Залужного не включили, замість нього Зеленський - названо найкращі книги про Україну у 2024 році

Письменники, історики та журналісти документують російське вторгнення вже 10 років

Книги The Ukraine та The Showman
Найкраща добірка книг на думку The Telegraph

З наближенням третьої річниці повномасштабного вторгнення в Україну увага до нашої країни почала слабшати. І з появою нових криз - від Гази до Судану - світові, схоже, стає все важче зосереджуватися на війні, яка, за оцінками США, забрала вже майже мільйон життів та при цьому стала гнітюче нормалізованою. Проте вкрай важливо залишатися в курсі подій війни й книги у цьому можуть допомогти як ніщо інше. Тому The Telegraph зібрав найкращі книги про Україну у 2024 році.

Тих, хто чекав у цьому списку книжку Валерія Залужного «Моя війна» просимо не засмучуватися. Перший том мемуарів генерала написаний, але на момент складання рейтингу ще не з'явився в книжкових магазинах. Можливо книжка очолить цей рейтинг у 2025 році.

Такий стан речей робить публікацію "Мови війни" (1231 грн), репортажно-мемуарної книги Олександра Михеда, ще більш своєчасною. Михед, один з провідних українських письменників і критиків, служить у збройних силах, і його теми варіюються від біженців, які кидають своїх домашніх тварин, до безглуздості релігії в часи геноциду, пише The Telegraph.

"Якщо російська міна відриває кінцівки, - пише Михед, - то немає ніг, щоб дійти до церкви".

Кореспондент The Wall Street Journal Ярослав Трофімов, тим часом хоче, щоб ми знову подивилися на перші 18 місяців війни в нових деталях. У книзі "Наші вороги зникнуть" (933 грн) журналіст, який народився в Києві, поєднує особисті анекдоти - "Я відчував себе неправильно, коли носив на вулицях рідного міста бронежилет і каску, які сотні разів одягав в Іраку, Афганістані та інших зонах бойових дій" - з детальними репортажами з місця подій та інтерв'ю з офіційними особами.

Та мікросвіт цієї ранньої фази війни ми можемо побачити в "Чорнобильській рулетці" Сергія Плохія (1620 грн), наступниці його відзначеної нагородами історії Чорнобильської катастрофи 1986 року. Плохій елегантно розповідає про окупацію електростанції в лютому 2022 року: перебуваючи в заручниках у російських військ, майстер станції зумів перевернути ситуацію з ніг на голову, повідомивши російським окупантам, що в такому забрудненому місці, як це, їм доведеться слідувати правилам. Росіяни знали, що їм доведеться виживати, пише Плохій, "якщо вони хочуть вижити".

А Олена Стяжкіна веде нас ще далі назад. У своєму романі "Смерть лева Сесіла мала сенс" (250 грн) вона починає з народження чотирьох дітей у Донецьку в 1986 році, потім переплітає російську окупацію частини Донбасу у 2014 році з застреленням американським мисливцем лева в Африці у 2015 році. Смерть Сесіла заполонила всі перші шпальти газет і викликала міжнародний резонанс. Війна Росії на Донбасі, яка тривала лише другий рік, уже була забута. Стяжкіна пише: "2015 рік запам'ятається як рік смерті Сесіла, яка мала сенс".

"Україна" (300 грн), вперше опублікована в Україні у 2018 році, - це серія оповідань та есеїв Артема Чапея - як і Михед, який також зараз служить, - які починаються на крайньому заході Карпат і розгортаються вшир і вглиб цієї величезної країни.

"Не починай особисто переживати чужі історії, - робить собі зауваження Чапей в одній з історій, що сталася в таборі для біженців у 2015 році. "Важливо сприймати їх як цифри, а не як людей. Так простіше".

Інтенсивно гуманізуючи та глибоко розбиваючи серце, творчість Чапея має протилежний результат. Натомість "Шоумен" (943 грн), біографія Володимира Зеленського, написана Саймоном Шустером, здається майже сюрреалістичною. Журналіст Time описує життя українського президента від академічної родини в центральному місті Кривий Ріг до комедійних сцен Москви - молодий Зеленський навіть виступав перед Владіміром Путіним - потім назад до Києва і президентства, за яке він агітував, граючи роль президента України на телебаченні. Рівень доступу Шустера не просто вражає, він безпрецедентний: часом здається, що він взяв інтерв'ю у кожної людини, з якою Зеленський коли-небудь розмовляв.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube