нервові системи. Заведено вважати, що медузи мають прозоре тіло, але серед них зустрічаються яскраві представники, а деякі світяться червоним чи блакитним кольором.
Попри те, що у світі існує безліч медуз, вчені занепокоєні тим, що погіршення екологічного стану океану може призвести до різкого зменшення їх кількості. Тому метою свята є не тільки залучення уваги до цих цікавих істот, але й до збереження довкілля в цілому.
День кліше - це щорічне свято, яке відзначається 3 листопада і присвячене зловживанню фразами та елементами художніх творів, з якими ми стикаємося у повсякденному житті. Кліше - це зловживанні фрази або ідеї, які через повторення втратили свій первісний вплив. Однак їхня передбачуваність і широка впізнаваність роблять їх приємними та ефективними інструментами комунікації. Історія Дня кліше сягає 1820-х років, коли слово "кліше" було запозичене з французької мови й означало звук, який видавала друкарська форма. Згодом термін еволюціонував і став позначати готові фрази, які часто повторюються.
3 листопада в церковному календарі - день пам'яті княжни Анни Всеволодівни. Анна була заручена за візантійським царевичем, але їхній шлюб не відбувся. Тому дівчина вирішила присвятити своє життя Богу. Близько 1086 року її батько, князь Всеволод Ярославич, побудував для Анни жіночий Андріївський монастир. Анна стала його першою настоятелькою.
Велика княжна постриглася 1086 року, в монастирі при церкві св. Андрія в Києві, побудованій великим князем Всеволодом. Прийнявши обитель у своє відання, вона вжила всіх заходів до її зовнішнього і внутрішнього благоустрою. Бажаючи познайомитися з монастирським життям на Сході, вона їздила 1089 року до тодішньої столиці православ'я - Константинополя, звідки повернулася 1090 року з новим митрополитом, Іоанном-скопцем.
Особисте життя Анни склалося невдало: за версією Н. Баумгартена, вона була заручена з візантійським царевичем Костянтином Дукою Старшим, але шлюб не відбувся, тому що нареченого насильно постригли в ченці. Тому й вона, ймовірно, більшу частину життя присвятила монастирським справам: ім'я Янки зустрічається в багатьох літописах у зв'язку із заснуванням нею Андріївського монастиря в Києві.
При київському Андріївському монастирі Анна Всеволодівна заснувала першу відому в історії Русі школу для дівчаток. В "Історії" В. Н. Татищева у зв'язку з цим фактом наводиться витяг із літопису, що не зберігся до наших днів, про те, що Янка, "зібравши малих дівчат, навчала писання, також ремесел, співу, швацької майстерності та інших корисних їм занять. Та від юності навикнуть розуміти закон Божий і працьовитість, а хтивість в юності стриманістю умертвлять". Потяг до "просвітницької" діяльності Анна успадкувала від батька, який, "вдома сидячи, вивмеяше п'ять язиків", а також від матері - колишньої візантійської принцеси. Традиції жіночої освіти у Візантії, з якою Русь поки що підтримувала тісні контакти, благотворно впливали на загальний рівень культури та поширення грамотності серед жінок княжого дому.
Живучи в монастирі за всіма чернечими правилами, княжна Анна привернула до себе безліч черниць. У 1106 р. її приклад наслідувала сестра - княжна Євпраксія, яка теж прийняла чернецтво. У монастирі княжна Анна влаштувала перше в Європі, на той час, жіноче училище, в якому, "зібравши дівчат, навчала їх писання, також ремесел, співу і швеняцтва". З ім'ям Анни Всеволодівни пов'язані легенди пізнішого походження про її високе мистецтво лікування. Похована в Андріївському (Янчиному) монастирі, згодом зруйнованому Батиєм. Час канонізації невідомий.
Наші пращури в день Анни займалися рукоділлям: ткали і вишивали, валяли з вовни, виготовляли лляні полотна і нитки. Вірили, що рукодільницям у це народне свято протегує сама свята Анна і благословляє їх за працьовитість.
3 листопада 1952 р. - Лесь Подерв'янський, Олександр Сергійович Подерв'янський - український художник, прозаїк і драматург. Автор сатиричних п'єс. З 16 до 20 квітня 2012 року в київському "Кристал - холі" демонструвалася вистава "Сни Василіси Єгорівни". Вистава складається з семи п'єс Подерв'янського: "Василіса Єгорівна і мужичкі", "П'ять хвилин на раздумьє", "Місце встрєчі ізмінить ніззя, блін!", "Діана", "Нірвана, або Альзо шпрех Заратустра", "Астанавісь, мгновєньє, ти прекрасна" і "Король Літр".
3 листопада 1957 р. - Дольф Лундгрен - американський кіноактор, кінорежисер, сценарист і продюсер шведського походження. Лундгрен знявся у понад 50 фільмах, найвідомішими серед яких є "Розбірка в Маленькому Токіо", "Універсальний солдат", "Володарі Всесвіту", "Дерево Джошуа", "Каратель" і серія "Нестримні".
3 листопада 1962 р. - Андрій Валерійович Жолдак - український театральний режисер, заслужений діяч мистецтв України, кавалер українського ордена "За заслуги" III ступеня. Президент з 1995 р. Міжнародного фонду "Ukraine-Culture-Europe".
3 листопада 1962 р. - Ірен Віталіївна Роздобудько - українська журналістка, письменниця і поетеса. Переможниця літературних конкурсів "Коронація слова" 2000, 2001 і 2005 років.
3 листопада 1975 р. - Ірина Філатова - солістка українського поп-гурту "Аква Віта", солістка власного гурту, який виконував пісні в стилі роко-поп. Відома під прізвиськом "Філа".
3 листопада 1981 р. - Євген Олександрович Синельников - український телеведучий і режисер, більш відомий як режисер-постановник і один із ведучих програми про подорожі "Орел і решка". Ведучий передачі "Вдома краще" на YouTube.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.