В цей день народилися українські акторки Катерина Виноградова та Олена Узлюк
У суботу, 16 листопада, в Україні відзначають День працівників радіо, телебачення та зв’язку, а православна церква шанує пам'ять євангеліста Матвія. Іменини сьогодні святкують Василь, Віктор, Дмитро, Іван, Макар, Матвій, Михайло, Микола, Сергій, Теодор, Теодор, Федір, Ян. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату заведено ходити один до одного в гості.
В сучасному світі важко уявити буття без телебачення, радіо, телефонного та інтернет-зв'язку. Насправді дійсно важко оцінити той обсяг роботи, яку щоденно виконують працівники цих галузей. Для сучасного світу ця сфера послуг створює неабиякий комфорт та значно полегшує життя. Працівники цих напрямків, зазвичай, не відпочивають в офіційні вихідні та свята, як більшість громадян, вони не знають поганої погоди або пори року, для них найважливіше завдання - забезпечити суспільство свіжою та об’єктивною інформацією. Для того, щоб підтримати ініціативу працівників радіо, телебачення та зв’язку в Україні було запроваджено їх професійне свято, яке відзначають щорічно 16 листопада - День працівників радіо, телебачення та зв’язку України.
Приблизно у 1860-х роках було вперше заявлено про винайдення бездротового зв’язку. Після цього, було проведено ще багато досліджень, але всі вони лише підтверджували існування такого роду зв’язку. З часом почали з’являтися перші радіовежі й почалися перші радіо та телеефіри.
В Україні перший телеефір тривав сорок хвилин і відбувся 1 лютого 1939 року. У післявоєнні часи на українське телебачення чекала хвиля розквіту. Уряд звернув увагу на важливість таких ефірів і запровадив загальнодержавні заходи для покращення галузі. Вже з 1989 року в Україні почало зароджуватися комерційне телебачення. Результати багаторічного розвитку ми можемо спостерігати зараз, і, як бачимо, вони просто неймовірні. Перший дзвінок з мобільного телефону в Україні було зроблено Президентом України в 1993 році. Тогочасний телефон був значно більший в розмірах і важив у десятки разів більше сучасного.
Ідея про впровадження професійного свята з’явилася в 1994 році. Саме тоді працівники Укртелерадіокомпанії запропонували урядові знайти день для святкування та отримали підтримку цієї ініціативи. День святкування було обрано на честь дня першого радіоефіру в Україні - 16 листопада 1924 року.
Щорічно в останньому місяці кожного сезону у світі відзначають День ресторану (восени - листопад). Святкування відбувається у третю суботу. Ідея створення Дня ресторану з’явилася у 2011 році у Фінляндії: друзі мріяли відкрити власний ресторан, проте брак коштів та бюрократія їм заважали, тоді вони запропонували ініціативу, яку швидко підхопив та розповсюдив Facebook.
Суть полягає в тому, щоб запросити усіх охочих до відкриття власної кав’ярні чи бару на один день. Таке свято підкорило серця прихильників вуличної їжі - День ресторану активно відзначається в Японії, Італії, Португалії, США, Німеччині, Австралії, Чехії, Нідерландах та в інших країнах.
Кожного року 16 листопада відзначається незвичайне свято - Всесвітній день ґудзиків, який було засновано ще у 1938 році американською організацією National Button Society. Раніше ґудзики слугували людям не стільки для застібання одягу, а скільки в якості предмета розкоші, який, до того ж ніс в собі певне смислове значення, тому до виробництва ґудзиків відносились зі всією відповідальністю та креативністю.
В наш час ґудзики активно колекціонуються, найбільші зібрання зберігаються в музеях США, Польщі, Чехії та Швеції. Найзначніша колекція належить місту Нью-Джерсі (приблизно 100 тисяч ґудзиків), а приватне зібрання - Стівенсу з Америки.
16 листопада щороку відзначається Всесвітній день рукоділля. Хоча це свято немає офіційного статусу, фонд ЮНЕСКО оголосив, що рукоділля прирівнюється до культурної спадщини світу.
З моменту свого утворення у 1945 році, ООН віддавала перевагу збереженню матеріальних культурних цінностей та розвитку елементарної грамотності серед мешканців відсталих країн. Але вже через 30 років стало очевидно, що охорони також потребує нематеріальна культурна спадщина, до якої належить і рукоділля.
Тому у 1975 році була прийнята нова конвенція, у якій перелічувались знання й навички, які належать до національних ремесел. А у 2001 році відповідний список доповнили усною культурною спадщиною. Треба зазначити, що цей список продовжує постійно поповнюватися.
У православному календарі день пам'яті євангеліста Матвія. Матвій був сином Алфія і мав ще одне ім'я - Левій. Він був митником, який збирав податки від євреїв для римської влади. Ця професія була дуже непопулярна серед євреїв, які вважали митників зрадниками та грішниками.
Ісус покликав Матвія за Собою, коли Він проходив повз митницю. Матвій залишив усе і пішов за Ісусом, а потім запросив Його та інших апостолів на трапезу у свій дім. Це викликало обурення фарисеїв, які запитали, чому Ісус їсть із митниками та грішниками. Ісус відповів, що Він прийшов не для праведних, а для грішників.
Матвій був свідком багатьох чудес і проповідей Ісуса, а також Його смерті та воскресіння. Він написав своє Євангеліє арамейською мовою, щоб переконати єврейських християн, що Ісус є Месією, яку Бог обіцяв через пророків. Він часто цитував Старий Завіт, щоб показати, як Ісус виконав пророцтва.
Після спуску Ісуса на небо, Матвій проповідував Євангеліє в різних країнах, зокрема в Ефіопії, Персії та Македонії. За різними джерелами, він помер як мученик, будучи спаленим живцем, обезголовленим або пробитим списом.
На другий день Різдвяного посту можна піти до храму. У святого Матвія просять допомоги у фінансових справах, він вважається покровителем усіх, хто має справу з фінансами й творчістю, дає натхнення письменникам і журналістам. Також вважається, що апостол захищає від спокус і зміцнює віру в людей.
16 листопада 1967 р. - Ліза Боне - американська акторка, найвідоміша за своєю роллю в ситкомі "Шоу Косбі" та його спін-оффі "Інший світ".
16 листопада 1968 р. - Олена Анатоліївна Узлюк - заслужена українська акторка театру, кіно та дубляжу. Проекти: "Встигнути до 30", "Перші дні", "Королі репу", "Се Ля Ві", "І будуть люди", "Міраж" та ін.
16 листопада 1972 р. - Андреа Кей "Міссі" Пайл - американська актриса і співачка. Зіграла в кількох великих фільмах таких, як "Артист", "Велика риба", "Краще не буває", "Чарлі та шоколадна фабрика", "У пошуках Галактики", "Гарольд і Кумар 2: Втеча з Гуантанамо".
16 листопада 1973 р. - Андрій "Бурим-Бурим" - популярний гуморист, ведучий, шоумен, актор і сценарист. Резидент "Comedy Club UA", учасник гумористичного дуету "Добрий вечір", екс-капітан відомої команди КВН "Ва-Банк '".
16 листопада 1974 р. - Катерина Юріївна Виноградова - українська акторка і телеведуча. З 1997 року по 2006 рік працювала на телеканалі "Інтер", де вела шоу "Кохання з першого погляду" та "Перехрестя кохання" разом з Павлом Костіциним. У 2020 та 2021 році була ведучою реаліті-шоу "Від пацанки до панянки" на телеканалі Новий.
16 листопада 1975 р. - Девід Літч - американський режисер, постановник трюків, каскадер, актор і продюсер. Дебютував як співрежисер у фільмі "Джон Вік". Пізніше став режисером таких фільмів як "Вибухова блондинка", "Дедпул 2", "Форсаж: Гоббс і Шоу".
16 листопада 1977 р. - Марґаліт Рут "Меґґі" Джилленгол - американська акторка, режисерка і продюсерка. Проривом Джилленхол стала головна роль в еротичній комедійній драмі "Секретарка" (2002). Того ж року вона з'явилася у фільмах "Адаптація" і "Зізнання небезпечної людини".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.