В цей день народилися українська співачка Марія Квітка та американський письменник Стівен Кінг - свята, церковні та народні традиції
У суботу, 21 вересня, Україна відзначає День фармацевтичного працівника, а православна церква шанує пам'ять святого апостола Кодрата. Іменини сьогодні святкують Олександр, Андрій, Валентин, Василь, Володимир, Вольдемар, Данило, Дмитро, Іван, Іван, Йосип, Костянтин, Лаврентій, Нестор, Петро, Ян.
Згідно з Указом Президента України з 1999 року День фармацевтичного працівника України святкується щорічно в третю суботу вересня. Сьогодні в країні працює понад 350 000 фармацевтів, провізорів та інших представників цієї галузі. В цей день вони приймають вітання та подяку від усіх, кому хоча б раз в житті доводилося хворіти та лікуватися. Адже завдяки праці фармацевтів у нашій країні стало можливим забезпечити людей усіма необхідними ліками, а також вийти на міжнародний рівень і стати експортером фармацевтичних препаратів у 25 держав світу.
До свята присвячені презентації нових ліків та приладів, за допомогою яких людина має змогу підтримувати здоров’я, швидко встановлювати діагноз та ефективно боротися з мікроорганізмами, що викликають хвороби.
Два дні у вересні - 8 та 21 - в Україні святкуються Рожаниці. Це свято має прадавнє народно - слов’янське коріння. Про свята на честь язичницьких богів відомо мало, ця частина історії з розповсюдженням християнства стала закритою. Проте деякі вірування та перекази про богів і свята на їх честь все ж дійшли до наших часів. Рожаниці - одне з таких.
Це жіноче сімейне та родильне свято святкується 2 дні, тому що Рожаниці - дві богині родинного добробуту, матір та донька. Звали їх Лада і Леля, їм молилися жінки та прохали легких пологів, здорових немовлят, міцну родину, здоров’я живим близьким та спокою мертвим.
Рожаницям приписували різні сили: здатність народжувати тварин, впливати на плодючість урожаю. Згодом Лада стала уособленням матері та господині, Леля - символом молодості, весни, краси та любові.
Третя субота вересня визнана Днем хірурга в Україні. Важко згадати більш складну та важливу професію, ніж рятування життя людей за допомогою своїх рук та медичних інструментів. В цей вітання усім хірургам України та низький уклін за їх працю та мужність!
Це свято є нагадуванням про те, що поряд з нами живуть герої, які кожного дня виконують свою роботу, не вимагаючи похвал та нагород. На жаль, деяким з них доводиться працювати в дуже складних умовах, коли не вистачає ліків та інструментів. В цей день лікарі-хірурги порушують важливі питання забезпечення сфери медицини необхідною апаратурою та препаратами, без яких надавати дієву допомогу неможливо.
Перша зафіксована згадка про хірургію датується VI сторіччям нашої ери. В той час цю роботу виконували цирульники. Операції були не складними, але дуже болісними, тому пацієнтів треба було жорстко фіксувати. Все змінилося в XIX столітті, коли з’явилася анестезія. Після цього хірургія почала розвиватися стрімкими темпами.
Щорічно в третю суботу вересня мешканці Кропивницького святкують день міста, яке за свою історію декілька разів змінювало назву. Згідно з історичними документами, будівництво фортеці, яка потім перетворилась на місто Єлизаветград, почалося в 1752 році. Спочатку вона мала велике стратегічне значення, тому швидко розросталася й приваблювала до себе цілі загони козаків, а також велику кількість колоністів - німців, сербів та хорватів.
Але наприкінці XVIII століття, завдяки відсуненню кордону на південь, фортеця втратила своє значення. В 1924 році місто було перейменоване на Зінов’євськ, потім - на Кірове, а у 1939 році отримало назву Кіровоград. Відповідно до декомунізації у 2016 році місту було надано назву Кропивницький на честь драматурга та письменника Марка Кропивницького.
Чернігів посідав перше місце серед найбільш екологічно чистих міст України. Центр міста знаходиться у списку претендентів на Всесвітню спадщину ЮНЕСКО
Щорічно 21 вересня Чернігів святкує свій день народження - День міста. Свято традиційно триває декілька днів. Чернігів - це давнє місто, перші згадки про яке в "Повісті временних літ" датуються 907 роком. В той рік князь Олег підкорив сіверян на Десні, хоча поселення на території сучасного міста виникло ще в II ст. до н. е. Як і більшість міст Русі, Чернігів був зруйнований військом хана Батия в 1239 році. З другої половини XIV ст. місто входило до складу Литовського князівства, а з початку XVI - до Московії. В 1618 Чернігів відійшов до Речі Посполитої, але після Визвольної війни 1648-1654 рр. став одним з центрів Козацько-Гетьманської держави. В 1801 році Чернігів отримав статус губернського міста в Чернігівській губернії.
Історію нашої цивілізації цілком можна назвати історією воєн - лише в минулому столітті людству довелося пережити дві світові війни, а локальні збройні сутички в різних місцях планети виникають постійно. На думку ООН, для припинення військових конфліктів у світі недостатньо урядових політичних угод - стійкий мир має базуватися на моральній та інтелектуальній солідарності людства. Саме цю ідею покладено в основу Міжнародного дня миру, який відзначається щороку 21 вересня і має на меті пропагувати мирні ініціативи та послаблювати військову напругу. 21 вересня національний День миру святкує й Україна - останнім часом це питання для нас є особливо актуальним.
Рух за мир у світі постійно переживає періоди спадів та підйомів. Активізація зазвичай спостерігається в часи воєнних дій - і це не дивно, бо в ситуації реального кровопролиття або великої його вірогідності найбільшим бажанням людей стає попередження та припинення насильства.
Ця подія нагадує людям з усіх куточків планети про те, що насправді в них більше спільного, ніж того, що може розділяти, адже майже всім нам досі доводиться боротися з бідністю та хворобами, долати проблеми в економіці, освіті й медицині. Також в Міжнародний день миру ми можемо отримати більше інформації про безпечність життя в різних країнах, наприклад, з щорічного "Глобального індексу миру".
Сьогодні, 21 вересня, православна церква вшановує пам'ять святого апостола Кодрата. Святий апостол Кодрат був одним із сімдесяти учнів Господа Ісуса Христа, які проповідували Євангеліє по всьому світу. Він народився в Анатолії в першому столітті та став єпископом Афін після мученицької смерті святого Публія. Був високоосвіченим і талановитим письменником, який написав "Апологію" - твір на захист християнства перед імператором Адріаном. Він також є автором послання до Діогнета, яке вважається одним із найкращих зразків ранньохристиянської літератури.
Він був свідком хресної смерті Христа і Його воскресіння, і довго жив після цих подій, давши своє свідчення багатьом людям. За свою віру в Христа він був переслідуваний, побитий камінням і поміщений у в'язницю. Він помер у в'язниці від голоду не раніше 130 року. Він перший із грецьких апологетів і один із найпочесніших святих Православної Церкви.
У народне свято 21 вересня наші пращури вважали землю особливо родючою, і обов'язково працювали на городі та в саду. Головними турботами в цей період були посів озимих культур і удобрення землі гноєм, а також підготовка багаторічників до зимівлі.
21 вересня 1947 р. - Стівен Едвін Кінг - американський письменник, який працює в різноманітних жанрах, включно з жахами, трилером, фантастикою, фентезі, містикою, драмою, детективом, отримав прізвисько "Король жахів".
21 вересня 1950 р. - Вільям Джеймс Мюррей - американський актор, комік, кінорежисер, сценарист і продюсер. Найвідоміший за ролями у фільмах "Мисливці за привидами", "День бабака" (1993), "Ангели Чарлі" (2000), "Труднощі перекладу" (2003), "Зламані квіти" (2005) та ін.
21 вересня 1955 р. - Франсуа Клюзе - французький актор театру, кіно і телебачення. У 2008 році знявся у фільмі "Париж" і у Гійома Кане в картині "Кровні узи", а у 2011 році - в картині "1+1".
21 вересня 1987 р. - Раян Ентоні Гузман - американський актор, модель. У 2012 році відбулася прем'єра танцювальної картини "Крок вперед 4".
21 вересня 1992 р. - Марія Квітка - українська співачка, фольклористка та художниця з костюмів. Переможниця 12-го сезону шоу "Голос країни" (2022).
21 вересня 1992 р. - Марія Олегівна Музичук - українська шахістка, гросмейстер, гросмейстер серед жінок. 15-та чемпіонка світу. Дворазова чемпіонка України. У складі жіночої збірної України - переможниця командного чемпіонату світу та командного чемпіонату Європи 2013 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.