Яке сьогодні, 16 травня, свято: День вишиванки та Міжнародний день світла

Цього дня народилися українська телеведуча Марина Кухар та американська актриса Меган Фокс - свята, церковні та народні традиції на четвер, 16 травня

колаж
А ще 16 травня День носіння фіолетового в знак миру та морської мавпи

У четвер, 16 травня, в Україні відзначають День вишиванки, а православна церква шанує пам'ять святого Феодора Освяченого, ігумена. Іменини сьогодні святкують Олександр, Аркадій, Георгій, Єгор, Лаврентій, Микола, Петро, Теодор, Федір.

16 травня - яке сьогодні церковне свято

Господині готують на обід кашу з манної, ячної, гречаної або пшоняної крупи
Господині готують на обід кашу з манної, ячної, гречаної або пшоняної крупи

За церковним календарем цього дня вшановують преподобного Феодора Освяченого, ігумена. Преподобний Феодор народився в III столітті в Єгипті в багатій родині. У 14 років він обрав шлях ченця-християнина і покинув рідну домівку. Тимчасово оселився в одній з обителей. Незабаром почув про преподобного Пахомія і вирушив до нього в надії стати учнем святого старця.

Пахомій з радістю прийняв юнака, бо Господь попередив про його прихід. Він не міг натішитися на чернечі подвиги свого учня. Той платив не меншою любов'ю вчителю, а також повним і беззаперечним послухом. Незабаром після двадцятиріччя Феодора преподобний призначив його головним під час будівництва Тавеніського монастиря. Його самого вразила невиліковна хвороба, і він пішов у відокремлене місце. Феодор не залишив свого вчителя і до самої смерті доглядав за ним.

Весь цей час до них приходили ченці. Скоро їх стало так багато, що довелося будувати ще кілька гуртожитків. Після смерті вчителя Феодор став ігуменом фіваїдських монастирів. За святість життя Господь нагородив його даром чудотворення. 368 року, у віці приблизно 53 років, Феодор мирно відійшов до Господа.

Сьогодні слід було добре попрацювати на городі: посадити, полити грядки. Також збирали квіти горобини, з якими потім готували чай.

16 травня - яке сьогодні свято в різних країнах

Для українців вишиванка — не тільки красива і стильна річ у гардеробі, а й символ національної свободи
Для українців вишиванка - не тільки красива і стильна річ у гардеробі, а й символ національної свободи

Наше минуле й сьогодення пов’язані багатовіковими традиціями, одна з яких - національний одяг, а саме вишиванка. Зараз цей елемент народного вбрання отримав нове життя завдяки сучасним рішенням крою й візерунку, при цьому не втративши споконвічної краси, ошатності та символічного значення оберегу. Останнім часом вишиванки з’являються не лише в гардеробі наших співвітчизників - часто їх можна побачити на всесвітньо відомих зірках шоу-бізнесу та кіно. Кожного року в третій травневий четвер, у День вишиванки, багато українців одягають вишиті сорочки, щоб вшанувати культурні традиції свого народу.

Наші далекі предки носили вишиванки з незапам’ятних часів - вважається, що вишиті сорочки вже були в гардеробі у представників загадкової й високорозвиненої трипільської культури. Хоч матеріальних свідчень цьому не залишилося, проте орнаменти на уламках глиняного посуду часів Трипілля мають багато спільного з орнаментами української вишивки. Археологічні знахідки, датовані VI століттям, підтверджують наявність вишитого одягу у скіфських племен. Історики вважають, що ці вишиванки виконували функцію оберега в бою, адже скіфи були войовничим народом.  Зустрічаються згадки про скіфський вишитий одяг і в творах Геродота.  

День вишиванки як свято є відносно новим - його започаткували 2006 року в Чернівецькому національному університеті. Все почалося з того, що студент історичного факультету Ігор Житарюк часто  приходив на заняття у вишиванці, і це наштовхнуло його одногрупницю Лесю Воронюк на думку одягнутися в національні українські сорочки всією студентською громадою. Спершу до акції долучилися кількадесят студентів та деякі з  викладачів, але невдовзі це красиве свято розповсюдилося по всій країні, а також в українській діаспорі.

До 16 травня держави-члени ООН організовують тематичні просвітницькі заходи для населення
До 16 травня держави-члени ООН організовують тематичні просвітницькі заходи для населення

16 травня кожного року світ відзначає молоде, проте важливе свято - Міжнародний день мирного співіснування. Подію започаткувала Організація Об’єднаних Націй 8 грудня 2017 року.

Ця подія має за мету активне залучення суспільства до солідарності, єдності, терпимості та миру; сприяння розвитку країн; досягнення гармонії шляхом відмови від військових розв’язань конфліктних ситуацій між державами; підвищення поінформованості щодо необхідності мирного співіснування.

До 16 травня організовують різноманітні наукові заходи, що об’єднані спільною темою (фестивалі, лекції, лабораторні досліди, семінари та таке інше)
До 16 травня організовують різноманітні наукові заходи, що об’єднані спільною темою (фестивалі, лекції, лабораторні досліди, семінари та таке інше)

Щорічно 16 травня світ відзначає наукове свято - Міжнародний день світла. Подію встановила ЮНЕСКО 14 листопада 2017 року. Дату святкування обрали на честь дня першої вдалої роботи лазера Теодора Маймана, яка відбулася цього дня у 1960 році.

Метою Міжнародного дня світла є привернення уваги людства до важливого значення світла як для звичайного життя, так і для наукового, культурного, мистецького тощо розвитку; популяризація думки щодо вагомості техніки й науки серед молодого покоління; залучення до розвитку освіти.

Долучайтесь до святкування, одягнувши увесь фіолетовий одяг та аксесуари, які ви маєте у власному гардеробі
Долучайтесь до святкування, одягнувши увесь фіолетовий одяг та аксесуари, які ви маєте у власному гардеробі

Щорічно 16 травня відзначається веселе й позитивне свято під назвою День носіння фіолетового в знак миру. Жартівливість цієї події в її меті, адже свято націлене продемонструвати прибульцям, які дивляться на нас із космосу чи спустились на Землю, що людство - не ворог.

Донині найкращими біографами вважаються такі діячі: Плутарх, Тацит, Ромен Роллан, Стефан Цвейг та інші
Донині найкращими біографами вважаються такі діячі: Плутарх, Тацит, Ромен Роллан, Стефан Цвейг та інші

16 травня кожного року власне професійне свято відзначають біографи - День біографів. Дата святкування обрана на честь дати зустрічі Семюела Джонсона (лексикограф, поет та критик) з письменником Джеймсом Босуеллом - людиною, яка пізніше написала легендарну біографію Джонсона. Зустріч відбулась саме цього дня у 1763 році. Знайомство стало справді доленосним, адже завдяки спілкуванню двох талановитих людей через 28 років з’явилась друком біографія під назвою "Життя Семюела Джонсона", котра підкорила світ.

Біографи старанно працюють над тим, аби дослідити життя людини та створити якісний і точний життєпис. Нерідко їм приходиться з головою поринати у життя видатної особистості, щоб біографія вийшла дійсно правдивою та цікавою для читача.

До 16 травня бібліотеки організовують вечори з біографами, а телебачення показує документальні матеріали про видатних представників цієї професії. День біографів - чудова можливість присвятити час вивченню життєвого шляху відомої особистості.

Активні міні-рачки користуються великою популярністю серед акваріумістів, адже вони дуже цікаво виглядають та невибагливі у догляді
Активні міні-рачки користуються великою популярністю серед акваріумістів, адже вони дуже цікаво виглядають та невибагливі у догляді

16 травня кожного року відзначається цікава та нестандартна подія - День морської мавпиМорська мавпа - це істота, яка відноситься до ракоподібних, зовні нагадує креветку. Не дивлячись на свої крихітні розміри (до 5 міліметрів), морські мавпочки є вагомою частиною екосистеми: вони розповсюджують поживні речовини й тепло, допомагають змішувати океанічні води та таке інше. 

Метою Дня морської мавпи є привернення уваги людства до проблеми криптобіозу (процес уповільнення життєвих функцій) у морських мавп, яка виникає в наслідок несприятливих умов існування (неякісна вода, відсутність поживних речовин тощо).

Хто народився 16 травня

16 травня 1944 р. - Деніел Трехо - американський актор, відомий ролями негативних персонажів. Здобув широку популярність завдяки фільмам режисера Роберта Родрігеса "Від заходу до світанку", "Діти шпигунів", "Мачете", а також таким фільмам як "Ягуар", "Повітряна в'язниця", "Інферно", "Хижаки", "Кулі справедливості".

Деніел Трехо
Деніел Трехо

16 травня 1953 р. - Пірс Брендан Броснан - ірландський актор і продюсер. Виконавець ролі Джеймса Бонда в чотирьох фільмах: "Золоте око", "Завтра не помре ніколи", "І цілого світу замало" і "Помри, але не зараз". Почесний офіцер ордена Британської імперії з 2003 року.

Пірс Брендан Броснан
Пірс Брендан Броснан

16 травня 1966 р. - Джанет Даміта Джо Джексон - американська співачка, авторка пісень, продюсерка, танцівниця, акторка кіно і телебачення. Наймолодша в родині Джексонів. Уперше потрапила на сцену у віці 7 років, 1976 року знялася в серіалі The Jacksons.

Джанет Даміта Джо Джексон
Джанет Даміта Джо Джексон

16 травня 1974 р. - Марина Кухар - українська телеведуча, журналістка, ведуча телеканалу "Ми - Україна" та марафону "Єдині новини". Колишня ведуча ранкового випуску інформаційної програми "Сьогодні" на телеканалі "Україна".

Марина Кухар
Марина Кухар

16 травня 1986 р. - Меган Деніз Фокс - американська актриса і фотомодель. Відома як виконавиця ролі Мікаели Бейнс у фільмах "Трансформери" і "Трансформери: Помста занепалих", а також за роллю Ейпріл О'Ніл у "Черепашках-ніндзя" і "Черепашках-ніндзя 2". Найсексуальніша жінка за версією журналу FHM.

Меган Деніз Фокс
Меган Деніз Фокс

16 травня 1994 р. - Олег Романович Псюк - український репер, засновник і фронтмен гурту "Kalush" та "Kalush Orchestra". Почесний громадянин міста Калуша.

Олег Романович Псюк
Олег Романович Псюк

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube