Яке сьогодні, 29 вересня, свято: День міст Маріуполь і Кременчук

В цей день народилися українська співачка Тетяна Решетняк та український футбольний тренер Андрій Шевченко - свята, церковні та народні традиції

Яке сьогодні, 29 вересня, свято: День міст Маріуполь і Кременчук
А ще 29 вересня День отоларинголога та Національний день кави

У неділю, 29 вересня, в Україні відзначають День міста Кременчук та міста Маріуполь, а православна церква шанує пам'ять преподобного Кіріака ПустельникаІменини сьогодні святкують Іван, Ян.

29 вересня - яка сьогодні пам'ятна дата

За офіційними даними, лише за два дні 29 та 30 вересня там загинуло близько 34 тисячі мирного населення, а за п’ять днів - майже 150 тисяч
За офіційними даними, лише за два дні 29 та 30 вересня там загинуло близько 34 тисячі мирного населення, а за п’ять днів - майже 150 тисяч

Щороку 29 вересня згадується одна із найтрагічніших сторінок української історії - масові розстріли мирних мешканців у Бабиному Яру, що в Києві - День пам’яті трагедії Бабиного Яру. Більшість жертв, що полягли тоді, були євреями та ромами, проте у Бабиному Яру загинуло також чимало українців. Це були не лише жителі Києва, але й біженці, що на момент нападу нацистської Німеччини залишили рідні домівки і евакуювались до міста. Загалом хвиля масових розстрілів населення єврейського походження відбувалися по всій окупованій України. Подекуди знищувались цілі села. Трагедія Бабиного Яру згадується на державному рівні як пам’ять про невинні жертви ксенофобії, расизму та нацистської ідеології.

29 вересня - яке сьогодні свято в різних країнах

Кременчук - місто з багатою історією та великим потенціалом. Його історична спадщина та сучасний розвиток роблять його важливим центром в Україні
Кременчук - місто з багатою історією та великим потенціалом. Його історична спадщина та сучасний розвиток роблять його важливим центром в Україні

День міста Кременчук відзначається 29 вересня. Кременчук - місто в Полтавській області України, яке є адміністративним центром Кременчуцького району. Місто було засноване у 1571 році та отримало Магдебурзьке право 8 січня 1635 року. 

Населення становить приблизно 217 тисяч осіб (станом на 2021 рік), що робить його 31-м за розміром містом в Україні. За найпоширенішою версією, назва міста походить від тюркського слова "керменчик", що у перекладі означає "невелика фортеця". Існує також легенда, що назва міста походить від імені міфічного засновника - козака або рибалки Кременя.

Кременчук є великим індустріальним центром Центральної України та другим за величиною містом Полтавської області. У місті діє 86 промислових підприємств, 58 будівельних організацій та близько 14 тисяч суб’єктів підприємницької діяльності.

І всі ми мріємо про день звільнення та відновлення міста під жовто-синім прапором та мирним небом
І всі ми мріємо про день звільнення та відновлення міста під жовто-синім прапором та мирним небом

День міста Маріуполь - великого міста на березі Азовського моря офіційно святкують 29 вересня. Цю дату призначили у 2018 році, але це не дата заснування Маріуполя. Маріупольці не визнають її як день народження міста, бо місто має набагато давнішу історію і заслуговує на справжній "День народження". 

29 вересня 1779 р. - Потьомкін підписав указ про відведення земель кримським грекам. Раніше День міста Маріуполь відзначали 10 вересня або в наступну неділю після цієї дати. Це дата була привʼязана до звільнення міста у 1943 році. Засноване це місто, за офіційними даними, в 1778 році на місці вартового посту - центру Кальміуського містечка запорізьких козаків. Але це скоріше не дата заснування, а дата підкорення, козацьке ж поселення виникло значно раніше.

Засновником міста став голова Азовської губернії Чертков, який дав йому назву Павловськ на честь спадкоємця російського престолу. У 1780 році місто заселили переселенці з Криму. В ті часи його стали називати Маріанаполь або Маріуполь. З 1948 по 1989 рік місто мало ім’я діяча сталінських часів, який народився тут, - Жданова. 

В розвитку міста важливу роль зіграла залізниця, яка з’єднала місто з Донбасом та іншими економічними центрами. На культурний розвиток вплинули роботи уродженця міста, відомого пейзажиста Куїнджі. У 1878 році в місті з’явилася перша театральна трупа, а через 9 років свої двері відкрив міській театр.

У 2015 році кількість населення становила 455 тис. мешканців. Під час повномасштабного російського вторгнення в Україну, збройні сили Росії майже повністю зруйнували місто.

З 20 травня 2022 року воно знаходиться під окупацією, після того, як захисники, здавшись в полон після боїв на Азовсталі, відступили. 7 червня 2022 року в місті проживало близько 100 000 жителів. 6 березня 2022 року, з метою вшанування відваги, масового героїзму та витривалості громадян, які виявили себе у захисті своїх міст під час відбиття збройної агресії Росії проти України, Президент України надав місту почесне звання "Місто-герой України".

ЛОР – це абревіатура, яка походить від назви "ларингооторінолог"
ЛОР - це абревіатура, яка походить від назви "ларингооторінолог"

29 вересня щороку відзначається День отоларинголога. Цих лікарів ще називають ЛОР-лікарями або "вухо-горло-ніс". Дійсно, вони спеціалізуються на захворюваннях цих людських органів, а також на патологіях голови та шиї.

Отоларингологія почала формуватися в окрему науку d середині XVIII ст., коли анатомію та фізіологію вух, носа та горла було вже достеменно вивчено. Тоді ж були розроблені спеціальні інструменти для дослідження цих органів. Хоча перші згадки про запальні захворювання у верхніх дихальних шляхах та органах слуху були зафіксовані ще у Стародавньому Єгипті та Греції. Про отоларингологів зазвичай згадують наприкінці осені та початку зими, у період ослабленого імунітету, коли підвищується ризик застуди із усіма її наслідками - хворим горлом та закладеним носом.

Невідомо, чому саме 29 вересня призначене для вшанування цього напою, проте чому б не відзначити цей день горнятком запашного еспресо чи горіховим капучино
Невідомо, чому саме 29 вересня призначене для вшанування цього напою, проте чому б не відзначити цей день горнятком запашного еспресо чи горіховим капучино

В Сполучених Штатах Америки, Канаді та ще низці англомовних країн щороку 29 вересня відзначається Національний день кави. Про походження цього напою існує безліч легенд, однак перші згадки про вживання плодів кавового дерева з’явилися в середині XV ст. у монастирях біля міста Мохи у Ємені. Згадувалось, що монахи обсмажували, а потім заварювали зерна, привезені з Ефіопії. Згодом ці рослини єменці почали вирощувати у себе на батьківщині. Пізніше Баба Будан контрабандою вивіз декілька зернят у себе на грудях, і відтоді кавове дерево почали вирощувати також у Майсурі, а ще пізніше - в Італії, Іспанії та інших країнах Європи, звідки кава згодом потрапила до Америки та Індонезії. Сьогодні кавове дерево вирощують у понад 50 країнах світу, лідерами серед яких Бразилія та Колумбія.

Всесвітній день серця — гарна нагода для кожного з нас, щоб почати піклуватися про своє серце
Всесвітній день серця - гарна нагода для кожного з нас, щоб почати піклуватися про своє серце

Серцеві захворювання щороку забирають понад 17 мільйонів  життів - фактично кожна десята людина в світі у віці від 30 до 70 років передчасно помирає від інфаркту, інсульту та інших кардіологічних недуг. За прогнозами, до 2030 року кількість таких смертей зросте до 23 мільйонів. Проте лікарі стверджують, що принаймні у 80% випадків серцево-судинним хворобам можна запобігти, якщо люди будуть поінформованими та внесуть потрібні зміни до способу життя. Саме для цього й було засновано Всесвітній день серця, який щороку відзначається 29 вересня. В цей день ми дізнаємося про те, як слід піклуватися про своє серце та на які тривожні сигнали варто звертати увагу.   

Серце - унікальний орган, який здавна відігравав важливу роль в уявленнях людей про власне тіло. В IV столітті до нашої ери Арістотель назвав серце найважливішим органом, який формується першим - він дійшов цього висновку, досліджуючи курячі ембріони. Філософ також вважав, що оскільки серце займає центральне положення, то воно контролює всі інші "допоміжні" органи, в тому числі й мозок.  

Багато в чому з Арістотелем був згодний Гален, стверджуючи, що серце є вмістилищем душі, а також перевершує всі тканини тіла щодо міцності та стійкості до травм. Втім, роль найважливішого органу людини, на думку Галена, мало не серце, а печінка. Авіценна поділяв думку Арістотеля  про верховенство серця, а ще вірив, що саме цей орган відповідає за людські здібності та регулює температуру тіла. 

Завдяки Всесвітньому дню серця ми навіть можемо стати добрішими, адже він привертає увагу до мільйонів людей, які щороку помирають від серцево-судинних хвороб. Часто для одужання їм потрібна складна хірургічна операція, яка дорого коштує, тому 29 вересня кожен з нас має шанс долучитися до доброї справи і пожертвувати певну суму на лікування кардіологічних пацієнтів. 

29 вересня - яке сьогодні церковне свято

Яке сьогодні, 29 вересня, свято: Національний день кави та Всесвітній день серця 7
Селяни в народне свято 29 вересня стригли овець і виготовляли з їхньої вовни одяг і взуття

29 вересня в церковному календарі - день пам'яті преподобного Кіріака Пустельника. Жив він у Карфагені і став читцем у досить юному віці. З дитинства цікавився церковними книгами, життям святих, відвідував храм. Якось вирішив Кіріак, що йому потрібно вирушити в пустелю, відшукати там святе місце і жити відлюдником, молячись щодня Господу.

Побажавши вести ще більш суворе життя, коли йому виповнилося 70 років, він пішов у пустелю, взявши з собою свого учня Іоанна. Вони мандрували пустелею багато часу і зрештою оселилися в тій її частині, яка називалася Натуф. У пустелі пустельники харчувалися лише гіркими травами, які за молитвою святого Кіріака ставали солодкими, і їх можна було вживати в їжу. Через майже 4 роки їхнього пустельного відлюдництва про них дізнався старійшина комітів із Фекуї і привіз їм хліба, попросивши в Кіріака благословення і молитов.

У 98 років преподобний Кіріак знову пішов у пустелю Сусакім і провів там 8 років. У пустелі преподобному Кіріаку служив величезний лев, який охороняв його від розбійників і стерег овочі від диких кіз, але не чіпав братів, що приходили до нього, і їв з рук преподобного. Одного разу в літню спеку висохла вся вода в ямі, куди взимку пустельник збирав воду для пиття і поливу овочів, а іншого джерела води не було. Преподобний Кіріак помолився, і тут же в пустелі пролився дощ, що наповнив яму водою.

Коли святому Кіріаку було 107 років, отці Суккійського монастиря довго просили його повернутися в печеру біля монастиря. Після повернення в печеру він прожив ще два роки, і, незважаючи на свій вік, зберігав бадьорість, постійно молився або працював, ніколи не бував без діла. Перед смертю святий Кіріак покликав братію монастиря, благословив усіх і помолився. Загалом преподобний Кіріак прожив 109 років.

Жінки цього дня збирали капусту і готували з неї страви. Часто в цю дату влаштовували капустяні вечірки, на які запрошували подруг і всі разом займалися готуванням. На таких вечірках обмінювалися новинами та плітками, обговорювали наречених.

Хто народився 29 вересня

29 вересня 1942 р. - Ієн Девід МакШейн - британський актор театру, кіно, телебачення та озвучування. Найбільшу популярність здобув після телесеріалів "Лавджой" і "Дедвуд".

Ієн Девід МакШейн
Ієн Девід МакШейн

29 вересня 1953 р. - Анатолій Миколайович Матешко - український актор і режисер. Лауреат Всесоюзного кінофестивалю в Баку 1988 року (короткометражний фільм "Чорна яма"). Лауреат призу "Найкраща режисерська робота" на кінофестивалі "Бригантина" 2010 року (фільм "Двоє").

Анатолій Миколайович Матешко
Анатолій Миколайович Матешко

29 вересня 1958 р. - Матвійчук Анатолій Миколайович - український співак, поет, композитор, журналіст, телеведучий, музичний аналітик, педагог, науковець. Створив кілька пісень-гімнів - "Гімн Журналістів", "Южмаш", Гімн вболівальників ФК "Динамо", гімн УМАКО "Сузір'я".

Матвійчук Анатолій Миколайович
Матвійчук Анатолій Миколайович

29 вересня 1976 р. - Андрій Миколайович Шевченко - український футбольний тренер і політичний діяч, який раніше виступав як футболіст на позиції нападника. Заслужений майстер спорту України. Герой України. Національна легенда України. Віцепрезидент НОК України з 18 листопада 2022 року.

Андрій Миколайович Шевченко
Андрій Миколайович Шевченко

29 вересня 1980 р. - Закарі Лівай П'ю - американський актор, відомий завдяки комічним ролям у серіалах "Клава, давай!" і "Чак", а також за фільмами "Дім великої матусі 2", "Шазам!" і "Елвін і бурундуки 2". У 2013 році Лівай виконав роль Фандрала у фільмі "Тор 2: Царство темряви".

Закарі Лівай П'ю
Закарі Лівай П'ю

29 вересня 1984 р. - Тетяна Михайлівна Решетняк, більш відома під псевдонімом TAYANNA, - українська співачка та автор-виконавець. Екссолістка гурту "Гарячий шоколад". Учасниця конкурсу "Голос країни" та національного відбору України на "Євробачення" 2017 і 2018 років.

Тетяна Михайлівна Решетняк
Тетяна Михайлівна Решетняк

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube