В цей день народилися українська телеведуча Анастасія Даугуле та американський кіноактор Оуен Вілсон
У понеділок, 18 листопада, в Україні відзначають День сержанта ЗСУ, а православна церква шанує пам'ять святих Платона і Романа. Іменини сьогодні святкують Микола, Платон, Роман. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме ця дата вважається вдалою для грошових справ.
18 листопада кожного року Україна відзначає День сержанта Збройних Сил України. Цей день існував в іншому форматі з 2009 року, але нове свято впровадив український президент Петро Порошенко 19 квітня 2019 року, видавши відповідний Указ. До цього День професійного сержанта святкувався у березні за наказом Міністра оборони від 2009 року, проте дату та мету свята дещо змінили.
Метою Дня сержанта є подяка та вшанування відданості сержантів та старшин військовій справі, героїзму, відповідальності, мужності, професіоналізму у виконанні службових обов’язків. Сержанти є ключовою ланкою в українському війську, на якій тримається підрозділ.
Щороку в День Міккі Мауса, веселого і вічного персонажа, який став синонімом та візитівкою компанії Волта Діснея, відзначають День народження Міккі й Мінні Маусів. Цей особливий день, який припадає на 18 листопада, відзначає річницю першої появи Міккі на екрані в 1928 році. Шанувальники по всьому світу обʼєднуються, щоб вшанувати миле мишеня, з якого все почалося.
Міккі Маус дебютував у короткометражному анімаційному фільмі “Пароплавчик Віллі”, прем’єра якого відбулася 18 листопада 1928 року в нью-йоркському театрі “Колонія”. Ця дата є знаменною, оскільки вона не лише знаменує вихід цього новаторського мультфільму, але й народження персонажа, який стане незмінним символом бренду Disney.
Міккі був одним з перших мультфільмів з синхронізованим звуком і являв собою видатне досягнення в анімації того часу. Парки Діснея та шанувальники відзначають День Міккі Мауса різноманітними заходами та святкуваннями. У тематичних парках Діснея часто організовують спеціальні паради та шоу на честь дня народження Міккі. Фанати носять вушка Міккі Мауса, беруть участь у тематичних заходах і діляться своєю любов’ю до персонажа через соціальні мережі та громадські заходи.
Міккі Маус залишається символом радості та дитячої невинності. Його присутність у фільмах, телевізійних шоу, сувенірній продукції та тематичних парках продовжує приносити радість людям різного віку. День Міккі Мауса - це нагадування про прості задоволення, які уособлює його персонаж.
18 листопада Латвія відзначає своє головне свято - День незалежності. Це країна у Північній Європі, омивається Балтійським морем, столицею є місто Рига. Сучасну територію країни люди почали заселяти після закінчення останнього льодовикового періоду понад 11 тисяч років тому. Перші поселенці й сформували особливу нарвську культуру. Пізніше тут оселилися балтські племена та індоєвропейські народи, що запровадили скотарство та землеробство.
У період Середньовіччя на території Латвії поселилися скандинави та фінські племена. На землях будували добре зміцнені фортеці, поступово формували князівства, дотримувалися язичницьких вірувань. За період з 1202 до 1561 року Латвію захопили хрестоносці Лівонського ордену. Це принесло на балтійські землі католицизм та розвиток військових формувань. Лівонія перестала існувати після вторгнень Московії, Польщі та Швеції. В результаті війн країна була розділена на частини між Річчю Посполитою, Московською державою та Швецією. Боротьба за незалежність розпочалася у 1917 році з утворення латиськими політичними партіями коаліції - Демократичного блоку. Через рік було оголошено незалежну Латвійську Республіку.
Міжнародний день устриць - це не просто кулінарна подія, а ще й природоохоронна, яка вшановує устриці, маленькі молюски, які займають важливе місце в кулінарних культурах по всьому світу, а також є значимим представником природи, що потребує захисту. Цей день - не лише можливість насолодитися унікальним смаком устриць, а й визнання їхньої важливості для морських екосистем та ролі у сталому розвитку аквакультури. Ось що робить Міжнародний день устриць обов’язковим для святкування як для шанувальників устриць, так і для активістів, що займаються захистом навколишнього середовища.
Міжнародний день устриць відзначається 18 листопада - це день вшанування устриць. Це час для любителів устриць, щоб об’єднатися у спільній пристрасті до цього делікатесного морепродукту. Цей день - не лише для того, щоб потішити себе, але й для того, щоб розповісти людям про екологічну користь устриць та потребу їх збереження та захисту. Устриці мають здатність фільтрувати воду і покращувати якість водних середовищ існування, що робить їх значимим видом у зусиллях зі збереження морського середовища.
Устриці є делікатесом світового масштабу, і Міжнародний день устриць відзначається по всьому світу. Заходи варіюються від змагань з розбирання устриць до освітніх семінарів, що підкреслюють багатогранність і важливість устриць. Ресторани часто пропонують спеціальні меню, а устричні бари проводять дегустації, де демонструють різні види устриць та їхні відмінні смакові якості.
Щорічно 18 листопада в деяких східнослов’янських країнах святкують День народження Діда Мороза. Документальних підтверджень того, що дата народження Діда Мороза саме 18 листопада не існує, проте очевидно, що це мало статися з приходом зими. Та образ Діда Мороза в Україні вже давно набув негативного забарвлення у сприйнятті суспільством натомість українських діточок обдаровує Святий Миколай.
Наші покоління вже звикли до образу Діда Мороза як доброго чудотворця, що дарує дітям новорічні подарунки. Але насправді в міфології давніх слов’ян це був могутній і злий персонаж, що виморожував свійську худобу та людей. Щоб задобрити його - приносили жертви, навіть людські. Згадайте казку "Морозко".
18 листопада в церковному календарі - день пам'яті святих Платона і Романа. Святий мученик Платон, брат святого мученика Антіоха-лікаря, народився в місті Анкірі в Галатії в благочестивій родині. Ще юнаком він покинув дім і ходив містами, натхненно проповідуючи Слово Боже язичникам, дивуючи слухачів переконливістю і красою своїх промов, глибоким знанням елліністичної вченості. За свою проповідь його схопили та привели до храму Зевса на суд правителя Агрипина.
Суддя спочатку намагався лестощами схилити святого до зречення від Христа. Він запевняв юнака, що той міг би зрівнятися за розумом із великим філософом Платоном, якби поклонявся язичницьким богам. На це святий Платон відповів, що мудрість філософа хоч і велика, але минуща, вічна і безмежна мудрість міститься в Євангельському вченні. Тоді суддя обіцяв у нагороду за зречення віддати йому в дружину красуню доньку, а в разі відмови погрожував муками та смертю. Святий Платон відповів, що обирає тимчасову смерть заради життя вічного. Терпіння правителя вичерпалося і він наказав нещадно бити мученика, а потім відправити до в'язниці.
Коли святого Платона вели до ув'язнення, він звернувся до народу, що зібрався біля храму, закликаючи всіх не відступати від християнської віри. Через сім днів мученика Платона знову привели на суд Агрипина до храму Зевса, де вже було приготовлено знаряддя тортур: киплячі казани, розпечене залізо, гострі гаки, суддя запропонував мученикові обирати: принести жертву богам, або випробувати на собі дію цих знарядь.
Святий знову твердо відмовився поклонитися ідолам, і після тортур його кинули в темницю і тримали там без їжі та води 18 днів. Але бачачи, що й це не похитнуло мученика, йому було запропоновано в обмін на життя і свободу лише вимовити "великий бог Аполлон". "Не бажаю згрішити й словом", відповідав мученик. За наказом Агрипина святому мученику Платону відрубали голову (+302 або 306 р.)
Народне свято 18 листопада здавна вважається вдалим для грошових справ. Наші предки в День Романа брали монетку найбільшого номіналу і говорили: "Платон і Роман насипте мені грошей на повну кишеню". Після цього клали монетку в кишеню і не витрачали весь рік. Вірили, що такий простий ритуал принесе людині фінансове благополуччя.
18 листопада 1958 р. - Наталя Іванівна Фаліон - українська співачка, педагог та культурна діячка. У 2013 році перемогла на шоу "Україна має талант" разом з "Лісапетним батальйоном" (об'єднаний того ж року ансамбль "Забави" і "Бабиного літа").
18 листопада 1968 р. - Оуен Каннінгем Вілсон - американський кіноактор, сценарист і кінопродюсер. Номінант на премії "Оскар" і BAFTA в категорії "Найкращий оригінальний сценарій", за фільм "Родина Тененбаумів", а також номінант на премію "Золотий глобус" у категорії "Найкраща чоловіча роль - комедія або мюзикл", за фільм "Північ у Парижі".
18 листопада 1974 р. - Хлоя Стівенс Севеньї - американська актриса, модель і модельєр. Дебютувала 1995 року в ролі ВІЛ-інфікованої шістнадцятирічної дівчини в скандальному фільмі Ларрі Кларка "Дітки".
18 листопада 1975 р. - Костянтин "Котя" Жуйков - український музикант, учасник (бас-гітарист) та один із засновників українського легендарного хіп - хоп гурту Танок на Майдані Конго.
18 листопада 1986 р. - Анастасія Вільївна Даугуле - українська телеведуча. З 2007 року - спеціальний кореспондент телеканалу "Інтер". З 1 вересня 2014 року - ведуча програми "Ранок з Інтером" і музично-розважального проекту "Місце зустрічі".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.