Даремно ми в нього вірили: Троянський кінь підклав історикам свиню

Читать на русском

Історія про небезпечний подарунок у вигляді дерев'яного коня, в якому сховалися воїни, викликає суперечки серед науковців

Читать на русском
Троянський кінь
Історія Троянського коня ще чекає на нових інтерпретаторів та оригінальних гіпотез

Історія про небезпечний подарунок у вигляді дерев'яного коня, в якому сховалися воїни, викликає суперечки серед науковців

Усім відомий міф про троянського коня, якого спорудили греки для того, щоб завоювати місто Трою, під стінами якої вони стояли багато років. Але, варто задуматися, чи існував троянський кінь насправді або це ж просто міф. Існує мало свідчень того, що це справді сталося, адже всі пізнання про троянського коня з'явилися тільки від поеми Гомера "Іліада", а відомо, що грек у своїх віршах усе любив прикрашати.

Згідно з легендою, ахейці під проводом Агамемнона і з такими героїчними солдатами, як Ахілл, провели 10 років в облозі Трої, так і не зумівши прорвати оборону міста. Прикинувшись, що здалися, нападники відпливли на сусідній острів, залишивши після себе масивного дерев'яного коня, повного солдатів, пише IFLScience. Вважаючи, що гігантська статуя була підношенням богині Афіні, троянці протягли коня через міську браму в беззахисне серце свого міста, не підозрюючи про ворогів, які переховуються в його череві. З настанням ночі грецькі солдати вийшли з коня і спустошили Трою, поклавши край епічній війні.

Проте археологам ще треба буде виявити будь-які вагомі докази Троянської війни, не кажучи вже про її дещо безглуздий фінал. Що точно відомо, то це те, що Троя, ймовірно, була назвою міста бронзового століття на території нинішнього Хисарлика на заході Туреччини. На цьому місці, виявленому німецьким дослідником Генріхом Шліманом у 1870-х роках, у шарі відкладень було виявлено невелику кількість наконечників стріл і свідоцтва вогню, датовані приблизно 1200 роком до нашої ери, що приблизно збігається з датою, згаданою Гомером у його епічній поемі "Іліада", що, як наслідок, могло натякати на стародавню битву. Однак пов'язування цих знахідок з десятирічною облогою - це трохи перебільшення.

Що стосується великого старого коня, то Гомер справді лише побіжно згадує про нього в "Одіссеї", а перший суттєвий опис цієї події можна знайти в "Енеїді", написаній римським поетом Вергілієм більш ніж через тисячоліття після того, як змова ймовірно була здійснена. Тому більшість сучасних археологів вважають, що Троянський кінь був алегорією цікавої військової хитрості, яку й описував у своїй поемі Гомер.

"Археологічні дані свідчать, що Троя справді згоріла; але дерев'яний кінь - це вигадана байка, можливо, натхненна тим, як стародавні облогові машини обтягували вологими кінськими шкурами, щоб не допустити їхнього підпалу", - пояснив доктор Арманд Д'Ангур з Оксфордського університету.

Простіше кажучи, міфічний Троянський кінь, можливо, був більше схожий на таран або інші військові машини, які дали змогу ахейцям отримати доступ до Трої набагато менш витонченими способами, ніж припускає історія. Однак, на жаль, малоймовірно, що археологи коли-небудь знайдуть залишки такого винаходу - схожого на коня або іншого - оскільки дерев'яні артефакти давнини мають тенденцію розкладатися задовго до того, як їх можна буде виявити.

Проте, незважаючи на це, ідея "троянського коня" міцно вкоренилася в сучасній культурі та мові, давши свою назву типу комп'ютерного шкідливого ПЗ, яке вторгається в системи жертв, маскуючись під нешкідливий фрагмент коду. Ця концепція є ідеальною метафорою чогось, що вторгається і руйнує зсередини. Можливо, саме тому стародавні поети винайшли Троянського коня, щоб показати, як Агамемнон і його компанія захопили місто Трою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.