ТОПТЕМА:

Яке сьогодні, 10 жовтня, свято: Всесвітній день каші та безпритульних

В цей день народилися українська дзюдоїстка Дар'я Білодід та британський актор Чарльз Денс - свята, церковні та народні традиції

Яке сьогодні, 10 жовтня, свято: Всесвітній день каші та безпритульних
А ще 10 жовтня Всесвітній день психічного здоров’я та зору та День працівників стандартизації і метрології

У четвер, 10 жовтня, в Україні відзначають День працівників стандартизації та метрології, а православна церква шанує пам'ять мучеників Євлампія та ЄвлампіїІменини сьогодні святкують Андрій, Антон, Василь, Юхим, Іларіон, Інокентій, Кирило, Кузьма, Павло, Сава, Сергій, Симон, Степан, Фома, Яків. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме з цієї дати селяни починали топити піч.

10 жовтня - яке сьогодні свято в різних країнах

Метою свята є привертання уваги до питань метрології та стандартизації у країні. Адже розвиток цієї галузі безпосередньо сприяє підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних товарів на ринках країн світ
Метою свята є привертання уваги до питань метрології та стандартизації у країні. Адже розвиток цієї галузі безпосередньо сприяє підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних товарів на ринках країн світ

Починаючи з 2002 року 10 жовтня в Україні відзначається День працівників стандартизації та метрології. Це свято запроваджене Президентом України з метою відзначення вагомого внеску фахівців зі стандартизації та метрології в економічний розвиток країни.

Для святкування жовтень було обрано не випадково. Цього місяця у 1901 році з ініціативи хіміка Менделєєва у місті Харкові було відкрито палату, де проводили вивірку та таврування торгівельних ваг та мір. Також у жовтні 1946 року у Лондоні відбулася перша національна конференція зі стандартизації, на якій було прийняте рішення про створення Міжнародної організації.

Згідно з глобальним опитуванням 2005 року, понад 1,5 мільярда людей не мають "належного" житла
Згідно з глобальним опитуванням 2005 року, понад 1,5 мільярда людей не мають "належного" житла

10 жовтня проводиться Всесвітній день безпритульних. Для деяких свобода пересування та місце, де вони хочуть спати, де вони хочуть робити все, що вони хочуть, має набагато більшу цінність, ніж дах над головою. Це може бути те, що менш ґрунтується на реальності, ніж свобода, але деякі безпритульні стверджують, що вони почуваються в безпеці на відкритому повітрі, серед городян. Житло це право людини, але мільйони людей позбавлені цього основного права. 

Всесвітній день безпритульних вперше відбувся 10 жовтня 2010 року. Він розпочався з того, що люди з усіх куточків світу, які працювали з безпритульними, обговорювали цю тему в Інтернеті. Оскільки засновники вважають, що це важливе питання, яке треба порушувати всюди, вони заохочують людей будь-де використовувати цю ідею і просувати справу.

Мета Всесвітнього дня безпритульних - привернути увагу до потреб безпритульних на місцевому рівні та надати можливість спільноті взяти участь у реагуванні на безпритульність. Щороку 2,5 мільйони дітей стають бездомними. 

Найпопулярніші у світі каші – це вівсянка, гречка, рис, пшоно та каші з пшениці (булгур, кус-кус, манка)
Найпопулярніші у світі каші - це вівсянка, гречка, рис, пшоно та каші з пшениці (булгур, кус-кус, манка)

Щороку 10 жовтня відзначають Всесвітній день каші. Традиція його святкування зародилась у Великобританії, де вівсянка вважається традиційною стравою для сніданку. Вперше святкові заходи були проведені у 2009 році. Зібрані кошти були перераховані центру, який допомагає дітям з різних країн світу, які потерпають від голоду.

Каша входить у меню більшості народів. Основа страви - крупа зернових рослин. Особливості раціону у конкретній країні визначаються кліматичними особливостями, від чого залежить рівень врожайності злакових культур. Традиції святкування передбачають проведення майстер-класів та конкурсів із приготування каші. Більшість заходів має благодійний характер, зібрані кошти передаються спеціальним фондам, покликаним боротися з голодом у світі.

Найпоширеніша проблема, пов’язана з розладами психіки – це депресія
Найпоширеніша проблема, пов’язана з розладами психіки - це депресія

Всесвітній день психічного здоров’я або День ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня. Свято покликане звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини, обізнаністю про профілактику ментальних розладів, способи турботи про ментальне здоровʼя та для підтримки людей з подібними захворюваннями. Основна мета цього святкування - скоротити поширеність захворювань, пов’язаних з психічними розладами: депресивні стани, фобії, розлади особистості, посттравматичний синдром, алкогольна та наркотична залежності, шизофренія, недоумкуватість, порушення свідомості тощо.

Окрім того, Всесвітній день ментального здоров’я спрямований на підтримку людей, які не страждають на серйозні відхилення з боку психіки, проте переживають скрутні часи та потребують сили волі й характеру, які б допомогли їм впоратися з будь-якими життєвими труднощами.

День психічного здоров’я вперше з’явився в 1992 році та став щорічним заходом за підтримки ВООЗ та Всесвітньої Федерації психічного здоров’я. Спочатку у цього дня не було конкретної тематики. Він був спрямований на масове просвітництво людей з актуальних питань, пов’язаних із психологічним станом людини. Перші 3 роки єдиним заходом в цей день була телепередача, що тривала 2 години та транслювалася в усьому світі з телефонними дзвінками в прямому ефірі.

У 1994 році від Генерального секретаря ВООЗ надійшла пропозиція розробляти щорічну тему дня, яка буде детально розбиратися та обговорюватися в цей день. Таким чином за минулі роки було висвітлено безліч тем, що стосуються психічного здоров’я жінок, дітей, боротьби з самогубствами, важких залежностей, жорстокості й насильства тощо. Захід отримав велику підтримку з боку багатьох країн та за кілька років переріс в подію світового масштабу, яким зацікавились більшість держав та громадські організації, що спеціалізуються на аспектах психіатричної допомоги.

У 2013 році у ВООЗ було затверджено Програму, що передбачає багатосторонній план дій, спрямований на зміцнення психічного здоров’я та на боротьбу з поширеними розладами психіки. Програму було розроблено на період з 2013 по 2020 рік. Її метою стало покращення керівництва в галузі, своєчасна медична та соціальна допомога хворим, поширення інформації про психічне здоров’я серед звичайних людей.

Найвразливіші до офтальмологічних захворювань – діти шкільного віку, у яких спостерігається короткозорість або далекозорість, та особи після 40 років з глаукомою та катарактою
Найвразливіші до офтальмологічних захворювань - діти шкільного віку, у яких спостерігається короткозорість або далекозорість, та особи після 40 років з глаукомою та катарактою

Всесвітній день зору - важливий щорічний захід, який світова спільнота відзначає у другий четвер жовтня. Започаткували його у 1999 році з ініціативи ВООЗ. Подія присвячена проблемам боротьби з офтальмологічними захворюваннями, забезпечення якісної медичної допомоги для виявлення порушень на ранніх стадіях.

Око - важливий орган чуття, воно допомагає людині сприймати до 90% інформації. Організатори заходу дослідили, що у 285 млн людей з усього світу спостерігається порушення зору, серед яких 39 млн - позбавлені можливості бачити. Кожні п’ять секунд втрачає зір 1 людина, а щохвилини - 1 дитина. За рік це призводить до зростання кількості сліпих на мільйон осіб.

В Україні вражених сліпотою налічується 300 тис. осіб. Протягом року внаслідок порушень функцій зору проводиться майже 300 тис. операцій, а близько 12 тисяч українців отримують інвалідність. Поширена причина погіршення зору - зволікання зі зверненням до лікаря. Хоча завдяки досвіду спеціалістів та сучасним технологіям близько 80% захворювань можна попередити.

Міжнародний день режисери слугує нагадуванням про ключову роль, яку відіграють режисери у світі театру
Міжнародний день режисери слугує нагадуванням про ключову роль, яку відіграють режисери у світі театру

Міжнародний день режисури або Міжнародний день сценічного менеджменту, що відзначається 10 жовтня, - це данина поваги неоспіваним героям театру - режисерам-постановникам. Ці професіонали невтомно працюють за лаштунками, щоб кожна театральна постановка проходила безперебійно, координуючи все - від репетицій до виступів. 

Концепція сценічного менеджменту з’явилася ще в 1300-х роках, але як окрема роль у театрі з’явилася лише в 1600-х роках. Важливість сценічного менеджменту можна простежити ще з часів Шекспіра, коли молоді підмайстри, які навчалися ремеслу, брали на себе обов’язки сучасних сценічних менеджерів.

Перший офіційний День режисури відбувся у 2013 році та був перейменований на Міжнародний день режисури через його глобальну популярність. Відтоді цей день відзначається щорічно, щоб оцінити зусилля сценографів і підкреслити їхню важливість у театральному виробництві.

Святкування Міжнародного дня режисури привернуло увагу всього світу. Енді Роулі, виконавчий директор Асоціації режисерів-постановників, зазначив, що цей день захопив уяву людей по всьому світу, а святкування пройшли від Нової Зеландії до США. Заходи з вшанування сценічних менеджерів містили надання їм можливості вести свої сторінки у Твіттері, приготування їжі для них акторами та спеціальні згадки у програмах вистав.

10 жовтня - яке сьогодні церковне свято

Наші пращури помічали, що в народне свято 10 жовтня ставало набагато холодніше, а темніло раніше. Часто селяни починали топити піч із цієї дати
Наші пращури помічали, що в народне свято 10 жовтня ставало набагато холодніше, а темніло раніше

Сьогодні, 10 жовтня, православна церква вшановує пам'ять мучеників Євлампія та Євлампії. Вони жили в IV столітті в місті Нікомідія і були родом зі знатної родини. То були часи правління імператора Максиміліана, язичника, який влаштовував гоніння на християн. Попри це, Євлампій прийняв християнську віру, а коли імператор видав указ, згідно з яким усі християни повинні покинути місто, то просто висміяв його - нібито Максиміліан не захищає підданих, а бореться з ними. Євлампія тут же схопили та відвели на суд. Його сестра, дізнавшись про це, теж прийшла туди, щоб підтримати брата, і сміливо заявила, що теж християнка.

Дівчину схопили й разом із братом кинули в казан з окропом, але він не заподіяв їм шкоди. Їх вирішили спалити - на диво і вогонь не зачепив їх. Тоді юнака стратили, а сестра його тут же померла від горя.

У селах 10 жовтня проводили осінні ярмарки, де селяни продавали все, що виростили та виготовили за літо. На таких ярмарках купували одяг, сани, дрова, шуби, лопати й сокири. Також було заведено купувати лошат і дорослих коней - вважалося, що куплена тварина буде міцною і довго проживе.

Хто народився 10 жовтня

10 жовтня 1946 р. - Волтер Чарльз Денс - британський актор, сценарист, режисер, продюсер. Офіцер ордена Британської імперії з 2006 року. Найбільш відомий завдяки ролі Тайвіна Ланністера в телесеріалі каналу HBO "Гра престолів". Озвучував Емгира вар Емрейса в комп'ютерній грі "Відьмак 3: Дике Полювання".

Волтер Чарльз Денс
Волтер Чарльз Денс

10 жовтня 1969 р. - Джонатан Ману Бенетт - новозеландський актор, який став відомим завдяки ролі Крікса в серіалі Starz "Спартак: Кров і пісок".

Джонатан Ману Бенетт
Джонатан Ману Бенетт

10 жовтня 1982 р. - Деніел Джонатан Стівенс - англійський актор. Найбільш відомий за роллю Меттью Кроулі в телесеріалі "Абатство Даунтон", роллю Чудовиська у фільмі-мюзиклі "Красуня і чудовисько" і головною роллю в серіалі "Легіон".

Деніел Джонотан Стівенс
Деніел Джонотан Стівенс

10 жовтня 1997 р. - Дмитро Мазуряк - український музикант-мультиінструменталіст, сопілкар гурта Kazka.

Дмитро Мазуряк
Дмитро Мазуряк

10 жовтня 2000 р. - Дар'я Геннадіївна Білодід - українська дзюдоїстка. Дворазова чемпіонка світу, чемпіонка Європи 2017 року, бронзова призерка Олімпійських ігор 2020.

Дар'я Геннадіївна Білодід
Дар'я Геннадіївна Білодід

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube