Яке сьогодні, 12 травня, свято: Атипасха та День матері

В цей день народилися американський актор Рамі Малек та український живописець Іван Марчук - свята, церковні та народні традиції на неділю, 12 травня

колаж
А ще 12 травня Міжнародний день медичних сестер та Всесвітній день комунікацій

У неділю, 12 травня, українці відзначають День матері, а православна церква шанує пам'ять святого Єпифанія КіпрськогоІменини сьогодні святкують Антон, Герман, Денис, Іван, Петро, Семен, Теодор, Федір, Філіпп, Ян.

12 травня - яке сьогодні церковне свято

У це народне свято люди просять горобину вберегти будинок від пожежі, захистити себе чи когось із близьких від лиха, нещастя, поганого ока
У це народне свято люди просять горобину вберегти будинок від пожежі, захистити себе чи когось із близьких від лиха, нещастя, поганого ока

Православна церква цього числа вшановує пам'ять святителя Єпифанія Кіпрського, єпископа. Святий Єпіфаній жив у IV столітті. У юності він познайомився з ченцем Лукіаном і став християнином. Лукіан став наставником Єпіфанія і після хрещення прийняв його до свого монастиря. Єпіфаній переписував грецькі книжки.

Через деякий час чернець пішов у пустелю Спанідріон. Три місяці він провів у полоні у розбійників, з якими вів рятівні бесіди. Один із лиходіїв розкаявся і після звільнення Єпіфанія став його учнем. Він записував життя святого, доки не помер від невиліковної хвороби. Його справу продовжив інший учень - Полувій.

Єпіфаній жив у створеному ним монастирі в пустелі доти, доки Бог не відкрив єпископу Паппію, що новий архієрей міста Саламін (Кіпр) - Єпіфаній. На цій посаді святий ревно захищав християнську віру та допомагав бідним. Він помер у 403 року. Сьомий Вселенський Собор назвав святителя отцем та вчителем Православної Церкви.

На день Єпифанія зазвичай зацвітає горобина, до якої у наших предків було особливе ставлення. Вони вірили, що горобина захищає будинок від злих сил і пристріту, допомагає зняти прокляття і позбутися душевних мук.

12 травня - яке сьогодні свято в різних країнах

Це свято дозволяє людям шукати заступництва і допомоги Божої Матері, висловлюючи при цьому вдячність за самовідданість матерів
Це свято дозволяє людям шукати заступництва і допомоги Божої Матері, висловлюючи при цьому вдячність за самовідданість матерів

Мама - найголовніша людина в житті кожного. Наші матері дарують нам життя, а потім стають першим зразком для наслідування. Найтепліші спогади дитинства неможливі без мам - вони завжди рятують нас від хвороб та оберігають від неприємностей. До мами ми звертаємось тоді, коли потребуємо справді мудрої й доброї поради, в щирості якої не доводиться сумніватися. Зрештою, в найтяжчі часи, коли здається, що весь світ став ворожим, тільки материнська любов залишається безумовною й незмінною. Для вшанування всіх мам в світі існує добре й зворушливе свято - Міжнародний день матері, який відзначають щорічно в другу неділю травня. Це свято співпадає з Днем матері в Україні.

Пошана до жінок, які дарують життя, була властива людям з прадавніх часів, тому знаходила вираження в культах богинь-матерів. В Древньому Єгипті поклонялися богині Ісіді, яка правила світом разом зі своїм чоловіком - богом Осірісом та мала сина Гора. Єгиптяни вважали Ісіду взірцем матері, жіночності й вірності.

Українці почали відзначати це свято в 1928 році, щоправда, перше святкування відбулося в канадській діаспорі. Проте вже наступного року за ініціативою письменниці Олени Кисілевської День матері відзначали у Львові та Тернополі, а згодом - на всій території західної частини України. З 1939 року День матері був заборонений радянською владою. Повернулося це травневе свято в нашу країну тільки з настанням незалежності, а на державному рівні його визнали в 1999 році.

Українці долучаються до святкування Дня матері в загальноприйнятих традиціях - вітають своїх матерів, з вдячністю й любов’ю дарують їм квіти й подарунки. Ті, хто знаходиться далеко від своєї мами, обов’язково телефонують, а якщо є можливість навідати найріднішу людину, обов’язково її використовують. Прекрасною ідеєю в День матері може стати організований дітьми родинний обід, похід разом з мамою в ресторан чи в кіно. Подарунок слід обирати залежно від маминих уподобань, але завжди поза конкуренцією залишаються подарунки, зроблені своїми руками, а також власноручна випічка - святковий торт або тістечка. 

Сьогодні на Антипасху відбувається багато весіль, адже за повір’ями така дата обіцяє сімейне щастя
Сьогодні на Антипасху відбувається багато весіль, адже за повір’ями така дата обіцяє сімейне щастя

Антипасха відзначається у наступну неділю після Великодня, тобто на 8-й день. Історично Антипасха виникла в часи Ісуса Христа та пов’язана з його другою появою перед апостолами після розп’яття. Оскільки апостол Фома не був присутній при явленні у день воскресіння, він засумнівався у можливості такого дива та вимагав підтвердження, яке і сталося саме цього дня. Тому інша назва свята - Фомина неділя. Слово ж "Антипасха" має грецьке коріння та вживається у значенні "замість Пасхи, друга Пасха, доповнення до Пасхи". Воно символізує оновлення Великоднього свята.

Перша згадка міститься в "Апостольських постановах" 380 р. н. е. Хоча неділя Фоми не належить до переліку двунадесятих християнських свят, богослужіння у цей день проходять за тими ж канонами. Для мирян день також важливий як перша можливість повінчатися після довгої перерви, поки тривав піст.

У народних традиціях Антипасха відома як Красна гірка, що походить з язичницьких часів. Вважалося, що в цей день пора зустрічати весну, яка відроджує світ для повноцінного життя. Відзначали його гуляннями, проводили символічні обряди та підмічали народні прикмети. Одна з традицій - зустрічати схід сонця з піснею та залишати весні підношення: круглий коровай та крашанки.

Красна гірка - свято дівчат. Вони завчасно готували найкраще вбрання та яскраві стрічки для волосся, оскільки саме в цей час молодь знайомилася між собою та придивлялася, відшукуючи майбутніх обранців. 

Він нагадує про те, що потрібно відповідально використовувати медіа-платформи та засоби комунікації, поважаючи гідність інших і сприяючи правдивому та конструктивному діалогу
День нагадує про те, що потрібно відповідально використовувати медіа-платформи та засоби комунікації, поважаючи гідність інших і сприяючи правдивому та конструктивному діалогу

Всесвітній день комунікацій - це щорічне свято, яке відзначається в католицькій церкві в неділю перед П’ятидесятницею. Заснований Папою Павлом VI у 1967 році, цей день має на меті підкреслити важливість спілкування для сприяння порозумінню, діалогу та єдності між окремими людьми та спільнотами. Це дає можливість поміркувати про роль медіа та комунікаційних технологій у формуванні нашого суспільства та сприяти відповідальним та етичним комунікативним практикам.

У Всесвітній день комунікацій Католицька Церква заохочує своїх членів і широку спільноту задуматися про силу та вплив комунікації в нашому сучасному світі. Цей день часто містить спеціальні послання Папи Римського, які стосуються актуальних тем, пов’язаних із спілкуванням та його впливом на суспільство. 

Дуже важливо бути відповідальною, уважною, тактовною, врівноваженою людиною, а також знати основи психології для успішного спілкування з пацієнтами та їхніми родичами
Дуже важливо бути відповідальною, уважною, тактовною, врівноваженою людиною, а також знати основи психології для успішного спілкування з пацієнтами та їхніми родичами

Існують професії, які завжди будуть затребуваними й незамінними, і саме до таких належить професія медичної сестри. Всім добре відомо, що будь-які медичні процедури, навіть, здавалося б, найпростіші, можна довіряти тільки професіоналам з певною кваліфікацією та досвідом. І попри те, що медсестри не призначають лікування самостійно, а лише виконують приписи лікарів, від їхньої роботи залежить здоров’я пацієнтів, а інколи й життя. Без сумніву, представники цієї відповідальної й нелегкої професії заслуговують на власне свято, тому щороку 12 травня, в день, коли народилася Флоренс Найтінгейл, яку вважають засновницею сестринської справи, відзначається Міжнародний день медичних сестер.

Ідея запровадження професійного свята медичних сестер на міжнародному рівні належить співробітниці Міністерства охорони здоров’я США - Дороті Сазерленд.  В 1953 році вона надіслала листа президенту Ейзенхауеру з пропозицією проголосити День медичної сестри. Влада тоді не сприйняла  серйозно цю ініціативу, тому свято  почали відзначати з 1965 року на рівні Міжнародної ради медичних сестер. В 1974 році ця організація офіційно проголосила 12 травня Міжнародним днем медичних сестер.  

Мета цього свята - привернути увагу людей до важливої місії медсестер в суспільстві, а також до їхнього вагомого внеску в справу надання широким верствам населення  сучасних і якісних медичних послуг. Неможливо не усвідомлювати також незамінну роль медсестер всього світу в сучасних умовах боротьби з пандемією. 

Міжнародний день медичних сестер - це можливість для представниць цієї професії зібратися разом для спілкування, обміну знаннями й досвідом. Також ця подія привертає увагу до умов роботи медичних сестер, таких як рівень забезпечення засобами індивідуального захисту, доступ до психологічної допомоги, можливість підвищувати кваліфікацію, своєчасна й повна оплата праці.

Рослини складають 80% їжі, яку ми споживаємо, і забезпечують 98% кисню, яким ми дихаємо
Рослини складають 80% їжі, яку ми споживаємо, і забезпечують 98% кисню, яким ми дихаємо

Міжнародний день здоров’я рослин відзначається щорічно 12 травня. Цей день присвячений підвищенню обізнаності про важливість здоров’я рослин для продовольчої безпеки, здоров’я людини та навколишнього середовища. Здоров’я рослин є основою розвитку сільського господарства та має важливе значення для забезпечення того, щоб посіви були здоровими та продуктивними, щоб природні екосистеми функціонували належним чином і щоб люди мали доступ до безпечної та поживної їжі. Цей день також є нагодою відзначити зусилля фахівців із охорони здоров’я рослин, які працюють над запобіганням поширенню шкідників і хвороб рослин. Важливо усвідомлювати, що наше здоров’я та здоров’я нашої планети залежать від здоров’я рослин.

Міжнародний день здоров’я рослин - це низка освітніх, наукових та природохоронних заходів по всьому світу серед науковців, фахівців дотичних галузей, аграрних організацій та підтприємств, а також урядів для захисту здоров’я рослин, природних екосистем та розвитку сільського господарства.

Хто народився 12 травня

12 травня 1936 р. - Іван Степанович Марчук - сучасний український живописець, народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Національна легенда України 2007 року потрапив до списку 100 видатних геніїв сучасності британської газети The Daily Telegraph.

Іван Степанович Марчук
Іван Степанович Марчук

12 травня 1959 р. - Ірвінг Рамзес Реймс - американський актор. Одна з найвідоміших ролей актора - роль Марселласа Уоллеса у "Кримінальному чтиві". Також здобув популярність завдяки ролі Лютера Стікелла у серії фільмів "Місія нездійсненна".

Ірвінг Рамзес Реймс
Ірвінг Рамзес Реймс

12 травня 1978 р. - Малін Марія Акерман - канадська актриса і модель шведського походження. Вона зіграла основну жіночу роль у фільмі 2009 року "Зберігачі", а потім повернулася до ролей другого плану в комедіях "Пропозиція", "Формула кохання для в'язнів шлюбу" та "Рок на віки".

Малін Марія Акерман
Малін Марія Акерман

12 травня 1981 р. - Рамі Саїд Малек - американський актор єгипетського походження. Популярність йому принесла роль Елліота Алдерсона в серіалі "Містер Робот", за яку він отримав премію "Еммі". Лауреат премій "Золотий глобус", Гільдії кіноакторів США, BAFTA та "Оскар" за головну чоловічу роль у фільмі "Богемська рапсодія".

Рамі Саїд Малек
Рамі Саїд Малек

12 травня 1983 р. - Донал Глісон - ірландський актор, режисер і письменник. У 2006 році був номінований у премії "Тоні" за найкращу чоловічу роль у виставі "Лейтенант із острова Інішмор". Відомий роллю Білла Візлі у серії фільмів про Гаррі Поттера, а також роллю генерала Армітажа Хакса у франшизі "Зоряні війни".

Донал Глісон
Донал Глісон

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube