Втратив цілий статок: у старій каналізації знайшли камінь, який цінувався дорожче за золото

Доісторичне каміння виявилось дорогущим рідкісним барвником: як римський пурпур опинився в Англії

Англія, Римська імперія, Велика Британія, барвники, пурпур, знахідка, розкопки, археологи, історія
Вчені висувають гіпотезу, що цей барвник загубив хтось з оточення римського імператора, який відвідував Англію

В стародавній римській каналізації знайшли рідкісний таємничий шматок пурпуру, який колись коштував дородче за золото. Той, хто загубив цю грудку, втратив цілий статок.Тірський пурпур використовувався для фарбування одягу, сторінок релігійних рукописів і декоративних предметів, пише IFLScience.

Нещодавно під час розкопок на римській стоянці виявили загадкову грудку пурпурового матеріалу. Речовина дивного кольору виявилась надзвичайно рідкісним шматком тіріанського пурпуру - барвника, який колись коштував неабияк дорого. Відкриття зробили в 2023 році на території крикетного клубу на півночі Англії. Археологи саме розкопували монументальну будівлю з лазнею, побудовану в III столітті нашої ери за правління імператора Септимія Севера.

У дренажах стародавньої споруди дослідники виявили незвичайно м’який шматок матеріалу з характерним фіолетовим відтінком. Вони надіслали об’єкт ученим, а ті дійшли висновку, що органічний пігмент містить бром і бджолиний віск – вірна ознака того, що це Тірський пурпур.

Сьогодні барвники дешеві, їх легко виготовити в лабораторії. Та в давнину для їхнього створення вимагалися величезні зусилля та досвід. Фіолетовий - відносно рідкісний колір у природі - був перетворений на барвник шляхом подрібнення тисяч морських равликів, виловлених у Середземному морі.

Щоб виготовити достатню кількість тиріанського пурпуру для фарбування одягу чи декоративних предметів, знадобиться десятки тисяч равликів і значна кількість органічного жиру. Тож цей барвник був надзвичайно дорогим і став широко асоціюватися з римськими імператорами та їхніми багатствами. Незважаючи на те, що в Середземномор’ї знайшли багато пам’яток тирського пурпуру, цей матеріал надзвичайно рідко можна зустріти у Великій Британії, в найпівнічнішій ділянці Римської імперії.

"Це єдиний відомий нам приклад у Північній Європі - можливо, єдиний приклад твердого зразка у формі невикористаного пігменту фарби будь-де в Римській імперії.Такі приклади знаходили в настінних розписах у Помпеях та в статусних розписних трунах Римської провінції Єгипету", - пояснили археологи унікальність знахідки.

Довідка. Септимій Север - римський політик, який був імператором з 193 по 211 років нашої ери - народився в сучасній Лівії та, як відомо, подорожував до римської провінції Британія в 208 році нашої ери з метою зміцнення 117-кілометрового валу Адріана з каменю й торфу. Стіна перетинає північну Англію від Ірландського до Північного морів біля кордону з Шотландією. Укріплення позначало північно-західний кордон Римської імперії. 

Вчені підозрюють, що щойно знайдений неподалік від стіни Адріана шматок тірського пурпуру мав відношення до цього історичного візиту.

"Протягом тисячоліть Тірський пурпур був найдорожчим і затребуваним кольором у світі. Його присутність в Англії в поєднанні з іншими доказами розкопок посилює гіпотезу про те, що це місце пов’язане з імеператорським двором Септимія Севера та візитом імператора сюди", - додали науковці. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube