Олії з насіння почали зазнавати критики, та чи дійсно вони такі шкідливі
Рапсова, кукурудзяна, соняшникова та інші рафіновані олії виготовлені з насіння рослин, буцімто шкідливого для здоров'я. Соцмережі останнім часом вибухнули твердженнями, що ті викликають діабет, ожиріння й інші хронічні хвороби. Водночас ідея про те, що олії з насіння руйнують наше здоров’я, обурює дієтологів. Ті переконані, найбільші вороги людини серед жирів – це вершкове масло і смалець. Інформатор вирішив розібратися.
Десятиліття досліджень показали, що споживання олії з насіння покращує здоров’я, каже професор медицини Стенфордського університету Крістофер Гарднер, зазначає NYTimes.
Олії з насіння стали скороченням для рафінованих рослинних олій. До них входять:
Усі ці олії здебільшого складаються з ненасичених жирів. В них багато омега-6 жирних кислот і мало омега-3 жирних кислот. Загалом олії з насіння виготовляють його пресуванням, щоб витягнути олії.
Виробники зазвичай додатково обробляють олії теплом і розчинниками, щоб допомогти отримати більше олії з насіння. Вони також часто видаляють певні компоненти, що сприяють згірклості, розбризкуванню, неприємним присмакам чи темному кольору. Всі ці процеси призводять до отримання олії з нейтральним смаком, яка відносно стабільна при зберіганні та може використовуватися при високій температурі.
За словами експертів, дослідження не підтвердили жодне з них. Деякі недоброзичливці стверджують, що високий вміст омега-6 жирних кислот у порівнянні з омега-3 жирними кислотами може викликати хронічні захворювання, посилюючи запалення в організмі. Та ця думка заснована на надто спрощеній ідеї, кажуть науковці.
Організм людини перетворює деякі омега-6 жирні кислоти на протизапальні сполуки. І дослідники виявили, що люди, які споживають більше омега-6 жирних кислот зазвичай не мають вищих маркерів запалення в крові. Навпаки, вони здоровіші. Насправді велика кількість досліджень показала, що люди, які споживають більше омега-6 жирних кислот або мають вищий рівень цих жирів у крові, мають менший ризик серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, раку та ранньої смерті.
Клінічні випробування також послідовно показали, що коли люди замінюють вершкове масло або сало – рослинними оліями, їхній рівень так званого поганого холестерину, як і ризик серцево-судинних захворювань, знижуються. До всього, олії, багаті на омега-6 і омега-3, швидше розщеплюються, містять вітамін Е та антиоксиданти.
Проте й псуються вони швидше. Зауважте, що олія з насіння може зіпсуватися, якщо її зберігати протягом кількох місяців при кімнатній температурі. Останнє ж твердження полягає в тому, що ми їмо більше цих олій, ніж у минулому. Мовляв, це також посилює хронічні хвороби. Вчені підтвердили, що люди дійсно їдять більше цих олій у фастфудах. Проте немає жодних доказів того, що це робить олії з насіння нездоровими.
У підсумку, якщо ви хочете зменшити споживання олії з насіння, зробіть це, вживаючи менше ультраоброблених продуктів. Ймовірно, саме це буде виграшем для вашого здоров’я. Водночас на думку науковців, було б помилкою замінювати олію з насіння вершковим маслом чи смальцем, що містять багато насичених жирів.
Олія з насіння особливо добре працює в рецептах, які вимагають олії з нейтральним смаком, як-от заправки для салатів, або для приготування на високому вогні, як-от овочеве смаження. Така їжа буде здоровою, а не шкідливою, підсумували лікарі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.