В цей день народилися британський актор Роберт Паттінсон та українська телеведуча Ганна Безулик - свята, церковні та народні традиції на понеділок, 13 травня
У понеділок, 13 травня, православна церква шанує пам'ять мучениці Гликерії Іраклійської. Іменини сьогодні святкують Олександр, Василь, Гавриїл, Георгій, Єгор, Юхим, Іван, Макар, Сергій, Тарас, Ян, Аріна, Гликерія, Ірина.
13 травня церква вшановує пам'ять мучениці Гликерії Іраклійської. Мучениця Гликерія жила в II столітті в Троянополі під час гонінь на християн за імператора Антоніна. Рано стала сиротою. Знайшла розраду в християнському храмі, куди ходила щодня. У день свята божества Зевса вона намалювала на лобі хрест і увійшла до язичницького храму. Коли Бог почув молитву Гликерии, він послав блискавку в статую ідола, і той розлетівся на дрібне каміння.
Місцевий правитель Савін наказав побити дівчину камінням і замкнути в темниці. В ув'язненні до Глікерії приходили ангели, зцілювали її рани і приносили їжу та воду. Коли Савін вирушив до Іраклії, він узяв мученицю із собою. Там Глікерію піддали новим мукам: кинули в піч, здерли з голови шкіру, роздягнули і закрили в темниці. Але ангели знову її зцілили. Вранці на Гликерию нацькували левицю, але та лагідно лягла біля ніг мучениці. Тоді дівчина сама попросила Бога закликати її до себе. До клітки вбігла друга левиця, яка вбила Глікерію. Сталося це приблизно 177 року.
У день Гликерії, за давніми прикметами, на землі з'являються комарі, мошки та павуки. Наші предки сприймали це як знак того, що настав час сіяти жито і пшеницю. Якщо прилетіли комахи, значить погода вже досить тепла для посіву.
13 травня щорічно благодійною організацією з Великої Британії Drinkaware проводиться - Всесвітній день коктейлів або Міжнародний день коктейлів. Drinkaware Trust - це незалежна громадська організація, мета якої позитивно змінити суспільну поведінку та культуру вживання алкоголю, щоб допомогти зменшити зловживання алкоголем і мінімізувати пов'язану з алкоголем шкоду. На вебсайті Drinkaware представлені факти та інформація про алкоголь, а на сторінці Всесвітнього дня коктейлів, який проводить Drinkaware, перелічено заходи по всьому світу, в яких ви можете взяти участь. У блозі, за яким ви можете стежити, багато корисної інформації про те, як можна безпечно пити, одночасно отримуючи задоволення, а також там ви можете знайти багато рецептів різноманітних коктейлів.
Коктейль - це напій, який отримують змішуванням кількох компонентів (зазвичай не більше п'яти). Також до його складу можуть входити сіль, спеції, соуси тощо. Коктейлі бувають алкогольні (як один або кілька інгредієнтів містять спиртні напої) і безалкогольні. Вечірки, на яких розпивають коктейлі, називають "коктейльними".
Цікавий факт, але з приводу дивної назви (cocktail - англ. "півнячий хвіст") досі ходить безліч суперечок і домислів. Відома одна дивовижна історія про те, як у XVIII-му столітті в одного власника бару зник півень. Господар оголосив, що той, хто знайде цінного птаха, отримає в дружини його дочку. Коли ж такий герой з'явився з півнем-зникненням, наречена, яка працювала в закладі батька, від хвилювання змішала різні напої. А оскільки за час подорожі півень встиг десь загубити свій хвіст, дотепні гості назвали на його честь подану ним випивку.
Щорічно 13 травня відзначається смачне свято - Міжнародний день хумусу. Подію започаткував Бен Ленг у 2012 році. Хумус - це такий соус, до складу якого входить нут (турецький горох), тахіні (кунжутна паста), оливкова олія, лимонний сік та різноманітні спеції. Ця страва поширена в країнах Близького Сходу, а в Ізраїлі вважається національною.
Хумус з’явився ще в давні часи, але конкретне місце виникнення невідоме (чи то Туреччина, чи то Сирія, чи Греція). Найчастіше соус подається як холодна закуска. Особливою прихильністю страва користується серед вегетаріанців та шанувальників здорового харчування.
13 травня проводиться Всесвітній день техніки для майбутнього. Технології впливають практично на всі аспекти життя 21 століття, від ефективності та безпеки транспорту до доступу до продуктів харчування та охорони здоров'я, соціалізації та продуктивності. Міць Інтернету дала змогу сформувати глобальні спільноти і полегшити обмін ідеями та ресурсами. Штучний інтелект. Генні технології. Людино-комп'ютерні інтерфейси. Розширена реальність (XR). 3D-друк.
Основна мета цієї події - привернути увагу людства до важливості технологічного розвитку та підвищити обізнаність про технології майбутнього та їхнє використання. Це професійне свято інженерів і розробників, яке відзначають для того, щоб розповісти людям більше про можливості та розробки в технічній, науковій та комп'ютерній галузях.
Наприклад, за даними Forbes, до 2050 року технологія IoT (Інтернет речей) буде присутня в 95% електроніки під час розробки нових продуктів. А до 2050 року очікується, що все буде підключено до хмари та інтернету.
Кульбаба - це витривала рослина, яку дуже важко викорчувати. Паростки пускає навіть коріння порізане на шматки
Коли весняне сонечко посилає свої перші теплі промені на землю, а галявина вкривається зеленим килимом, по траві миттєво розсипаються яскраво-жовті квіти - кульбаби. Для одних ці рослини - звичайні бур’яни, для інших - компонент вітамінних страв, адже із зелені готують вишукані салати, а із квіток варять смачне варення. Окрім того, квітка володіє цілющими властивостями, тому широко використовується в медицині. Як бачимо, кульбаба - рослина універсальна. Тому недарма в її честь було запроваджено окреме свято, яке так і називається - Всесвітній день кульбаби. До речі, святкують його 13 травня. Саме тоді квіточки з’являються на галявинах на територіях країн з помірним кліматом.
Кульбаба має стрижневий гіллястий корінь, товщина якого сягає 25 мм, а довжина - 50 см. Рослина має голі перисті листочки, зібрані у розетку. Соковитий квітконос має форму циліндра та одне суцвіття у вигляді кошика з квітками яскравого жовтого кольору. Як у стеблі, так і в квітці рослини міститься густа рідина, що має вигляд молочка. Тому її іноді називають молочаєм, хоча насправді, це рослини з різних родин. Перші квітки кульбаби з’являються у квітні, потім, коли дозріває насіння, на зміну яскраво-жовтим квіточкам приходять пухнасті білі шапочки.
Кульбаба володіє сечогінними, кровоочисними, жовчогінними властивостями. У народній медицині застосовується для лікування захворювань жовчного міхура, кишківника, печінці, нирок тощо.
Щорічно 13 травня світ відзначає День народження застібки-липучки, бо саме цього дня у 1958 році швейцарський вчений Жорж де Местраль отримав патент на цей винахід. Одного разу Местраль гуляв лісом зі своїм псом та помітивши на собаці й власному одязі лопухи, що приліпились, вигадав застібку, яка працює за допомогою липучки. Принцип механізму рослини інженер відтворив шляхом поєднання щетинок-крючків і тоненьких петельок.
Застібка-липучка дуже проста та зручна у використанні. Особливо активно даний вид застібки застосовують при виготовленні взуття й одягу для дітей, військових, медиків, туристичного обладнання, іграшок, подушок безпеки тощо.
13 травня кожного року відзначається свято фольклору Ірландії - День лепрекона. Лепрекон - це персонаж ірландської усної народної творчості та міфології, який здійснює людські бажання. Лепрекона уявляють невеликим дідком у зеленому одязі (національний колір Ірландії) з рудою борідкою та капелюхом.
За характером казковий чарівник вважається хитрим, вередливим та жадібним (нерідко зображений з глечиком золота), який не проти поласувати ірландським самогоном, потанцювати та покурити. Лепрекони виробляють взуття для ельфів та інших казкових істот.
13 травня 1950 р. - Стіві Вандер - американський соул-співак, композитор, піаніст, барабанщик, харпер, музичний продюсер і громадський діяч, який справив величезний вплив на розвиток музики XX століття, страждає на сліпоту. 25-разовий лауреат премії "Греммі". Один з основоположників сучасного соулу і R'n'B.
13 травня 1971 р. - Ганна Володимирівна Безулик - українська телеведуча, заслужений журналіст України. У вересні 1997 року стала авторкою і ведучою програми "Сніданок з 1+1".
13 травня 1986 р. - Роберт Дуглас Томас Паттінсон - британський актор, фотомодель і музикант. Світову популярність йому принесли ролі Седріка Діггорі у фільмі "Гаррі Поттер і Кубок вогню" та Едварда Каллена в серії фільмів "Сутінки".
13 травня 1986 р. - Олександр Ігорович Рибак - норвезько-білоруський співак, музикант і скрипаль, переможець конкурсу пісні "Євробачення-2009" у Москві. Отримав 387 балів, що до 2016 року було рекордом за весь час проведення конкурсу. Також представляв Норвегію на конкурсі пісні "Євробачення-2018".
13 травня 1987 р. - Кендіс Рене Кінг - американська акторка, співачка й авторка пісень. Найбільш відома за роллю Керолайн Форбс у телесеріалі "Щоденники вампіра".
13 травня 1993 р. - Дебора Енн Раян - американська акторка і співачка. У 2007 знялася в першому телевізійному проєкті Barney: Let's Go to the Firehouse, а в 2008-2011 - у сиквелі популярного ситкому "Все тіп-топ, або Життя Зака і Коді" - "Все тіп-топ, або Життя на борту".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.